Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piaskowanie sprzęt kompresor+piaskarka

kamil99914 26 Aug 2014 15:27 13059 27
Metalwork
    kamil99914
    Level 8  
    Witam czy mógł by ktoś miły i serdeczny udzielić informacji na temat piaskowania?.
    Chce otworzyć działalność lecz pracuje i nie dostane zadnych dopłat na to.
    czytałem prawie wszystkie fora w tym temacie ale nic konkretnego tam nie ma .
    mam do przeznaczenia 4-5 tysięcy na kompresor i piaskarkę tylko jaki kompresor wybrać? jedni mówią te kompresor wan inni ze lepiej chinska trzy tłokową następni że lepiej butle 500l a inni że butla nie ma znaczenia tylko wydajność już kompletnie zgłupiałem możecie wrzucić jakieś linki które byście polecili?
    Ps. chodzi mi o piaskowanie wnętrza auta, felg .itp
  • Metalwork
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    kamil99914 do piaskowania potrzebujesz DUŻEJ wydajności. Kompresor trzykołowy, lub połączenie dwóch dwutłokowych to minimum.
    Duży zbiornik pomoże jeśli kompresor będzie miał małą wydajność, ale piaskowanie zadziała dopiero jak nabijesz cały zbiornik i podziała typu minutę i znów pompowanie 10 minut.

Musisz utrzymać ciągłe dosyć duże ciśnienie typu 4-6bar aby dało się piaskować rdzę. Co za tym idzie kompresor musi mieć dużą wydajność.
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    kamil99914 Oba są to kompresory o dużej wydajności, do piaskowania dadzą radę. Dysza max myślę 6mm.
    kamil99914
    Level 8  
    o już jedno mam z głowy a jeszcze takie pytanie drogi kolego co z piaskarką?
    czy to ma jakąś różnice ? ponieważ ceny są naprawde różne. Jaką byś polecil? :D
    można kupić
    mobilna-piaskarka-syfonowa-80l-maska-8-x-dysza- za 550 zł
    Moderated By ANUBIS:

3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

lub jakieś samoróbki za 800zł czym siękierować przy wyborze?
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    Myślę, że lepiej zrobić sobie ten zbiornik samemu. Duży, bo 30kg to będziesz ładował co pięć minut.
    A co do pistoletu, to z tego co mi wiadomo raczej tylko z węglika wolframu dysza.

Do tego dolicz kombinezon ciśnieniowy i porządny hełm. Chyba, że lubisz być pocięty piaskiem i opiłkami.
    Oraz miejsce do piaskowania i do suszenia piasku.
  • Metalwork
    kamil99914
    Level 8  
    są jeszcze np pistolety do których podączamy wąż bezpośrednio w worka z piachem i tęz ale czy to zda egzamin?
    ---
    a jeszcze mam pytanie bo ten kompresor jest nie daleko mnie
    http://olx.pl/oferta/kompresor-van-CID628-ID4Zvud.html
    czy ada on sie do piaskowania dysza 6mm?
    Prosze o szybką odpowiedz dziękuje i pozdrawiam

Popraw pisownię/ jak zaczynamy i kończymy zdania? Nie pisz posta pod postem.
    [_P_]
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    kamil99914 nie nada się, bo jest za mały.
    rubens
    VIP Meritorious for electroda.pl
    kamil99914 wrote:
    Witam czy mógł by ktoś miły i serdeczny udzielić informacji na temat piaskowania?.
    Chce otworzyć działalność lecz pracuje i nie dostane zadnych dopłat na to.
    czytałem prawie wszystkie fora w tym temacie ale nic konkretnego tam nie ma .
    mam do przeznaczenia 4-5 tysięcy na kompresor i piaskarkę tylko jaki kompresor wybrać? jedni mówią te kompresor wan inni ze lepiej chinska trzy tłokową następni że lepiej butle 500l a inni że butla nie ma znaczenia tylko wydajność już kompletnie zgłupiałem możecie wrzucić jakieś linki które byście polecili?
    Ps. chodzi mi o piaskowanie wnętrza auta, felg .itp

Do piaskowania musisz mieć jak słusznie inny podpowiadają kompresor o dużej wydajności RZECZYWISTEJ.
    Co to oznacza - 500 l / min ( mało), 1000 l / min (od biedy wsytarczy), 1500 lub 2000 jest ok.
    Do tego duży zbiornik.

