Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dołączenie do systemu kolektorów słonecznych

12 Sie 2014 23:01 1098 10
 • Poziom 16  
  Witam kolegów,

  obecnie przymierzam się do remontu mieszkania w tym całkowitej wymiany instalacji CO-WOD-GAZ. Do nowego pieca np. Vitodens 100-W 1-funkc. chciałbym podłączyć wymiennik ciepła z podwójną wężownicą. W późniejszym czasie chciałbym dołożyć sobie na dach kolektory słoneczne. Cały problem tkwi w tym, że 1) nie mogę znaleźć nigdzie poszczególnych elementów systemu (prócz samych paneli) - wszędzie są bardzo drogie kompletne systemy, 2) nie wiem jakie przewody i gdzie zostawić w ścianach do podłączenia w przyszłości systemu solarnego (pewnie z dachu do pomieszczenia dwie rurki na glikol?)
 • Poziom 16  
  Dzięki Zdzisław7, chodziło mi jednak o kolektory, a nie panele PV :) Konkretnie o dobór rurek instalacyjnych na glikol między solarem, a grupą pompową wewnątrz mieszkania.
 • Poziom 33  
  tomix napisał:
  Dzięki Zdzisław7, chodziło mi jednak o kolektory, a nie panele PV Konkretnie o dobór rurek instalacyjnych na glikol między solarem, a grupą pompową wewnątrz mieszkania.

  Ten system odchodzi do epoki lodowcowej.Czy nie lepiej PV zastosować.
 • Poziom 16  
  Po konsultacjach i dłuższym namyśle zrezygnowałem jednak z solarów, a zaoszczędzone środki pewnie w przyszłym roku zainwestuje w jednak w PV.
 • Poziom 33  
  tomix napisał:
  Po konsultacjach i dłuższym namyśle zrezygnowałem jednak z solarów, a zaoszczędzone środki pewnie w przyszłym roku zainwestuje w jednak w PV.

  PV nawet w zimie i w pochmurne dni coś daje a solary bez słonka niema ciepłej wody.
 • Poziom 16  
  Masz rację, ale zwróć też uwagę na różnice w cenach między zestawem solarnym do zasobnika 150L, a zestawem paneli FV, który zasili grzałkę 3kW :D
 • Poziom 33  
  Miałem kiedyś solary i zdemontowałem ,dolicz sobie glikol co 4 lata czeba wymienić pompa też pobiera prąd ,PV możesz wpiąć w ZE i masz mniejszy rachunek za prąd. Teraz mam system PV i wcale nie żałuje i mniej problemów z instalacją.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Muj systam PV to 3,5 kWP.
 • Poziom 16  
  Święta racja i święty spokój jest z PV. Czy jak podłączyłeś sobie instalację to robiłeś jakieś HOW TO i wrzucałeś może na forum?
 • Poziom 12  
  Proszę nie rezygnować z solarów ,to dobre odnawialne źródło energii ,mam taki system i wiem , że czynnik jest transportowny giętką rurą ośrednicy ok. 15 mm w otulinie termicznej , nie znam symbolu tej rury , ale pewnie w sklepach z hydrauliką coś podpowiedzą.
  Na PV przyjdzie czas jak regulacje prawne się zmienią i potanieją inwertery.
  Pozdrawiam
 • Poziom 33  
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2603993-0.html
  W temacie jest dużo pisane.

  Dodano po 6 [minuty]:

  Nawet ci co montują solary to na zebraniu w mojej miejscowości mówili że to już przeżytek i że się nie opłaca.Mam sąsiadów którzy zamontowali i żałują.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Solary były dobre 10 lat temu jak panele PV były w kosmicznej cenie.