Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nauka programowan PLC od podstaw (LAD)

18 Sty 2008 15:58 32040 28
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich. Założyłem ten watek,ponieważ mam wielką ochotę nauczenia się programowania PLC od podstaw. Problem polega na tym,że wszelkich informacji na tym portalu jest bardzo dużo, jednak leżą one nieco wyżej od moich umiejętności, których mam zamiar się nauczyć właśnie z tego, rozwijającego się z czasem wątku.
    Mam w związku z tym prośbę, aby zabierali głos ci, którzy mają podobne problemy jak ja, oraz proszę o monitoring i włączanie się do dyskusji tych, którzy są w tym biegli i w razie wątpliwości lub postoju poradzą co i jak ma iść dalej.
    Wydaje mi się, że trzeba ustalić na początku, z jakiego oprogramowania będziemy korzystać. Pozwoli to ujednolicić naukę i wyeliminować różnice.
    Jest kilka darmowych programów, czy to z Siemens'a LOGO,czy Moeler'a.
    Proszę o wskazówki na czym będzie się nam pracowało najlepiej( najefektywniej).
    Proszę również o wytłumaczenie zasady działania liczników i timerów,ale nie technicznie, tylko jak człowiekowi, który pierwszy raz się z tym styka i nie może poświęcić kilku miesięcy na przewałkowanie całego materiału-tylko samo sedno.
    Liczę na bardzo owocną współpracę.
    Pozdrawiam
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • SterControlSterControl
  • Poziom 11  
    Polecam książkę „Programowanie sterowników PLC” kosztuje ok. 60 zł, myślę że warto wydaj jeśli naprawdę tym się chcesz zająć
  • Poziom 10  
    Dzieki, wlasnie zamowilem. W miedzy czasie moze jednak ktos bardziej zaawansowany pociagnie temat licznikow z przykladami-bedzie to idealne kompendium wiedzy dla wszystkich,ktorzy tu zagladna. Jakby nie bylo liczniki i timery to sedno PLC,bez tego ani rusz.
    Prosze o kilka przykladow,najlepiej jak beda rowniez wklejone screen shoty.
    Pozdrawiam
  • Poziom 39  
    No to że liczniki i timery to sedno PLC możnaby dyskutować. Nieważne.
    Każdy sterownik ma wejścia i wyjścia. Twoim zadaniem jest takie napisanie programu, aby na podstawie sygnałów podawanych na wejścia sterownik reagował za pomocą wyjść (np. przekroczenie przez operatora bariery ochronnej maszyny powoduje natychmiastowe zatrzymanie maszyny, włączenie odpowiedniej lampki sygnalizacyjnej i pokazanie odpowiedniego alarmu na panelu).

Jeśli chodzi o liczniki. W każdym sterowniku jest troszeczke inaczej, ale zasada działania licznika jest z grubsza identyczna. Polecam po zdecydowaniu się na jakiś konkretny sterownik prześledzić manuala do niego. No i druga sprawa - znaleźć taki soft który umożliwi symulacje programu bez sterownika (jak pewnie wiecie to przeważnie drogie zabawki).
    Wracając do liczników. Licznik posiada kilka elementów składowych. Dokładniej są to komórki pamięci które odpowiadają za pewne f-cje. Ponieważ ostatnio bawie się troche sterownikami Allana Bradleya będe się opierał o ten soft. W innych jest podobnie.
    Podstawowe składniki licznika:
    - wejście licznika (przeważnie reaguje na narastające zbocze sygnału)
    - Akumulator - miejsce gdzie przechowywana jest wartość zliczona przez licznik
    - Wyjście DONE - wyjście sygnalizujące doliczenie do zadanej wartości
    - Preset - wartość po której osiągnięciu pojawi się sygnał na wyjściu DONE
    - Reset - ustawienie "1" na tym wejściu spowoduje wyzerowanie licznika
    - Enable - sygnał który powoduje "włączenie" licznika. Jeśli jest równy 0, pomimo podawania impulsów na wejście liczące, wartość akumulatora nie zwiększa się.
    Jeśli o czymś zapomniałem - prosze uzupełnić.

