Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena dipolowa do skanera a antena DVB-T - zakłócenia

18 Sie 2014 10:42 4458 5
 • Poziom 11  
  Witam.Panowie podpowiedzcie bo nie wiem co jest grane. Mam antenę Dipol przy moim skanerze.Ale nie miałem gdzie zamontować anteny od tv naziemnej i ją zamontowałem na maszcie na którym mam dipola.I teraz tak gdy dyspozytor policyjny mówi to dobrze słyszę jak i samochody policja mi zależy na PSP i gdy słucham dyspozytora to szumi a wcześniej przed tą anteną nie szumiał.Czy ma to związek że się zakłócają czy raczej nie?.I czy ustawienie dipola ma znaczenie czy nie wpływa na to bo chyba on nie jest kierunkowy? Bo to dziwne u policji słychać a PSP szumi.Czy może puszkę zalało? ale to nie bo by na wszystkich szumiało?
 • Moderator
  Jaka antena do skanera, jaka antena do telewizora? Mamy zgadywać? Jakie odległości do nadajników służb?
 • Poziom 34  
  Dipol ma stać pionowo. Żyła gorąca ma być przylutowana do górnego ramienia, a oplot do tego, które patrzy w dół. Przewód ma iść po wsporniku tak żeby do dipola wchodził pod kątem prostym. Tak wygląda dobrze wykonany dipol:

  Antena dipolowa do skanera a antena DVB-T - zakłócenia

  Antena dipolowa do skanera a antena DVB-T - zakłócenia

  Sytuacja dotyczy Kraśnika czy odległych miast, bo w w/w zarówno jedna jak i druga służba pracuje w simpleksie (czytaj: bez przemiennika).

  W grę może oczywiście wchodzić odległość, wysokość systemów antenowych, moc nadajnika, itd.
 • Poziom 11  
  Już jest lepiej.Tylko powiedzcie czy jest prawdopodobieństwo że jak mam na maszcie pod dipolem antenę tv to będzie zakłócała? A i jeszcze jedno pytanie bo gdy nadają gdzieś daleko od Kraśnika to szumi że słów nie słychać i mi się dzieje tak że dyspozytor też szumi.Czy jest taka możliwość że jak daleko to i wozy szumią i dyspozytor czy nie powinno szumieć jak dyspozytor do tych wozów nadaje(tylko same wozy). Właśnie dlatego ten post o tym szumieniu wystawiłem bo przed wczoraj daleko gdzieś to było z godzinę drogi od kraśnika na wschód i złapało ale szumiało i dyspozytor mówił nasz z PSP i on jak nadawał też szumiał a wczoraj było bliżej i dyspozytor i oni było ok.Chociaż też oni mają problemy z łącznością bo czasami słychać jak mówią.

  Moderowany przez c2h5oh:

  Regulamin punkt 3.1.15. Zabronione jest publikowanie wpisów przedstawiających problem, bez podania wystarczającej liczby informacji umożliwiającej zajęcie merytorycznego stanowiska przez innych Użytkowników forum. Tytuł wpisu powinien zawierać markę, model oraz skrótowy opis usterki.

 • Poziom 34  
  Odłącz antenę telewizyjną z gniazda w telewizorze i z gniazda sieciowego i zobaczysz czy coś się zmieni. Niepodłączona nigdzie antena zakłóceń wprowadzać nie będzie. W przypadku anten najczęściej wzbudzają się wzmacniacze, ale jest to charakterystyczny dźwięk:

  https://soundcloud.com/sonni-thomason/a-1

  Zainwestuj w osobny maszt i kup antenę z prawdziwego zdarzenia. Następnie umieść ją wysoko nad terenem.

  To, że w tej chwili odbierasz lepiej względem dni poprzednich może być wynikiem, tzw. propagacji:

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Propagacja_fal_radiowych