Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór anteny dvbt do instalacji w domu z 3 mieszkaniami Gdańsk

sensation11 25 Aug 2014 18:53 1191 3
    sensation11
    Level 9  
    Witam,
    Mam dom w którym są 3 mieszkania piętrowo. Do tej pory nie było tv. Chciałbym zainstalować dvbt z odbiorem w każdym gniazdku.

W piwnicy jest skrzynka rozdzielcza z luźnymi 3 przewodami koncentrycznymi, gdzie:
    1szy) idzie na parter - zainstalowane 1 gniazdo antenowe
    2gi) idzie na pierwsze piętro gdzie są 3 gniazda antenowe przelotowe (ostatnie raczej pewnie nieprzelotowe na logike biorąc)
    3ci) idzie na drugie piętro gdzie są też 3 gniazda antenowe przelotowe.

No i z tego co się do tej pory zorientowałem, żeby mieć naziemną tv muszę zainstalować antenę, od niej przewód do piwnicy do skrzynki rozdzielczej, a na końcu wszytko połączyć jakimś switchem.

Gdańsk matemblewo, dom trochę w dole pod wysokim lasem. Do nadajnika w Chwaszczynie (100kW?) po linii prostej niby 13 km.

Pytanie: Co potrzebuję kupić (jaka antena, przewód i w ogole wszystko, czy potrzebny wzmacniacz i jaki switch)
    Opcja
    1) Instaluję antenę na kominie, puszczam w komin koncentryka (kanał wentylacyjny). Czy mogę dać od anteny przewód zewnętrzny a po jakichś 3m zeby w kominie się łączył z wewnętrznym? (cena chyba mocno różna). A może w ogóle dać wewnętrzny i olać drogie czarne kable? Przecież każda satelita co wisi na dworzu ma biały kabel...
    2) Instaluję antenę na budynku, ale u góry pod dachem, dachówki ceramiczne. Wtedy przewód by musiał sobie lecieć po zewnętrznej elewacji. Wkuwam się wtedy z zewnątrz bezpośrednio do rozdzielni. Pytanie: czy antena może tak sobie wisieć bezpośrednio pod daszkiem?

Chciałbym uniknąć wpadek i niepotrzebnie wydanej kasy, zależy mi na stabilnym dobrym odbiorze, szczególnie że jedno mieszkanie idzie pod wynajem.

Aha, jak rozkręciłem jedno gniazdo przelotowe to miało jakby jakąś płytkę z tyłu, to jakiś wzmacniacz czy ki diabeł? Więcej nie rozkręcałem.
    Proszę uwzględnić, że z dachu do skrzynki rozdzielczej jest jakieś 20m, a poźniej od switcha w skrzynce najdalsze gniazdko też jakieś 2X metrów.

Dziękuję i pozdrawiam, temat troszkę gorący, czekam na wszelkie sugestie :)

PS. czy puszczając z dachu antenę do rozdzielni warto mi pociągnąć jakieś dodatkowo instalacje za jednym zamachem?
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

sensation11 wrote:
    Chciałbym zainstalować dvbt z odbiorem w każdym gniazdku.
    ...
    No i z tego co się do tej pory zorientowałem, żeby mieć naziemną tv muszę zainstalować antenę, od niej przewód do piwnicy do skrzynki rozdzielczej, a na końcu wszytko połączyć jakimś switchem.

Z tej lokalizacji około 13km od nadajników z mocami po 100kW ERP - to instalacja typowa z rozgałęźnikiem na 3 wyjścia - bez wzmacniaczy i bez jakiegoś tam "switcha".

Instalacja :
    antena < kabel koncentryczny < rozgałęźnik < do TV (3 przewody)

Quote:
    Co potrzebuję kupić

1. antena o zysku około +9dBd
    2. kabel koncentryczny TRISET 113 PE od anteny do pownicy
    3. rozgałęźnik RI-3 lub R-3
    4. złącza F

Quote:
    Chciałbym uniknąć wpadek i niepotrzebnie wydanej kasy

To nie pisz takich dziwnych kombinacji z łączeniem kabla w kominie - i jego cenie. :!:

Quote:
    Aha, jak rozkręciłem jedno gniazdo przelotowe to miało jakby jakąś płytkę z tyłu, to jakiś wzmacniacz czy ki diabeł? Więcej nie rozkręcałem.

Tutaj widać, żeś z tych Laików i chyba bez fachowca się nie obejdzie. :cry:

Quote:
    czy puszczając z dachu antenę do rozdzielni warto mi pociągnąć jakieś dodatkowo instalacje za jednym zamachem?

Osobiście jestem za tym aby w momencie prowadzenia instalacji RTV zadbać o wszystkie możliwe wyjścia w funkcji czasu i rozwijania tejże instalacji.

Dobrym wyjściem jest już teraz pomyśleć o :
    - SAT z PVR
    - o antenie na pasmo CB
    - o antenie dla internetu (bezprzewodowego)
    - o kablach UTP-5 lub wyżej

_____

R-3 : http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_trojdrozny_r-3_signal_R60103.htm
    RI-3 : http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_indukcyjny_ri-3-1_f_E2097.htm

Pozdrawiam.
    sensation11
    Level 9  
    Ok
    dzięki za uwagi, jednak prosiłbym o konkretne modele anten wartych uwagi, nie ma znaczenia czy za 20zł czy 50. Jesli by byla konieczna za 100 to i taką bym kupił... ;)

SP5ANJ wrote:

Tutaj widać, żeś z tych Laików i chyba bez fachowca się nie obejdzie. :cry:

To prawda, że jestem laikiem w tym temacie bo dla mnie rzeczy typu sygnały których nie widać, jakieś tłumienie i wszystko z tym związane to nie moja bajka :) ale pytanie czemu bez fachowca sie nie obejdzie? cała instalacja wewnątrz mieszkań jest gotowa, muszę jakby jedynie zamontować antenę na dachu, puścic koncentryk do piwnicy i złączyć wszystko do kupy- wydaje mi się że to robota "dla przedszkolaka" :) Jeśli się mylę chętnie wypnę plecy do batowania ;)
    muzzzy
    Level 13  
    Mylisz się, to niekoniecznie robota dla przedszkolaka. Spróbuj antenkę .
    Sprawdź po kolei jakie tłumienia mają poszczególne gniazda (powinna być jakaś naklejka na gnieździe).