Generlanie liczniki dzielą się na dwa rodzaje - liczące w górę i w dół. W róznych sterownikach są różne ich klony (np. licznik liczący i w górę i w dół w zależności od ustawienia jakiegoś bitu sterującego).

Teraz przykład. Mamy taśmę po której jadą wyprodukowane produkty. Na końcu taśmy znajduje się druga taśma z pudełkami. Produkty jadą pierwszą taśmą i zsypują się do pudełka stojącego na drugiej. Produkty są pakowane w pudełka po 100 sztuk. Na linii znajduje się czujnik wykrywający przejechanie każdego produktu.

W sterowniku znajduje się licznik liczący w górę.
    Sygnał z czujnika jest podawany na wejście PLC, które steruje licznikiem. Wartość Preset ustawiamy na 100. Licznik zlicza do 100 produktów, po czym wystawia "1" na bicie DONE. Wyzwala to zatrzymanie taśmociągu, przesunięcie pełnego pudełka i najechanie pustego. Jednocześnie bit RESET jest ustawiany na "1" co powoduje wyzerowanie akumulatora. Następnie zostaje włączona taśma i kolejne pudełko jest napełniane.

Ale się rozpisałem :)
    Mam nadzieje że coś się rozjaśniło (dokładniej - że nie namieszałem jeszcze bardziej). W razie wątpliwości - prosze pytać.
  • Poziom 10  
    Dzieki mrrudzin.Postaram pociagnac nieco temat dalej.Poniżej załaczyłem proste liczniki oraz timer z opisem.

Nauka programowan PLC od podstaw (LAD) Nauka programowan PLC od podstaw (LAD)

Timer ONDTR (on-delay timer) zwiększa zawartość wewnętrznego licznika o jeden, jeśli dopływa do niego zasilanie. W przypadku przerwy w dopływie zasilania wartość wewnętrzengo licznika jest zachowywana. Mierzony czas wyrażany jest w dziesiątkach milisekund. Jeśli ilość zmierzonego czasu będzie równa lub większa od wartości podawanej na wejście PV, na wyjściu

A - na wejściu ENABLE pojawia się stan wysoki; timer zaczyna zliczać czas.
    B - zliczony czas osiągnął wartość PV; wyjście przyjmuje stan wysoki.
    C - na wejściu RESET pojawia się stan wysoki; wyjście przyjmuje stan niski, czas zliczany jest ustawiany na 0.
    D - RESET przechodzi w stan niski; timer znów zaczyna zliczać czas.
    E - wejście ENABLE przyjmuje stan niski; timer przestaje zliczać, ale zapamiętuje ilość zliczonego czasu.
    F - wejście znów przechodzi w stan wysoki; timer kontynuuje zliczanie czasu.
    G - zliczona wartość zrównuje się z PV; wyjście przyjmuje stan wysoki. Timer kontynuuje zliczanie czasu dopóki ENABLE nie przyjmie stanu niskiego albo RESET nie przyjmie stanu wysokiego.
    H - ENABLE przyjmuje stan niski; timer przestaje zliczać czas.

Tych bardziej zaawansowanych programostów prosze o doradzenie ktore demo i ktory Soft bedzie najbardziej odpowiedni na poczatek nauki. Na nim będe się opierał w dalszej częsci rozwijania tego wątku. Czy LOGO Siemensa,czy EASY soft Moellera, czy inny. Co jest wyraziste i proste w użyciu.Dziękuje za pomoc
  • Poziom 39  
    Tak na marginesie - jeśli angielski nie stanowi problemu - polecam przejrzeć manuala do dowolnego sterownika. Tam jest opisane jak działa jaki blok. Miałem do czynienia ze sterownikami AB, Siemens i Samsung - zawsze w helpie były opisane wszystkie bloki czasami nawet podparte przykładem.

Polecam też przejrzeć Podstawowe typy danych i Podstawowe bloki funkcyjne.

