Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sposób doboru wyłącznika instalacyjnego: C20 za B25

16 Paź 2014 20:45 3105 10
  • Poziom 9  
    Witam
    Jest przyłącze z licznikiem, dalej wyłącznik B25A (przy liczniku), za tym B25 jest wyłącznik C20 oraz jakaś różnicówka (nieważna), do C20 podłączona jest jakaś pompa, czyli w sumie silnik. W tym wypadku rozumiem że C 20 jest dane po to aby przy starcie silnika kiedy to pobiera on większy prąd nie wyrzucało tego zabezpieczenia. Czytałem że klasa C wytrzymuje ok 10x In, a B ok 5x In.
    Pytanie:
    Jeżeli silnik pobierze przy starcie 180A (nie przekroczy 10x20A=200A ale przekroczy 5x25=125A) to nie zadziała C20 ale zadziała zabezpieczenie B25?
    W takim wypadku dobrze jest to dobrane? czy potrzeba tutaj większe B? np B40 lub przynajmniej takie samo C? minimum C20?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 1  
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 37  
    Zamiast tego C20 bardziej tam się nada wyłącznik silnikowy bo raz zabezpieczy na wypadek zwarcia i przeciążenia ( na wypadek zaniku fazy lub blokady wirnika ).
    Zaś selektywność może pozostawiać wiele do życzenia.

Zaś zakładam że to B25 jest zabezpieczeniem za licznikowym.
    Bardziej by tam C pasowało ale trzeba sprawdzić warunek na SWZ czy będzie dla C25 spełniony. Zaś ciekawe co jest przed licznikiem.
  • Poziom 27  
    2zl napisał:
    czy potrzeba tutaj większe B? np B40 lub przynajmniej takie samo C? minimum C20?
    Tego zabezpieczenia nie możesz sobie ot tak zmienić ponieważ zależy to od zamówionej mocy w ZE. Poza tym pewnie jest zaplombowane. Selektywność na pewno nie zostanie spełniona w tym wypadku. A jaka to pompa? Jakiej mocy?
  • Poziom 9  
    są 2 skrzyneczki w złączu. Jedna z licznikiem i tym B25, a druga z C20 i różnicówką (tylko tutaj nie pamiętam czy różnicówka jest jeszcze za tym C czy razem są podłączone pod B - zawsze myślałem że tak właśnie jest, razem pod B). Sama pompa ma do tego taką skrzyneczke oddzielnie zamkniętą z zestawem styczników i tam jest też termik. Jest to pompa w studni na 3f z wydajnością 9m3/h więc chyba nie taka duża.

"warunek na SWZ czy będzie dla C25 spełniony" co to znaczy?

Mam dość daleko do tego miejsca i dawno tam byłem więc nie pamiętam jak to wszystko jest umieszczone.
    Chodzi o to aby z tego złącza doprowadzić prąd do przyczepy, oddalonej o 150m.
    Aby było światło, czajnik, tv, oraz gniazdo 3f do np piły.
    Chciałem podłączyć kabel 5x4mm (lub 5x6mm, ale nawet dla 4mm na tej odległości spadek napięcia chyba nie wyniesie 3%? - gdzieś czytałem że tyle jest dopuszczalne. Rozumiem że zwiększając średnice zmniejszamy spadek na tej samej odległości?) za B25 lub przed C20, i w przyczepie dać też jakiś wyłącznik z różnicówką.
    Można w ogóle tak zrobić czy coś tu będzie nie tak?
  • Poziom 27  
    2zl napisał:
    "warunek na SWZ czy będzie dla C25 spełniony" co to znaczy?

Poszukaj pod hasłem: Samoczynne wyłączenie zasilania. Lub: Ochrona przeciwporażeniowa przez samoczynne wyłączenie zasilania.
  • Poziom 10  
    Warto zmierzyć pobór prądu pompy w czasie rozruchu i pracy.
    Można to wykonać np. amperomierzem cegowym.
    Zmierzona wartość pozwoli ocenić czy zastosowano odpowiednie zabezpieczenie.
  • Poziom 9  
    dzięki za okazane zainteresowanie,
    ale wracam z pytaniami:

1. w sumie nie dostałem na nie odpowiedzi: jeżeli jakiś silnik pobierze przy starcie 180A (nie przekroczy 10x20A=200A ale przekroczy 5x25=125A) to nie zadziała C20 ale zadziała zabezpieczenie B25? chodzi mi czy tak to działa i czy dobrze myślę. (z pierwszego postu)

2. na czajniku elektrycznym na etykiecie pisze że ma 2000W, i działa na 230V. wzorem I=P/U obliczamy że czajnik pobiera 8,69A. Czyli podłączając 2 czajniki do gniazdka zabezpieczonego wyłącznikiem B16 powinien on wyskoczyć tak? W ten sposób się to liczy czy coś tu nie gra?

3.na łikendzie spojrzałem na złącze. Przy liczniku jest wył nadpr 3f B25 6000 (legrand s303), w drugiej skrzynce jest różnicówka doepke 40A dfs4 i dalej za nią wył nadpr C20 6000 3f oraz C20 1f.
    na skrzyneczce od pompy pisze: 2.2kW, 4.0~6,3A, przekaźnik asym mkf, Uo/Un x100%=7,5%, dochodzą do niej (do skrzyneczki pompy) 4lub5 przewodów, w każdym razie 3 brązowe, ale odchodzi już tylko 3xżyłowy przewód.
    a) to w końcu pompa ta jest 3 f czy jedno f?
    b) jak to możliwe że przy liczniku jest B25A a rożnicówka jest 40A? a raczej co w praktyce to oznacza?
    c)dlaczego przy liczniku jest wyłącznik a nie np rozłącznik? ("rozłączniki mogą przewodzić i załączać prądy zwarciowe ale nie mogą ich wyłączać" - co więc oznacza że rozłącznik jest np20A? skoro może lecieć przez niego prąd większy niż znamionowy?
    d)co znaczą oznaczenia z pompy Uo/Un x100%=7,5%
  • Poziom 14  
    2zl napisał:
    rozłączniki mogą przewodzić i załączać prądy zwarciowe ale nie mogą ich wyłączać

Rozłączniki służą do załączania i wyłączania prądów roboczych w granicach ich prądu znamionowego. Do załączania i wyłączania prądów zwarciowych służą wyłączniki.
  • Moderator
    Zabezpieczenie B 25A jest przedlicznikowym, którego nie wolno Ci tykać, więc temat jest bezprzedmiotowy. Zamykam.