Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PGE - wymiana licznika energii PGE

the_eye777 14 Oct 2014 05:09 16392 5
    the_eye777
    Level 14  
    Witam.
    Sprawa dotyczy wymiany licznika energii elektrycznej.
    Wg mnie za duzo kW nalicza.
    Zaczne od tego ze w domu wszystkie zarowki wymienione na led.
    Telewizory rowniez ledowe.
    Po wymianie samych zarowek w polowie domu na pierwszym rachunku oszczednosc okolo 150kW.
    Drugi rachunek rowniez tyle. Kolejne juz byly coraz wyzsze az w koncu oszczednosci brak tylko wieksze zuzycie. Nic w domu nie przybylo nowego na prad.
    Licznik zmieniali jakies 6 lat wstecz. Na starym liczniku pobor pradu byl z rachunku na rachunek podobny, w okolicach 400kW natomiast po wymianie po kilku rachunkach juz ponad 600kW i tak do tej pory. To licznik ciagnie ten prad czy jak?
    Mam taryfe c11 i nie chodzi mi o kwote rachunku tylko o liczbe tych kilowatow.
    Jak moge zabrac sie do tego aby zmienili mi licznik na inny?
    Moim dostawca jest PGE. Czy taka zmiana bedzie mnie cos kosztowac?
    Prosze o odp.
    Pozdrawiam
    Maciek051996
    Level 28  
    Zgłoś do PGE że podejrzewasz uszkodzenie licznika.
    Powinni przejechać i zabrać go do sprawdzenia.

Ale ja na miejscu kolegi najpierw sam bym sprawdził licznik podłączając urządzenie o znanej mocy ( np. 2kW) na określony czas ( np 1 h) w takim przypadku licznik powinien nabić 2 kWh.
    zbich70
    Level 43  
    the_eye777 wrote:
    Na starym liczniku pobor pradu byl z rachunku na rachunek podobny, w okolicach 400kWh natomiast po wymianie po kilku rachunkach juz ponad 600kWh i tak do tej pory.

Istnieje prawdopodobieństwo, że poprzedni licznik "oszukiwał" na Twoją korzyść, natomiast obecny liczy prawidłowo.
    Możesz to sprawdzić samodzielnie jak radzi kolega wyżej.
    Wezwanie montera PGE może wiązać się z kosztami, jeśli licznik jest sprawny.
    Tutaj masz ceny, strona 32.
    wdogli
    Level 18  
    Witam.
    Ja miałem troche inna sytuacje. Po wymianie licznika po pierwszym roku okazało sie ze nowy licznik naliczył mi okolo 50% więcej energii niz stary licznik. Stary licznik byl w klasie 3 a nowy w klasie 1. Zrozumiał bym jeśli roznica była by na poziomie 5% ale 50% to troche za dużo. Zglosilem ten fakt do dostawcy energii i zlozylem pismo w sprawie wykonania ekspertyzy nowego licznika. Z informacji jaka uzyskałem u dostawcy wynika ze koszt takiej ekspertyzy to 200 PLN. W takiej sytuacji przychodzi facio z elektrowni demontuje licznik montuje nowy i ten zdemontowany wysyła do badania. Badany licznik podobno nigdy nie wraca na siec.
    Narazie czekam na wynik ekspertyzy która może trwać do 1.5 miesiąca.
    Pozdrawiam
    the_eye777
    Level 14  
    zbich70 wrote:
    Istnieje prawdopodobieństwo, że poprzedni licznik "oszukiwał" na Twoją korzyść, natomiast obecny liczy prawidłowo.

Też tak myślałem na początku, jednak po wymianie na ledy całego oświetlenia w domu miałem rachunek niższy o 150kW. Kolejny rachunek był podobny a potem znowu zużycie poszło do góry pomimo że nic nowego w domu nie doszło, bojlera używa się tak samo jak zwykle.
    Myślałem że coś ciągnie po nocy energię jednak od północy do chyba 8 rano niewiele się zużyło.
    zbich70 wrote:
    Tutaj masz ceny, strona 32.

Ok, teraz pytanie czy sprawdzenie poprawności działania to sprawdzenie jak licznik nalicza czy tylko podłączenia licznika.
    Zadzwonię albo przejadę się do nich i spróbuję coś ustalić
    =Grzegorz=
    Level 23  
    Kup sobie miernik gniazdkowy i posprawdzaj ile dobowo pobierają prądożerne urządzenia, na pewno taniej to wyjdzie niż wymiana licznika i ekspertyza.

Taki miernik za 50zł dużo ci powie bo zużycie energii przez np bojler zależy od wielu czynników jak początkowej temperatury wody.