Oczywiście w razie wątpliwości pytać :)
  • SterControlSterControl
  • Poziom 12  
    Sterownik sterownikowi nierówny. Można omówić podstawowe bloki funkcyjne, takie jak liczniki, czasówki, funkcje logiczne "AND, OR, XOR itd), czy regulatory P,PI,PID,FUZZY L. Ale co to da? skoro wszystko jest w helpach. Dzisiaj pisze oprogramowanie do sterowania budynkiem, jutro dla przemysłu i wiem że nie ma uniwersalnego sterownika do wszystkiego. Jeden lubi gadać z motorkami krokowymi w standardzie, inny zaś lubi wykonywać specyficzne procedury sterowania półhermetyczną sprężarką tłokową z bezstopniową regulacją wydajności. Liczy się tylko jedno: czy wiesz co chcesz zaprogramować, bo jak wiem co mam zaprogramować to zawsze to zrobię. Czasem dłużej czasem krócej, ale jednak zrobię.

Ale żeby nie było:
    Przedstawiam atom: komparator

PIN:
    IN - wartość do porównywania;
    SET - nastawa zadana dla komparatora
    HIST - histereza (definiuje połowę pełnego zakresu histerezy)

Blok GRDCMPm (komparator z histerezą dolną i górną).

SET point ustawia środkową wartość a HIST wartość histerezy (taka sama dla warości górnej i dolnej.

Wykres pracy:

A bloczek można rozpisać:
    IF In >= Set + Hist THEN Out=1

IF In < Set - Hist THEN Out=0
  • Poziom 13  
    luk2000 napisał:
    Polecam książkę „Programowanie sterowników PLC” kosztuje ok. 60 zł, myślę że warto wydaj jeśli naprawdę tym się chcesz zająć

Nie polecam. Książka oderwana od rzeczywistości i uczy programować wg jakiejś tam normy, której w praktyce nikt nie stosuje. Studiując na wydziale AiR miałem kontakt z autorami tej książki i poza Panem Kasprzykiem, żaden z pozostałych autorów nie ma zielonego pojęcia o programowaniu sterowników.
    Pzdr
  • Poziom 16  
    Najlepiej to instalka np. Step7 (bo ma symulator) i próby pisania własnych programów.praktyka to podstawa!!
  • Poziom 14  
    Witam wszytkich programistów.
    Pozwole sobie polecić
    http://www.moeller.pl/DesktopDefault.aspx?PageID=248
    Program prosty, darmowy, w pełnej wersji, po polsku i z symulatorem.
    Moim zdaniem w idealny do rozpoczęcia nauki programowania.
    A gdyby kiedyś ktoś chciał spróbować w realu to sterowniczki Easy nie kosztują zbyt wiele.
    Zdecydowanie odradzam Step7 jako program do nauki. Owszem, bardzo dobre, potężne narzędzie, ale nie dla początkującego. Poza tym co mozna nim zaprogramować? Moduły sterowników kosztuja kilkaset euro nie wspominajac o modułach we/wy.
    jeśli chodzi o:

--------------------------------------------------------------------------------

Witam ponownie i dzięki za wskazówki. Wybór padł na Siemensa i MicroWin. Link poniżej:

http://support.automation.siemens.com/WW/llis...l/csfetch/27207727/STEP7-MicroWIN_V40_SP6.exe

to z tego co się orientuję nie mozna go zainstalować nie mając juz zainstalowanej poprzedniej wersji - koszt ok 1600zł.
    Pozdrawiam

Dodano po 15 [minuty]:

