Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grundfos - pompy do co i cwu

leniu77 14 Wrz 2014 22:36 2337 12
  • #1 14 Wrz 2014 22:36
    leniu77
    Poziom 2  

Mam pytanie o pompy do c.o. i c.w.u.
    Chcę kupić Grundfos Alpha 2 25-60 - 2szt. i cyrkulacyjną UP 15-14 B PM
    Hydraulik, który będzie mi to montował powiedział, że woda z kotła będzie grzała bojler - wymiennik dwupłaszczowy i z niego będą dwie Alphy pchać wodę do c.w.u. i c.o. i będzie przy c.w.u. cyrkulacyjna. Czy pompa do c.w.u. Alpha musi mieć korpus z nierdzewki ?
    Czy nie wystarczy jedna pompa Alpha do c.o. a do c.w.u. pompa cyrkulacyjna, która będzie obracać ciepłą wodą, a do kranu pójdzie z ciśnienia sieciowego jak dotychczas ?
    Jeśli to ważne to powiem jeszcze, że kotłownia jest w piwnicy, na parterze kuchnia i ubikacja, a na pierwszym łazienka, za kilka lat będziemy chcieli zaadoptować strych i tam też puścić ogrzewanie i być może łazienkę.

0 12
  • #2 14 Wrz 2014 22:59
    tala30
    Poziom 10  

Witam. Raczej hydraulik miał na myśli zamontowanie pomp za kotłem, jedna na wymiennik cwu a druga na obieg co. :D
    Przy dwóch pompach obiegowych na co i cwu nie będziesz miał efektu wychładzania wymiennika (boilera) a na cwu wystarczy alfa 25-40.
    Pompy grundfosa alfy w standardzie mają bodajże korpusy żeliwne, a pompka cyrkulacyjna służy do cyrkulacji ciepłej wody użytkowej, żeby po odkręceniu kranu nie czekać na ciepła wodę. Jaki kocioł będzie montowany?

0
  • #3 14 Wrz 2014 23:39
    leniu77
    Poziom 2  

Nie bardzo rozumiem skąd się weźmie efekt wychładzania przy jednej pompie tylko do co.
    Kocioł około 25kW - nie wybrałem jeszcze producenta więc jak masz doświadczenie to chętnie poczytam.
    Tak wiem że żeliwne korpusy, ale czytałem gdzieś że do cwu muszą być z nierdzewki i chcę sprawdzić ile w tym "muszą" jest prawdy.
    Do c.o. 25-60 będezie dobry a do cwu wystarczy 25-40 ? i nie musi być z nierdzewki i do tego obiegówka
    Mam jeszcze pytanie czy kotły mają pompę, która tłoczy wężownicą wodę do wymiennika ?

0
  • #4 15 Wrz 2014 00:03
    tala30
    Poziom 10  

Wychłodzenie wymiennika cwu przy jednej pompce może nastąpić w przypadku, jeśli wymiennik uzyskał swoją temperaturę a sterownik kotła wyłącza pompkę obiegową np. przy 30st. to również wyciągnie ciepłą wodę z bojlera i tym samym ochłodzi wodę w drugim płaszczu.Wtedy musiałbyś zamykać zawór kulowy na wymienniku cwu lub zamontować elektrozawór i do niego jakieś sterowanie.
    Uważam że lepiej jest mieć oddzielne pompki na obieg co i cwu.
    Pompka do cwu nie musi mieć korpusu z nierdzewki, ponieważ jest to obieg taki sam jak c.o. z tą samą wodą obiegu kotłowego.
    Większość kotłów stałopalnych jest bez wmontowanej pompki obiegowej.
    A pompka cyrkulacyjna powinna mieć atest higieniczny i może być z brązu lub stali nierdzewnej.

0
  • #5 03 Sty 2015 21:33
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

tala30 napisał:

Przy dwóch pompach obiegowych na co i cwu nie będziesz miał efektu wychładzania wymiennika (boilera) a na cwu wystarczy alfa 25-40.

Zastosowanie dodatkowej pompy do zasilania zasobnika cwu nawet jeśli jest to Grundfos Alpha2 nie zapobiegnie wychładzaniu się zasobnika gdyż wszystkie pompy obiegowe są pompami wirowymi odśrodkowymi. Z tego względu aby zapobiec wychładzaniu się zasobnika stosuje się zawór zwrotny działający samodzielnie (bez zewnętrznego sterowania). Zastosowanie oddzielnej pompy do zasilania zasobnika cwu w szczególności, gdy jest to elektroniczna to jedno wielkie nieporozumienie.

0
  • #6 05 Sty 2015 00:12
    piracik
    Moderator - Systemy Grzewcze

Grzegorz Siemienowicz napisał:
    Zastosowanie oddzielnej pompy do zasilania zasobnika cwu w szczególności, gdy jest to elektroniczna to jedno wielkie nieporozumienie.

