Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrolux EWT 1016 błąd E70

pawelekol 06 Lip 2014 19:19 3348 10
  • #1 06 Lip 2014 19:19
    pawelekol
    Poziom 9  

Witam, dostałem w "prezencie" pralkę Elektrolux EWT 1016 nr prod. 91320911100
    wizualnie stan dobry, wiec szkoda wyrzucić, ale jest mały problem: po naciśnięciu start wyświetla kod E70 ,znalazłem instrukcję do modułu EWM 1000 plus i odczytałem ten kod, jest coś zbliżonego bo E71 co oznacza czujnik NTC, pomierzyłem go w temperaturze otoczenia ok 20 st. ma 5,4kΩ, czyli jest dobry(wg tej instrukcji). Brak napięcia na grzałce.Proszę o pomoc.

0 10
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 06 Lip 2014 19:47
    mariuz2
    Poziom 13  

Witam,miałem kiedyś podobny problem.Rozwiązaniem okazała się wymiana przekaźnika sterującego grzałką.Po prostu się powypalały styki.

1
  • #3 06 Lip 2014 20:34
    pawelekol
    Poziom 9  

cześć, to byłoby cos prostego, sprawdzę ,tylko nurtuje mnie pytanie skąd sterownik wie , że styki od grzałki są uszkodzone, bo ten błąd wyskakuje po naciśnięciu start , a do tego powinny dochodzić blokady z presostatu, jeden od str L (neutralny), a drugi od str przekaźnika K1 do N. (tak jest na schemacie)
    Dzięki za podpowiedz.

0
  • Arrow Multisolution Day
  • Pomocny post
    #4 06 Lip 2014 21:52
    peter falk
    Specjalista AGD

pawelekol napisał:
    skąd sterownik wie , że styki od grzałki są uszkodzone,

Bo sterownik na starcie sprawdza przekaźnik załączając go na ok. pół sekundy. Możliwe, że przekaźnik jest sprawny a tylko ma zimne luty.

0
  • #5 07 Lip 2014 06:47
    pawelekol
    Poziom 9  

Witam, sterownik wizualnie przejrzałem, po południu wylutuje przekaźnik ,
    dzięki za podpowiedz.

0
  • #6 07 Lip 2014 10:11
    mariuz2
    Poziom 13  

Witam ponownie,błąd zostaje zapamiętany przez sterownik.a pierwszy raz mógł zostać zapisany podczas prania,a dokładniej przy próbie zagrzania wody w praniu.Jeżeli nie mogła zagrzać wody to sterownik głupieje i wywala błąd.Zacznij może od próby wykasowania błędu,wtedy zobaczysz co się dzieje dalej.

0
  • #7 07 Lip 2014 10:34
    peter falk
    Specjalista AGD

Wszystko cacy - ale siedemdziesiątki dotyczą pralek z suszarką :D . Sprawdź grzałkę, czy nie ma przebicia na masę.

0
  • #8 07 Lip 2014 11:34
    mariuz2
    Poziom 13  

Tylko że przecież ta pralka nie posiada suszarki.

1
  • #9 07 Lip 2014 21:22
    pawelekol
    Poziom 9  

witam, jest 21 ,skończyłem prace , dzisiaj nic nie zrobiłem przy pralce,
    nie wiem jak się kasuje błędy, mam przykłady ale dla innej pralki z trym samym sterownikiem, a co do grzałki to muszę przywieść przyrząd do kontroli stanu izolacji( mam MPI 520, którym się posługuje ), ale instalacja do której jest podpiętą pralka jest TNC ,więc ma róznicówkę, nie wybija,
    dzięki za pomoc

Dodano po 2 [minuty]:

a ,co do błędu ,to na pewno jest E70

0
  • #10 08 Lip 2014 10:37
    mariuz2
    Poziom 13  

Żeby skasować błąd spróbuj przekręcić pokrętło na 10 pozycje i wcisnąć przycisk startu i tego obok razem i przytrzymać pare sekund.Powinno pomóc.

0
  • #11 13 Lip 2014 21:36
    pawelekol
    Poziom 9  

Witam, wczoraj i dzisiaj miałem trochę czasu ,wiec trochę sprawdziłem
    !. rezystancja izolacji grzałki 138,5 MΩ, więc wynik dobry( przypominam ,że min rezystancja to 1MΩ)
    2. przekaźnik od grzałki : wylutowałem go i sprawdziłem : rezystancja zwartego styku 0,03Ω ( miernik uniwersalny), podobny wynik uzyskałem przy pomiarze rezystancji prądem 0,2A, wiec przekaźnik jest dobry został wlutowany, sprawdziłem tez diodę tłumiącą na cewce i tranzystor sterujący przekaźnikiem ,są dobre, baza steruje mikrokontroler.

Dodano po 28 [minuty]:

cd. na tym nie zakończyłem prac, niejako przy okazji sprawdziłem hydrostat, na dmuchanie reaguje w 3 poziomach , ale ja poszedłem dalej, sprawdziłem jakie ciśnienia (poziomy) wysterowują poszczególne styki. W tym celu wymontowałem hydrostat i rurkę, przygotowałem zbiornik 1m3 o wysokości 1m ,obciążyłem koniec rurki i zanurzałem ja , a oto wyniki:
    a) styki 11-14 ( wg schematu "6" w wolnym tłumaczeniu "anywrzenowe" , a dla mnie to 1 poziom : zał 400mm , wył 300mm
    b) styki 21-24 ( wg schematu "8" w wolnym tłumaczenie 1 poziom, a dla mnie to 2 poziom: zał 660mm, wył 540mm
    c) styki 31-32 (wg schematu "9" przeciw wypływowy ,styk normalnie zwarty), tego niestety nie mogłem sprawdzić bo mogłem zanurzyć rurkę do 1000mm i bez reakcji.
    A teraz wnioski : poziomy są za wysokie bo 660 mm to pokrywa pralki.
    Rurkę sprawdziłem ,jest drożna .
    Niestety nie zresetowałem pralki, być może jak panowie podpowiedzieliście to może być jakiś stary błąd , bo hydrostat to już E30.
    Proszę o podpowiedz ,jakie ciśnienia sa prawidłowe dla tego hydrostatu.

Dodano po 6 [minuty]:

Posługuje się dokumentacja od sterownika EWM 1000 plus.
    cd. dziękuje za dotychczasową pomoc i proszę o dalsza ,
    Paweł

0