Dla przykładu - interface
  • Poziom 10  
    Panowie programiści,
    pomysł z nauka jest bardzo dobry niezależnie jaki program do nauki wybierzemy. Ja jednak chciałbym skorzystać z okazji i zapytać o to, co mnie nurtuje. Przepraszam za OT ale kończę pisać przejściówkę na temat podstaw programowania językiem STRUCTURED TEXT, mam wymagającego promotora i dla niego sama teoria to za mało. Prosiłbym o przesłanie jakiś prostych programów napisanych w tym języku żebym miał co prześledzić i zbudować sobie podstawy do stworzenia własnego programu. Teraz próbuje w stepie zbudować program z bramka AND i timerem, ale średnio mi wychodzi.
  • Poziom 14  
    kolego kanku,
    jeśli masz stepa7 to napisz jakis program np. w LAD i zmień język na STL.
    W microWin to jest zakładka VIEW i potem STL.
    Może jutro postaram się coś wrzucić.
  • Poziom 10  
    Kolego Marcinie,
    Własnie problem w tym, że nie potrzebuje programu w STL a w ST ( w stepie nazywaja to SCL)
  • Poziom 26  
    Witam.....
    Ze względu na upadający rynek napraw RTV, postanowiłem spróbować zmienić branże na automatyka.
    Brzmi to co prawa jak na razie kosmicznie, ale nie od razu Kraków zbudowano.

Mam dostęp do sterownik Mitsubishi zwanego "ALPHA".
    Mam do niego kabel, mam uszkodzonego "robota" na pneumatyce, ale za nim się zabiorę do "testów", chciałbym coś poczytać.
    Na początku wątku padła nazwa książki, ale później jeden z kolegów ją raczej nie polecał więc mam pytanie .

Co kupić na początek do poczytania?
    Książek na Allegro jest wiele, ale co kupić to nie mam pojęcia.

Pozdrawiam i będę wdzięczny za podpowiedź.
  • Poziom 39  
    Kilka dni temu byłem na Automaticonie - bez problemu dostałem za darmo książke do programowania S7-200, i do LOGO (wraz z CD z softem w wersji demo). Podejrzewam że jakby napisać do Siemensa - pewnie też by wysłali do domu.
    Myśle że na początek taka ksiażka w zupełności wystarczy.

Jeśli angielski nie stanowi dla Ciebie problemu - rzuć okiem tutaj:

www.eod.gvsu.edu/~jackh/books/plcs/pdf/plcbook4_6.pdf
  • Poziom 26  
    Też byłem , ale nie wpadłem na pomysł, aby "wpaść" do Simensa po program i to był błąd.
    Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Witam
    słyszałam że jest polska wersja programu STEP7 MicroWin czy ktoś ją posiada?
    A może wiecie skąd można ją ściągnąć?

pozdrawiam
  • Poziom 27  
    Nie ma polskiej wersji programu jest za to polskie tłumaczenie manuala dostępne w lokalnych biurach Siemensa.
  • Poziom 2  
    Szkoda :(

Proszę mi pomóc, próbowałam zainstalować demo STEP7 MicroWin v40, a nastepnie SP6, ale przy instalacji SP6 dostaję komunikat :

"Searching local drives for valid install.."

Instalator nie może znależć właściwiej kartoteki w której wcześniej zainstalowałam MicroWin, mimo podpowiadania nadal nie radzi sobie z tym

I nie wiem co dalej...
  • Poziom 12  
    Upłynęło trochę czasu od założenia tematu a mam pomysł.

Czy jest jakiś problem w zorganizowaniu kursu on-line na podobnych zasadach co nauka języka??

Np "W terminie tym i tym proszę zainstalować ze strony producenta program MicroWin, (który zdaje się jest na 60 dni) lub jakiś inny free i na jego podstawie nauczę państwa programowania sterowników w językach ... . Koszt kursu wynosi ... ."

Do Krakowa mam trochę daleko, ale pomysł mają
    http://e7.wieik.pk.edu.pl/kurs-programowania-sterownikw-przemysowych/
    Jak ktoś już korzystał z takowego kursu proszę o opinię. Mój pracodawca ma do wydania pieniądze (niestety dla niektórych chętnych wykładowców potrzebna będzie faktura do wystawienia), ja mam chęci do nauki. Myślę że więcej chętnych by się znalazło.

