Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop Compaq ze złączem Multiport ?

24 Kwi 2005 16:39 4170 9
  • Poziom 17  
    Witam.

Mam laptopa Compaq ze złączem Multiport ( zdjęcie w załaczniku ).
    Wiem ze elektrycznie jest to zwykłe złącze USB.
    Chciałbym tam podpiąć zwykły moduł Bluetooth ( drugie zdjęcie ) na USB. Tylko nie wiem jaki jest rozkład wyprowadzeń na złączu multiport.
    Moze ktoś je zna, lub wie w jaki sposób eksperymentalnie sprawdzić który sygnał USB jest który.

Pozdrawiam.
    Laptop Compaq ze złączem Multiport ?Laptop Compaq ze złączem Multiport ?
    Moderowany przez TONI_2003:

Ogłoszenie: Wklejanie zdjęć.

• Poziom 37  
    Eksperymentalnie to masz 50% szansy ze trafisz. Masz 2 piny do dyspozycji i albo podlaczysz dobrze albo zle (drugie dwa to zasilanie).
    Z tego co wiem to podlaczanie czegos na usb pod to zlacze sprowadza problemy przy instalacji driverow. Mam nadzieje ze Tobie sie uda.
    Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Moze ktoś ma taki orginalny moduł ( WiFi, Bluetooth, lub GSM/GPRS ) i mółby zrobić zdjęcia ?
  • Poziom 42  
    Mase i +5V znajdziesz bez problemu, pozostają dwa piny danych, jak je zamienisz, to najwyżej urządzenie nie zadziała, ale nic nie powinno się uszkodzić.
  • Poziom 17  
    Witam ponownie.

Udało mi się to połączyć. Działa miodzio.

W klapce przeszkadzało kilka żeberek i trzeba było je usunąć ( plastik z którego jest zrobiona jest dość miękki i łatwo się obrabia ).
    Z modułu Bluetooth usunąłem wtyczkę USB, ponieważ inaczej całość nie mieściła się pod klapką.
    W załączniku zdjęcie całości wraz z opisem wyprowadzeń złącza multiport i USB.
    Styk oznaczony jako "nc" prawdopodobnie jest niepołączony.
    Natomiast na stykach oznaczonych jako 3.3V występuje stałe napięcie 3.3V którym można sterować ( wł./wył. ) klawiaturą ( kombinacja Fn+F2 ).

Pozdrawiam.
    Laptop Compaq ze złączem Multiport ?
    Moderowany przez TONI_2003:

Ogłoszenie: Wklejanie zdjęć.

• Poziom 11  
    Witam

Mi udało się podłączyć WiFi i działa znakomicie - zrobiłem podobnie jak na Twoim zdjęciu. Mam jednak inny problem.

Chciałbym mieć możliwość wyłączenia WiFi gdy go nie używam (np gdy jestem poza domem i pracuje na baterii).

Wiem że piny 3 i 4 odpowiadają za sterowanie oryginalnym modułem Multiport. Działa to na zasadzie że gdy w laptopie wcisne klawisze Fn+F2 to na pinach 3 i 4 pojawia się napięcie 3,3V - ponowne wcisnięcie Fn+F2 zdejmuje napięcie z tych pinów. (te piny są ze sobą połączone także sygnał w zasadzie jest jeden, 0V lub 3,3V)

Moje pytanie:
    Czy moge wykorzystać tu tranzystor NPN do sterowania zasilaniem na USB?
    Np: +5V z WiFi bezpośrednio na Pin 2(+5V z USB), bramka tranzystora na Pin 3(3,3V), GND WiFi na emiter tranzystora, kolektor tranzystora na Pin 1 lub 8 (GND z USB)

Nie jestem orłem w elektronice więc z góry przepraszam za błędy.

Prosze o sugestie i opinie co o tym sądzicie - jaki najlepiej tranzystor zakupić i czy sam tranzystor wystarczy?

Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Jeśli tam jest tylko 3,3V ( zez żadnego sygnału) to powinno zadziałać.
  • Poziom 22  
    Jak dobrze rozumiem to po włączeniu zasilania 3,3V chcesz aby tranzystor załączył zasilanie 5V tak?
  • Poziom 11  
    Dokładnie tak. Tylko nie jestem pewny jaki tranzystor wybrać do prób.
    Na te piny jest podawane stałe napięcie 3,3V.

Ze wstępnej analizy wiem że po włączeniu kompa na tych pinach jest 0.
    Jak tylko nacisne kombinacje klawiszy Fn+F2 to pojawia się napięcie 3,3V. Ponowne wcisnięcie tych klawiszy sprawia że znowu jest 0.

W weekend będę próbował. Zstanawiam się tylko czy sam tranzystor wystarcz i czy będę go wstanie dobrze wysterować.