Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dołączenie do systemu kolektorów słonecznych

tomix 12 Sie 2014 23:01 1023 10
  • #1 12 Sie 2014 23:01
    tomix
    Poziom 16  

Witam kolegów,

obecnie przymierzam się do remontu mieszkania w tym całkowitej wymiany instalacji CO-WOD-GAZ. Do nowego pieca np. Vitodens 100-W 1-funkc. chciałbym podłączyć wymiennik ciepła z podwójną wężownicą. W późniejszym czasie chciałbym dołożyć sobie na dach kolektory słoneczne. Cały problem tkwi w tym, że 1) nie mogę znaleźć nigdzie poszczególnych elementów systemu (prócz samych paneli) - wszędzie są bardzo drogie kompletne systemy, 2) nie wiem jakie przewody i gdzie zostawić w ścianach do podłączenia w przyszłości systemu solarnego (pewnie z dachu do pomieszczenia dwie rurki na glikol?)

0 10
  • #3 13 Sie 2014 20:54
    tomix
    Poziom 16  

Dzięki Zdzisław7, chodziło mi jednak o kolektory, a nie panele PV :) Konkretnie o dobór rurek instalacyjnych na glikol między solarem, a grupą pompową wewnątrz mieszkania.

0
  • #4 13 Sie 2014 21:08
    prose
    Poziom 33  

tomix napisał:
    Dzięki Zdzisław7, chodziło mi jednak o kolektory, a nie panele PV Konkretnie o dobór rurek instalacyjnych na glikol między solarem, a grupą pompową wewnątrz mieszkania.

Ten system odchodzi do epoki lodowcowej.Czy nie lepiej PV zastosować.

0
  • #5 13 Sie 2014 21:10
    tomix
    Poziom 16  

Po konsultacjach i dłuższym namyśle zrezygnowałem jednak z solarów, a zaoszczędzone środki pewnie w przyszłym roku zainwestuje w jednak w PV.

0
  • #6 13 Sie 2014 21:32
    prose
    Poziom 33  

tomix napisał:
    Po konsultacjach i dłuższym namyśle zrezygnowałem jednak z solarów, a zaoszczędzone środki pewnie w przyszłym roku zainwestuje w jednak w PV.

PV nawet w zimie i w pochmurne dni coś daje a solary bez słonka niema ciepłej wody.

0
  • #7 13 Sie 2014 21:35
    tomix
    Poziom 16  

Masz rację, ale zwróć też uwagę na różnice w cenach między zestawem solarnym do zasobnika 150L, a zestawem paneli FV, który zasili grzałkę 3kW :D

0
  • #8 13 Sie 2014 21:46
    prose
    Poziom 33  

Miałem kiedyś solary i zdemontowałem ,dolicz sobie glikol co 4 lata czeba wymienić pompa też pobiera prąd ,PV możesz wpiąć w ZE i masz mniejszy rachunek za prąd. Teraz mam system PV i wcale nie żałuje i mniej problemów z instalacją.

Dodano po 1 [minuty]:

Muj systam PV to 3,5 kWP.

0
  • #9 13 Sie 2014 21:47
    tomix
    Poziom 16  

Święta racja i święty spokój jest z PV. Czy jak podłączyłeś sobie instalację to robiłeś jakieś HOW TO i wrzucałeś może na forum?

0
  • #10 13 Sie 2014 21:55
    arcon38
    Poziom 12  

Proszę nie rezygnować z solarów ,to dobre odnawialne źródło energii ,mam taki system i wiem , że czynnik jest transportowny giętką rurą ośrednicy ok. 15 mm w otulinie termicznej , nie znam symbolu tej rury , ale pewnie w sklepach z hydrauliką coś podpowiedzą.
    Na PV przyjdzie czas jak regulacje prawne się zmienią i potanieją inwertery.
    Pozdrawiam

0
  • #11 13 Sie 2014 22:04
    prose
    Poziom 33  

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2603993-0.html
    W temacie jest dużo pisane.

Dodano po 6 [minuty]:

Nawet ci co montują solary to na zebraniu w mojej miejscowości mówili że to już przeżytek i że się nie opłaca.Mam sąsiadów którzy zamontowali i żałują.

Dodano po 2 [minuty]:

Solary były dobre 10 lat temu jak panele PV były w kosmicznej cenie.

0
  Szukaj w 5mln produktów