Nie ma większego znaczenia czy będzie to sprężarka firmy X czy Y.
    Polskie sprężarki PRL- np. Wan, są naprawialne, są do nich części, są solidne i jest to wyrób na lata.
    Sprężarki chińskie - parametry zazwyczaj wyssane z palce i z częściami bywa różnie.
    Zanim kupisz jakąkolwiek sprężarkę ZMIERZ jej rzeczywistą wydajność!!!

Musisz wiedzieć, że duża wydajność sprężarki + duży zbiornik, daje daje możliwość zastosowania większej dyszy = większa szybkość piaskowania w jednostce czasu = większe zapotrzebowanie na piasek itp.
    Małą dysza + sprężarką o niskiej wydajności da się piaskować, ale będzie to trwało latami.
    Ja mam piaskarkę z dyszą 2mm + sprężarka o realnej wydajności na wylocie 550 l / minutę i jest ok - ale do małych powierzchni.
    Jakbym miał wypiaskować coś większego długo by się zeszło.

Pamiętaj, że sama sprężarka i pistolet to nie wszystko.
    Odwadniacze, osuszacze, odpowiedni piasek + układ do odzyskiwania pisaku, + odpowiednie przewody i bezstratne złącza dadzą pożądany efekt.
    kamil99914
    Level 8  
    Witam mama jeszcze pytanie zakupilem kompresor wan 1300l/min butla 500l silnik 7.5 kwtylko jak zacznę piaskować dyszą 6mm to po czasie w pracy utrzymuje mi ciśnienie 3bar i jest to trochę męcząca praca czy po zmianie koła napędowego przy silniku na większy przyspieszy pompowanie i co za tym idzie zwiększy ciśnienie? no i oczywiście o ile można zwiększyć?
    rubens
    kamil99914 wrote:
    Witam mama jeszcze pytanie zakupilem kompresor wan 1300l/min butla 500l silnik 7.5 kwtylko jak zacznę piaskować dyszą 6mm to po czasie w pracy utrzymuje mi ciśnienie 3bar i jest to trochę męcząca praca czy po zmianie koła napędowego przy silniku na większy przyspieszy pompowanie i co za tym idzie zwiększy ciśnienie? no i oczywiście o ile można zwiększyć?

Każda sprężarka ma zalecane /optymalne obroty.
    Jeśli kompresor jest "fabryczny", to silnik / sprężarka ma optymalne obroty.
    Najlepiej sprawdzić /zmierzyć realne obroty sprężarki - jeśli będą optymalne, to pozostanie zmniejszyć dyszę, lub kupić sprężarkę o większej wydajności - lub dodatkowy duży zbiornik.
    kamil99914
    Level 8  
    A w jaki sposób to sprawdzić kolego?
    rubens
    kamil99914 wrote:
    A w jaki sposób to sprawdzić kolego?

Prosta metoda - są mierniki prędkości obrotowej.
    Mierzysz prędkość obrotową sprężarki i porównujesz z danymi katalogowymi.
    Druga metoda - odczytujesz obroty silnika z tabliczki, znając średnicę dwóch kół i obroty silnika, wyliczasz obroty sprężarki.
    kamil99914
    Level 8  
    powiedzmy ze obroty silnika el-1700
    obroty silnika kompresora -1500
    koło pasowe na silniku 12cm
    a kompresor ma koło 22 cm

i jak podstawic dane pod to?
    rubens
    kamil99914 wrote:
    powiedzmy ze obroty silnika el-1700
    obroty silnika kompresora -1500
    koło pasowe na silniku 12cm
    a kompresor ma koło 22 cm

i jak podstawic dane pod to?

