Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Onkyo CR-70R - Nie wychodzi ze standby

Jareen 13 Lip 2014 07:51 1515 5
  • #1 13 Lip 2014 07:51
    Jareen
    Poziom 21  

Posiadam amplituner z CD Onkyo CR-70R, który z dnia na dzień przestał wybudzać się z trybu czuwania. Bez różnicy, czy traktuję go przyciskami na froncie czy pilotem. Pomierzyłem napięcia - podstawowe są w normie (+/- 0,2V) poza jednym, oznaczonym jako -Vp i biegnącym na nogę 71 scalaka Q701 (opisaną jako Vload - neg. pwr supply) na płycie panela czołowego. Serwisówka amplitunera twierdzi, że na tej nodze ma być 27,3V, u mnie ok -41V. Na schemacie ta gałąź zaznaczona jest pogrubioną linią przerywaną. Nie do końca rozumiem tej kwestii i zanim zacznę dokładnie sprawdzać te okolice proszę o poradę. Załączam fragment schematu zasilania, dalej linia ta biegnie wprost do scalaka na wspomnianą nogę -Vp. Inna sprawa, że pomierzona wartość jest całkiem spora i zastanawiam się, czy procek takie coś przeżył, czy po prostu jest blokowany i nie wychodzi ze stby.

Onkyo CR-70R - Nie wychodzi ze standby

0 5
  • #2 13 Lip 2014 22:09
    SlawekKedra
    Poziom 40  

Zasilacz oparty o tranzystor Q931 jest zasilaczem napięcia ujemnego, nie jest więc możliwe aby było na nim 27,3V napięcia dodatniego.

0
  • #3 14 Lip 2014 01:41
    SERVICE-AV
    Poziom 39  

Napięcie z Q931 (-Vp) to oczywiście napięcie katodowe tuby VFD , wynosi zwykle około -28V . Bez niego sprzęty działają tylko nie wyświetlają ;)
    Jeśli u Ciebie przekracza tak wiele to czym prędzej usuń przyczynę .

0
  • #4 29 Sie 2014 23:02
    Jareen
    Poziom 21  

Wracam po chwilowej nieobecności spowodowanej wyjazdem.

Kolego SlawekKedra - dlatego właśnie zdziwiła mnie wartość w serwisówce, ale wolałem podpytać.

W wolnej chwili wymieniłem Q931 (2SA1015) i profilaktycznie elektrolity w jego okolicy oraz poprawiłem luty. Napięcie -Vp wróciło do poprawnej wartości -27.3V. Na chwilę obecną wszystkie napięcia poprawne. Ale sprzęt dalej nie wychodzi ze stby. Cała sekcja zasilania sprawdzona jeszcze raz, otoczenie procesora na frontowej pcb również. Brakuje mi już pomysłów. Obawiam się, że blisko dwukrotnie zawyżone napięcie na nodze -Vp mogło ubić procesor. Da się to jakoś sprawdzić, poza tym co widzę (czyli brak reakcji)? Co jeszcze w tym zakresie da się sprawdzić?

0
  • #5 30 Sie 2014 15:06
    SlawekKedra
    Poziom 40  

Jareen napisał:

Kolego SlawekKedra - dlatego właśnie zdziwiła mnie wartość w serwisówce, ale wolałem podpytać.

W serwisówkach też są czasem błędy.

Co do samego sprawdzenia procesora to nie jestem w stanie niczego podpowiedzieć ponieważ nie mam żadnej wiedzy na ten temat.

0
  • #6 04 Sty 2015 13:05
    Jareen
    Poziom 21  

Udało mi się zdobyć cały przedni panel z procesorem. Po podstawieniu panela, amplituner normalnie wstał i funkcjonuje prawidłowo. Wszystko wskazuje na uszkodzenie procesora, będące wynikiem uszkodzenia zasilacza na 2SA1015. Dziękuję wszystkim za wsparcie i pozdrawiam.

0
  Szukaj w 5mln produktów