Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Taśma LED w silikonie i gasnące diody.

10 Lip 2014 22:09 5826 5
  • Poziom 15  
    Witam
    Zastosowałem taśmę led (kolor biały) w siliconie do podświetlenia podmeblowego w kuchni. 150led na 5m.
    Wszystko działało ok prawie rok, po czym diody zaczęły co jakiś czas gasnąć po 3szt na raz, w różnych miejscach taśmy. Teraz po prawie dwóch latach część diod nie świeci w ogóle, a część słabiej. Mała ilość świeci tak jak powinna.

Niedawno kupiłem taśmy RGB i po paru miesiącach zauważyłem, że w niektórych miejscach brakuje jednego koloru lub świeci słabiej. Znowu problem występuje w grupach po 3 diody.
    Ta taśma również w siliconie.

W czym jest problem? czytałem gdzieś, że winę za to ponosi ta zalewa(silicon) który jakoś tam oddziałuje na diody.
    Czy jest jakiś sposób aby zaradzić takim problemom?
    W jednym miejscu mam taśmę bez siliconu i już dobrych parę lat jest spokój.
  • Poziom 25  
    Witam czym to zasilasz? Być może za wysokie napięcie szybciej wykańcza ledy zależnie od tego z jakiego źródła je zakupiłeś. Wiedz że ledy pracują z określonym prądem pracy i wzrost napięcia zasilania pociąga za sobą wzrost prądu pracy i skraca ich żywotność.
  • Poziom 15  
    Zasilaczami impulsowymi, są pewnie made in china jak wszystko.
    W kuchni mam inny zasilacz, napięcie równe 12V.
    Inne zasilacze, objaw taki sam. Czasami jak dotknę którejś diody to zaczną świecić.
  • Poziom 17  
    To nie jest silikon !!!! Tylko zalewa epoksydowa, która twardnieje i pęka po jakimś czasie, do tego żółknie :). W trakcie wysychania troszkę się kurczy, zrywając ledy z taśmy (zimny lut). No i powiedzmy sobie szczerze - technologia ledów w taśmach led jest najtańszych lotów. Rozsycha się klej którym są przyklejone emitery w obudowach, co powoduje ich odklejanie się, przegrzewanie i przepalenie ciągu (ledy są po 3s więc gasną 3). Epoksyd dodatkowo znacznie ogranicza odprowadzanie ciepła z ledów co skraca ich żywotność.

W najbardziej ekstremalnej sytuacji "taniości" produkcyjnej nie używa się złotego drutu do łączenia emiterów tylko miedzianego - wtedy związki siarki w epoksydzie ślicznie ją utleniają i po kilku miesiącach jet wielka amba :).

Do zastosowań wewnętrznych nigdy nie kupować taśmy w zalewie epoksydowej !!
  • Poziom 23  
    Witam
    A ja twierdzę, że stosowanie taśm wysoko efektywnych z ledami od 5050 i większych, bez profili aluminiowych to niezbyt dobry pomysł.
    Zastosowałem u siebie profile i po godzinie świecenia takiego paska, profil jest może nie gorący, ale mocno ciepły.
    Pasek w silikonie 300 LED 5050, świeci już dość długo i nie zauważyłem spadku jasności czy uszkodzeń ledów.

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Dzisiaj trochę się bawiłem z uszkodzoną taśmą i wyszło ,że faktycznie odklejają się emitery w tych diodach. Gdy zrywałem tą zalewę zostawały na niej te żółte części diod. Nie we wszystkich, w tych co jeszcze świeciły wystarczyło delikatnie dotknąć srodka diody i przestała świecić. Luty są w porządku, nawet je poprawiałem.