30 sekund szukania z Google:
    pierwszy lepszy link:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2646368.html
    Pawel1812
    Level 26  
    A co myślicie o kompresorze WAN 2 tłokowy, silnik 3kW do piaskarki syfonowej? Piaskowane mają być zaprawki w podłodze, podłużnicach i nadkolach. Miejsca, gdzie są wżery, ale za wcześnie by wycinać blachy.
    Póki co ta sprężarka pracuje z pistoletem do piaskowania za 30 zł i wąż do worka, jednak piasek słabo leci - piaskowanie idzie zbyt wolno, wydajność sprężarki przy tym pistolecie jest większa od potrzeb, wyłącznik ciśnieniowy jest odłączony, często pracuje zawór bezpieczeństwa.
    Budżet nie jest najważniejszy jeśli chodzi o wybór piaskarki, nie zamierzam też piaskować całej podłogi.
    rubens
    Pawel1812 wrote:
    A co myślicie o kompresorze WAN 2 tłokowy, silnik 3kW do piaskarki syfonowej? Piaskowane mają być zaprawki w podłodze, podłużnicach i nadkolach. Miejsca, gdzie są wżery, ale za wcześnie by wycinać blachy.
    Póki co ta sprężarka pracuje z pistoletem do piaskowania za 30 zł i wąż do worka, jednak piasek słabo leci - piaskowanie idzie zbyt wolno, wydajność sprężarki przy tym pistolecie jest większa od potrzeb, wyłącznik ciśnieniowy jest odłączony, często pracuje zawór bezpieczeństwa.
    Budżet nie jest najważniejszy jeśli chodzi o wybór piaskarki, nie zamierzam też piaskować całej podłogi.

Zbyt ogólne dane.
    Jak wyglądają rzeczywiste / zmierzone parametry sprężarki.
    Jakie parametry ma ten pistolet.
    Pawel1812
    Level 26  
    WAN K Wydajność 20m3/h 333l/min, 150l zbiornik, takie dane podaje producent, jest to stara PRL'owska sprężarka i tym danym raczej można wierzyć.
    Teoretycznie pistolet zużywa 400l/min, ale mimo ciągłego dmuchu, zawór bezpieczeństwa w sprężarce okresowo działa, także wydajność sprężarki jest większa.
    Dlatego też myślę o większej piaskarce - syfonowej.

Wyłącznik jest celowo odłączony, aby nie przeciążać silnika zatrzymaniem na kilkanaście sekund i częstymi rozruchami. Jest to silnik jednofazowy, fabrycznie wykonany do zasilania jednofazowego, także udary prądowe przy rozruchu są bardzo duże. Sprawne dwa zawory bezpieczeństwa są moim zdaniem wystarczającym zabezpieczeniem.

kolego krau - w wielu zastosowaniach zarówno hydraulice jak i pneumatyce takie rozwiązanie - nadmiar czynnika na przelew czy w powietrze jest stosowane i nikomu nic się nie dzieje. Przykład - instalacja pneumatyczna w starszych autobusach i ciężarówkach - co się dzieje, gdy zbiorniki są pełne? Czy we wszystkich pojazdach sprężarka jest wówczas odłączana?
    Pompa wspomagania w samochodzie też pracuje na przelew z pełnym obciążeniem, gdy nie ma poboru czynnika.
    Wadą tego rozwiązania jest tylko strata energii. Jednak, gdy piaskowanie trwa kilka dni w roku - takie rozwiązanie ma rację bytu - nie sądzisz?
    Alternatywą jest falownik - tyko kiedy on się zwróci?
    Oczywiście na czas prac lakierniczych, gdy zużycie powietrza spada, wyłącznik jest włączany.
    rubens
    Pawel1812 wrote:
    WAN K Wydajność 20m3/h 333l/min, 150l zbiornik, takie dane podaje producent, jest to stara PRL'owska sprężarka i tym danym raczej można wierzyć.
    Teoretycznie pistolet zużywa 400l/min, ale mimo ciągłego dmuchu, zawór bezpieczeństwa w sprężarce okresowo działa, także wydajność sprężarki jest większa.
    Dlatego też myślę o większej piaskarce - syfonowej.

