Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Indesit WITP 102 - Migające ikonki-wybrzuszone kondensatory-instruk jak naprawic

28 Wrz 2014 00:01 8172 3
  • Poziom 9  
    Witam,

Miałem identyczny problem z pralką Indesit 102. Wszystkie diody migały jak na poniższym filmie:
    http://youtu.be/qVbb93khDQ8

Zajrzałem zatem do wnętrza pralki i wymontowałem moduł. Okazało się, że dwa z czterech kondensatorów są wybrzuszone. Zgodnie z radą w wątku dot. innej pralki wymieniłem wszystkie kondensatory. To był strzał w dziesiątkę, pralka zaczęła normalnie pracować. Koszt kondensatorów to 3,50zl + cyna, odsysacz i kalafonia to 15zl.

Sam jestem amatorem elektroniki i coraz chętniej zabieram się za naprawę dzięki elektrodzie! Umieściłem zdjęcia poniżej z roboty, ponieważ ponownie, dzięki elektrodzie zaoszczędziłem kasę i nauczyłem się wiele. Gdyby nie ludzie na tym forum i chęć dzielenia się wiedzą i doświadczeniem to nie było by tylu sukcesów. Zatem w podzięce za pomoc napisałem ten wątek dla amatorów trochę bardziej szczegółowo ( z obrazkami) niż to robią profesjonaliści i rutyniarze.

Poniżej udostępniam zdjęcia z wykonanej roboty.
    1. Pierwsze zdjęcie przedstawia śruby z tylu pralki które trzeba odkręcić, żeby dostać się do modułu.
    Indesit WITP 102 - Migające ikonki-wybrzuszone kondensatory-instruk jak naprawic

2. Widok modułu zaraz po ściągnięciu obudowy z diodami.

3. Odkręcony moduł. Należy odkręcić dodatkowymi dwie śruby z tyłu pralki które trzymają moduł.

4. Zaznaczone wybrzuszone kondensatory.

5. Jeszcze jedno zdjęcie przedstawiające oryginalne kondensatory na płycie. Podczas wylutowywania zalecam grubszy grot w celu szybszego upłynnienia cyny. Cienkim grotem nic nie zdziałamy.

6. Poniższe zdjęcie przedstawia etap lutowania nowych kondensatorów. Należy zwrócić uwagę na to którą stroną wsadza się kondensatory. Na płycie pod kondensatorem jest namalowana biała plama pokazująca którą stroną włożyć kondensator.

7. Poniższe zdjęcie to widok płyty po umieszczeniu na stałe nowych kondensatorów.

8. Widok drugiej strony modułu.

9. Paragon ze sklepu.
  • Poziom 13  
    Dzięki za baaardzo szczegółowe przedstawienie problemu,właśnie wczoraj kolega prosił mnie o zajrzenie do pralki jego mamy starsza samotna osoba(ten sam model pralki te same objawy migające wszystkie diody)Dzięki twojemu postowi a zwłaszcza wyraźnemu paragonowi z oznaczeniem kondensatorów pojadę tam przygotowany do "walki" Zaraz idę do sklepu po kondensatorki,gdyż będąc amatorem i domorosłym naprawiaczem nie gromadzę zapasów części.
    Jeszcze raz pozdrawiam i dziękuję po ewentualnej naprawie napiszę o wyniku"walki"
    Dzięki
  • Poziom 9  
    No problemo. Wyraźne oznaczenia kondensatorów znajdują się na ich obudowie. Jeden z kondensatorów prawd 16V ( trzeci od góry na paragonie) powinien być 10V ale nie było takowego. Jeżeli będzie wyższe napięcie pracy to nic się nie stanie. Jakbyś miał pytania to monitoruje ten wątek i mogę pomóc.
  • Poziom 13  
    Witam
    Wystarczyła wymiana tylko jednego kondensatorka 680uF 10V i sprzęt ożył.
    Pozdrawiam