Skąd ten pomysł? Otóż jak w przypadku LOGO! nie było większych problemów, zresztą pracowałem w większej firmie i było sie kogo podpytać, tak teraz jestem osamotniony w zakładzie usytuowanym w lesie z dala od ludzi. I coś mnie trafia jak siadam do przeprogramowania jakiejś pierdoły w maszynie i utykam na tydzień na czymś tam (dobrze, że to nie elektrociepłownia, hehe), bo nie ma tego w podręczniku ani w necie i w końcu zażenowany pytam na elektrodzie, dostaję odpowiedź i mi wstyd że taki lamer ze mnie. Szkolenia tzw, systemowe są do niczego, już byłem, a właśnie typowego kursu programowania raczej mało kto ma do zaoferowania.
    Pozdrawiam.
  • Użytkownik obserwowany
    Książki Siemens do s7-1200 drukowaną możesz mieć za Free wysłali kurierem + sterownik 1000zł i warto ;)
    Pozdro Marcin xD
  • Poziom 12  
    Tą książkę dostałem od handlowca też za darmo, ponadto mam ściągniętych już kilka podobnych do s7-200, s7-300, dodatkowo kilka artykułów na temat programowania. Jest to podstawowa i raczej oględna wiedza. Nie aspiruję do pisania zaawansowanych programów, jest teraz potrzeba abym dokonywał zmian w już istniejących, albo wspomagał się field-em PG do wyszukiwania usterek maszyny. Diagnostyka w oprogramowaniu siemensa dotyczy raczej błędów w programie, a o takie raczej rzadko w gotowej i pracującej maszynie. Ale może nastąpić zmiana konfiguracji osprzętu, coś trzeba dołożyć z czegoś zrezygnować, a ostatnio miałem sytuację opisaną tutaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2080416.html
    Próżno szukać tego w dostępnych podręcznikach, a siedziałem nad tym w wolnych chwilach dwa tygodnie. W czasie kursu mogę zadawać pytania za pieniądze pracodawcy, tutaj muszę płacić swoimi punktami, a po co.
  • Poziom 12  
    keysej napisał:
    witam pisales ze masz nostwo podrecznikow sciagnietych z netu do programowania siemens s7- czy jest mozliwosc bys sie tym podzielil?
    np na jakis serwer wrzucic lub ja bym postawil ftp i bys wgral to?
    z gory dzieki za kotakt.

Nie mnóstwo tylko:

wurba napisał:
    ponadto mam ściągniętych już kilka podobnych do s7-200, s7-300, dodatkowo kilka artykułów na temat programowania

Ale to fakt że trzeba trochę czasu poświęcić na ich szukanie, a że są wszystkie w sieci nie widzę potrzeby wrzucać ich na jakikolwiek serwer.

http://www.zst.cieszyn.pl/mechatr/plc_mechatr/wprowadzenie.pdf

http://d1.cie.put.poznan.pl/dav/zietkiew/programowanie_S7%20200.pdf

http://www.plcs.net.pl/index.php/view-details...niki/2-siemens/215-podrecznik-s7-200-_pl.html

http://www.marini1000lecie.website.pl/pliki/studia/elektronika/Sterowniki.pdf

http://www.impol-1.pl/siemens/DOC_AS_PL_S7200_HMI-TXT.PDF

http://www.impol-1.pl/siemens/DOC_AS_PL_S7300x_HW.PDF

http://www.impol-1.pl/siemens/DOC_AS_PL_S7300_HW_moduly.pdf

http://www.impol-1.pl/siemens/DOC_AS_PL_OP73micro_TP177micro.PDF
  • Poziom 2  
    witam szukam kogoś kto by mi pomógł z napisaniem programu na step 7 microwin
  • Poziom 2  
    Projekt polega na zrobieniu układu sterowania wykorzystujący sterownik plc S7-200 oraz sterowniki pneumatyczne mam zrobiony cyklogram do którego mam napisać proram językiem drabinkowym step 7 microwin
    tu są linki do cyklogramu
  • Poziom 2  
    Witam ponawiam temat, jest może gdzieś Program prosty, darmowy, w pełnej wersji, po polsku i z symulatorem, (idealny do nauki) większość linków podanych kiedyś już nie działa, z góry dzięki