Wyłącznik jest celowo odłączony, aby nie przeciążać silnika zatrzymaniem na kilkanaście sekund i częstymi rozruchami. Jest to silnik jednofazowy, fabrycznie wykonany do zasilania jednofazowego, także udary prądowe przy rozruchu są bardzo duże. Sprawne dwa zawory bezpieczeństwa są moim zdaniem wystarczającym zabezpieczeniem.

kolego krau - w wielu zastosowaniach zarówno hydraulice jak i pneumatyce takie rozwiązanie - nadmiar czynnika na przelew czy w powietrze jest stosowane i nikomu nic się nie dzieje. Przykład - instalacja pneumatyczna w starszych autobusach i ciężarówkach - co się dzieje, gdy zbiorniki są pełne? Czy we wszystkich pojazdach sprężarka jest wówczas odłączana?
    Pompa wspomagania w samochodzie też pracuje na przelew z pełnym obciążeniem, gdy nie ma poboru czynnika.
    Wadą tego rozwiązania jest tylko strata energii. Jednak, gdy piaskowanie trwa kilka dni w roku - takie rozwiązanie ma rację bytu - nie sądzisz?
    Alternatywą jest falownik - tyko kiedy on się zwróci?
    Oczywiście na czas prac lakierniczych, gdy zużycie powietrza spada, wyłącznik jest włączany.

Z powyższego ciągu zadań ewidentnie widać, że sprężarka ma zdecydowanie za mała wydajność.
    Ja mam 500l w realu i starcza to do dyszy 2mm, przy czym piaskowanie idzie wolno.
    A to co robisz, z upuszczaniem ciśnienia przez zawór bezpieczeństwa w celu ochrony silnika, to jak pisał kolega wyżej to brak poszanowania elementarnych zasad BHP i zdrowego rozsądku.

Skoro szkoda ci silnika - bo by się wyłączał i włączał zbyt często - oznacza to, że sprężarka ma za mała wydajność bo..... musi to zbyt często robić.
    Sprężarka o dobrej wydajności, będzie wyłączać i włączać się cyklicznie, a specjalna konstrukcja wyłącznika ciśnieniowego, upuszcza powietrze po nabiciu zbiornika do nominalnego ciśnienia, pozwala to ułatwić start silnika.

I uwierz mi wymyślili to mądrzejsi ludzie od ciebie i mnie.

Ale skoro wiesz lepiej.......
    Pawel1812
    Level 26  
    Na pewno nie będę się sprzeczał z szanownym Kolegą Rubensem.
    Ale nie wiem, czy Kolega doczytał, jaki jest u mnie silnik. Co minutę zatrzymanie i rozruch przy prądzie rozruchowym na poziomie 100A? Tego nie wytrzyma ani kondensator rozruchowy (silnik ma kondensator pracy i rozruchu), ani jego wyłącznik odśrodkowy, ani bezpiecznik zwłoczny w domowej instalacji. Wyłącznik ciśnieniowy ma oczywiście dekompresję.
    Producent silnika w dokumentacji określił maksymalną ilość rozruchów na 10/godzinę.

Moim zdaniem jeśli sprężarka ma 333 litry na minutę i przy ciągłej pracy działa zawór upustowy, to jej wydajność jest więcej niż wystarczająca. Sprężarka nie musi się wyłączać. Ważne aby nie było spadku ciśnienia podczas pracy, a tego nie ma.
    Tak się składa, że z pneumatyki robiłem dyplom...
    Myślę też, że dwie godziny pracy agregatu WAN K mu nie zaszkodzi - to nie chińczyk.