Elektroniczna jak elektroniczna, ale nie wiemy jaki jest zasobnik i czy pójdzie grzanie grawitacyjne. Montując pompę z zaworem zwrotnym mamy regulację temperatury w zasobniku poprzez sterowanie pompką ładującą.
    Pompka z korpusem z nierdzewki to cyrkulacyjna. Ma za zadanie przemieszać ciepłą wodą po budynku aby ta byłą jak najbliżej kranu. Korpus musi być z nierdzewki lub mosiądzu ponieważ zwykłe pompy mają korpusy żeliwne, a te nie są dopuszczone do pracy z wodą użytkową.

0
  • #7 05 Sty 2015 00:18
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

piracik napisał:
    Montując pompę z zaworem zwrotnym mamy regulację temperatury w zasobniku poprzez sterowanie pompką ładującą.

To samo można uzyskać stosując zawór termostatyczny :D W przeciwieństwie do pompki ze sterownikiem działa również przy braku prądu.

0
  • #8 05 Sty 2015 00:24
    piracik

Do cyrkulacji jak najbardziej ale do przygotowywania CWU jakoś nie widzę zastosowania tego konkretnie zaworu.
    Może gdybyś grzał zasobnik grawitacyjnie na maksa i zamontował zawór mieszający termostatyczny to OK.
    Ale zawór który podałeś dławi przepływ w momencie osiągnięcia nastawionej temperatury. Czyli nastawisz 60*C, a z kotła przyjdzie 70*C i o CWU możesz zapomnieć.
    Po za tym wątpię aby nadawał się do instalacji grawitacyjnej.

0
  • #9 05 Sty 2015 00:35
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

W jednym i drugim przypadku działa dokładnie tak samo. Specjalnie podałem link do większego zaworu gdyż zapewnia wystarczający przepływ do zasobników stosowanych w budownictwie jednorodzinnym. Tak jak w cyrkulacji montuje się za miejscami poboru wody tak i w instalacji pierwotnej za zasobnikiem.

Dodano po 5 [minuty]:

piracik napisał:
    Czyli nastawisz 60*C, a z kotła przyjdzie 70*C i o CWU możesz zapomnieć.
    Po za tym wątpię aby nadawał się do instalacji grawitacyjnej.

Przecież jak nastawisz na kotle 70 st.C to nie oznacza, że dół grzejnika nie będzie miał np 55 st.C.
    Wężownica zasobnika jest właśnie takim grzejnikiem.
    Grawitacja działa, gdyż przekrój przelotu jest znacznie większa niż np. wyjścia z grzejnika (zmniejsza się płynnie według nastawy).

0
  • #10 05 Sty 2015 01:04
    piracik

Ok. Załóżmy. Zawór na powrocie. Z kotła wychodzi 70*C przechodzi przez wężownicę i schładza się o 15*C. Mamy 55*C Nastawa jest 60*C więc zawór już dosyć mocno przymyka. Zmniejsza się prędkość przepływu i grzanie CWU jest słabsze. Zawór więc otwiera i zabawa od nowa. Będzie to grzało ale czas zagrzania zasobnika się wydłuży i cały proces bardziej skomplikuje.
    Po za tym zawór nadal nie rozwiązuje problemu z zasobnikiem stojącym gdzie o grawitację ciężko z racji wężownicy niżej kotła.
    Cena prawdopodobnie podobna do ceny pompki z zaworem zwrotnym.

0
  • #11 05 Sty 2015 01:05
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

Zastosuj pompę autoadapt ( czyli alpha 25-60) na centralne, a na ładowanie zbiornika CWU daj tańszą zwykłą pompę w miare dobrej jakości 25-40 np. webermann za 150 zł, czy nawet omnigene za 100zł. Do ładowania zbiornika taka pompa spokojnie wystarczy, a bedzie pracować zwykle po kilka minut kilka razy dziennie więc nie ma ekonomicznego sensu kupowania pompy za 500 zł.
    Pompę cyrkulacyjną CWU kup dobrą ( grundfoss, wilo, leszno ) i za nią zawór klapkowy lub kulkowy o małym oporze otwarcia. Będzie wtedy szybko cyrkulować woda przy minimalnym poborze prądu.
    Przed wszystkimi pompami obowiazkowo filtry. Kilka dni po uruchomieniu instalacji wszystkie filtry do czyszczenia .

Zasilanie zbiornika CWU można zrobic na jednej pompie + zawór trójdrogowy + głowica z kapilarą.
    Bez efektu wychładzania boilera.

0
  • #12 05 Sty 2015 23:26
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Piracik , jest trochę inaczej ale ... może kiedyś w przyszłości do tego wrócimy. :D

0
  • #13 15 Mar 2016 23:50
    leniu77
    Poziom 2  

Hydraulik, który podłączał piec i montował pompy, zamontował pompy takie jak planowałem kupić: dużą do CO mniejszą do do wężownicy i tu faktycznie mogłem kupić jeszcze mniejszą bo Alpha 2 25-40 z kotła do bojlera to chyba za dużo. Nie wiem ile metrów ma wężownica w środku w bojlerze, ale na zew. tam jest mniej niż 10m. rury. Cyrkulacyjna jest też z Grundfosa według planu, bo wtedy miałem dobry układ cenowy z Grundfosem. Żałuję, że przy okazji wymiany ururowania nie zleciłem wymiany na grubsze rury bo otwarcie ciepłej wody no dole i na górze powoduje, że na górze leci słabo.

0