Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mercedes W211 - Nie działają spryskiwacze reflektorów

larry284 09 Aug 2014 16:46 10413 11
 • #1
  larry284
  Level 11  
  Witam, nie działają mi spryskiwacze reflektorów od samego początku jak kupiłem W211. Właściciel mówił ze zimą zamarzły i bezpiecznik się przepalił. Sprawdziłem wszystkie bezpieczniki i są ok, chyba że ten od spryskiwaczy jest gdzieś ukryty...
  Pompka jest dobra bo podłączyłem pod 12V to działa, nie działa tylko jak przyciskam przycisk od spryskiwaczy przy włączniku świateł. Pomoże ktoś co jeszcze można sprawdzić?
 • #3
  larry284
  Level 11  
  Sprawdzane przy włączonych światłach i odpalonym silniku
 • #4
  MykvS
  Level 12  
  Pozostanie sprzędzenie, instalacji, przekaźnika lub samego przełącznika.
 • #5
  larry284
  Level 11  
  Włącznik był wyciągnięty i sprawdzony - jest ok.
  Przekaźnika wydaje mi się że w modelu W211 nie ma, bo ma szynę CAN, ale jeżeli się mylę to proszę o podpowiedzenie który to przekaźnik.
  Instalacji nie sprawiłem, bo nie wiem w którym miejscu idą kable...

  Przełącznik i silnik jest na 100% ok, bo sprawdzałem, jak sprawdzić resztę?
 • #6
  saron22
  Trucks specialist
  larry284 wrote:
  jak sprawdzić resztę?


  Najprościej byłoby podpiąć pod SD i zasterować spryskiwacz z poziomu komputera.
 • #7
  larry284
  Level 11  
  A jak nie mam SD i nie ma w okolicy?
 • #8
  larry284
  Level 11  
  Witam, ponowie dalej walczę z tymi spryskiwaczami. Byłem na SD i tłumaczyli mi że to jest za prosta instalacja żeby wyświetlał jakiś błąd. Było zasterowane z sd i pryskały tylko no szybę na lampę już nie. Co jeszcze można zrobić?

  Jeżeli nikt nie potrafi mi pomóc to może macie jakieś schematy od spryskiwaczy do w211 z 2004r? Albo może mi ktoś wytłumaczyć zasadę działania tych spryskiwaczy od strony elektrycznej, bo nie mogę tego zrozumieć. Czy jest jeszcze jakiś kabel sterujący do spryskiwaczy?
 • #9
  majki66666
  Level 7  
  Witam czy udało się rozwiązać problem?
 • #10
  jurekk55
  Level 36  
  Byłeś na SD i nie sprawdzili czy dociera zasilanie ??
 • #11
  Gerri
  Mercedes specialist
  Rzeczywiście nie ma w tym filozofii. Przedni moduł SAM dostaje poprzez CAN sygnał i bezpośrednio drutem (bez przekaźnika) wysterowuje pompkę. Rzeczywiście komputer serwisowy Star Diagnose daje duże możliwości zarówno podejrzenia sygnału wysterowania w poszczególnych modułach po drodze jak również wysterowania z różnych punktów.
  Jak natomiast taki spryskiwacz działa? To również proste: wyobraźmy sobie zwykłą strzykawkę, a na jej "dziubku" :) załóżmy zaworek ciśnieniowy nastawiony na 2 bary. Zaczynamy działanie i zwiększamy ciśnienie płynu wewnątrz komory strzykawki. Co się stanie? Zacznie pryskać? Nie! - bo zaworek otwiera się dopiero przy dwóch barach. Zacznie wysuwać się tłok strzykawki. Jak tłok dojdzie do swojej krańcowej pozycji ciśnienie w komorze gwałtownie wzrośnie, otworzy się zaworek i zacznie sikać. Proste. Przymocujmy teraz tłoczek do wzmocnienia wewnątrz zderzaka i mamy gotowy spryskiwacz reflektora który najpierw się wysuwa, a potem sika. Wraca spowrotem za pomocą sprężynki. Elektrycznie do zadziałania spryskiwacza musi być załączony zapłon i muszą świecić co najmniej światła pozycyjne w reflektorze.