Zastanawiam się tylko, jak to będzie wyglądało przy większej piaskarce, sprężarka ta jest bardzo popularna stąd podejrzewam, że ktoś już ją przetestował we współpracy z piaskarką syfonową.
    rubens
    Nawet nie zapytam gdzie robiłeś ten dyplom.
    Od innej strony.
    Skoro zapas powietrza starcza ci na 1 minutę, to nie wnikam jakiej mocy masz silnik, jaki ma prąd rozruchowy i ile włączeń wytrzyma.
    Wniosek jest oczywisty - wydajność sprężarki w tym konkretnym zestawie jest na granicy zużycia powietrza przez piaskarkę.

Musisz mieć piaskarkę o mniejszym realnym zużyciu powietrza, skoro nie chcesz zmieniać sprężarki.
    A z piaskarkami syfonowymi jest różnie - trzeba patrzeć na parametry techniczne.
    Dużo zależy od średnicy zainstalowanej dyszy.
    Musisz dobrać piaskarkę do sprężarki.

Jakbyś przeczytał uważnie cały temat to zapewne zauważył byś wpis z "życia" wzięty:

kompresor wan 1300l/min butla 500l silnik 7.5 kw tylko jak zacznę piaskować dyszą 6mm to po czasie w pracy utrzymuje mi ciśnienie 3bar

Jak widać, dla dyszy 6mm i 1300l/min to czasem za mało.
    To powinno być oczywiste.

A na konkretną odpowiedź bym za bardzo liczył, bo o ile sprężarka jest popularna, to typów piaskarek syfonowych jest wiele modeli - najwięcej samoróbek.
    Sam używam takowej.

Patrząc na najtańsze piaskarki syfonowe choćby z allegro :

ciśnienie robocze 4,3 do max 7,5 Bara
    zapotrzebowanie na powietrze 300-700 litrów / minute
    łatwa do napełnienia
    regulowana zaworem siła oraz ilość wyrzucanego piasku.
    wymiary pojemnika: 19 litrów Ø 25 cm wysokość 40 cm

Widać, że twoja wydajność 333 litry to może być za mało - o czym pisałem już wyżej.
    kamil99914
    Level 8  
    Witam koledzy mam pytanie ponieważ sprzedaje mojego wana i chce kupic srubówkę mam jedną na oku i facet napisal ze ma 8,8 l/s czy to zda egzamin?
    rubens
    kamil99914 wrote:
    Witam koledzy mam pytanie ponieważ sprzedaje mojego wana i chce kupic srubówkę mam jedną na oku i facet napisal ze ma 8,8 l/s czy to zda egzamin?

Nie.
    8,8 x 60 = 528l /min
    dkjk
    Level 8  
    Napisze moje doświadczenia przy piaskowaniu wanem 2 cylindrowym może komuś się przyda, wydajność 333l/min, zbiornik 400l, dysza węglik spiekany 3mm prosta, na reduktorze ustawione 6 bar a kompresor pompuje do 7,5bar.
    Ogólnie można takim zestawem piaskować ale sprężarka oczywiście pracuje cały czas i w ciągu pracy ciśnienie powoli spada do około 5 bar i tyle się utrzymuje.
    Aby dłużej piaskować trzeba zacząć tuż przed wyłączeniem kompresora kiedy jest ponad 7 bar.
    Pawel1812
    Level 26  
    A Kolega piaskuje samym pistoletem, czy piaskarką syfonową? Mnie na pistolecie i wężu włożonym do worka ciśnienie nie spada, ale niestety, przerywa często przepływ piasku, jest to z powodu przerywania uciążliwa praca a nie z powodu wydajności sprężarki (ta sama, co u Kolegi).
    dkjk
    Level 8  
    Piaskarka syfonowa, tej 3mm i małego wana używam do małych elementów, do większych dysz wan aw.