Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosty przedwzmacniacz na jednym tranzystorze, góra dwóch.

drAdamOpel 23 Oct 2014 20:44 2052 5
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  drAdamOpel
  Level 2  
  Witam, na wstępie przepraszam z góry...wiem, że forum stara się trzymać poziom, a mój problem zapewne był już poruszany, jednak nic nie znalazłem.
  Otóż potrzebuję jakiś prosty przedwzmacniacz. Zamierzam pobrać sobie sygnał audio z przed końcówki mocy TDA7385/86 i podać go na zewnętrzny wzmacniacz. Łatwo się domyślić, że rzecz dzieje się w aucie :)
  Sygnał jest zbyt mały, pomiar zwykłym miernikiem bez żadnych thruRMS wykazał 0,1V, a ja potrzebuję gdzieś 0,7V.
  Impedancja wejściowa TDA to ok. 100kom, więc domniemywam, że impedancja wejściowa tego przedwzmacniacza powinna być podobna o ile nadal będę chciał wykorzystać układ TDA. Myślałem o wtórniku emiterowym na wstępie i potem tranzystor z wyjściem z kolektora. Np. BC107. Mógłbym też zrezygnować z TDA i grać tylko na zewn. wzmac., wtedy impedancja wejściowa ma mniejsze znaczenie.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  ankowalik
  Level 24  
  Zastosuj wzmacniacz operacyjny. Bez trudu uzyskasz wzmocnienie jakie Ci pasuje.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  drAdamOpel
  Level 2  
  Ale zasilanie to samochodowe 14V. Chociaż wiem, że można zrobić jakąś sztuczną mase na dwóch opornikach. A jeśli to czy można zrobić tak, że na wejście + wzmacniacz podam sygnał przez kond., a wejście - będzie bocznikowane opornikiem z wyjściem, przed kond. na wyjściu ?
  Opornik by nastawił wzmocnienie.
  Inny pomysł mi przyszedł do głowy...czy są układu podobne do TDA, ale pracujące jako przedwzmacniacz 4-kanałowy ?
  Nie chcę żadnych regulacji, tylko najlepiej układ na jednym tranzystorze kilku opornikach i wsio, zmocnienie max. 10 razy. Nie oczekuję gotowca, wiem jak wygląda podstawowy układ pracy tranz. Wiem też, że powinno się mierzyć różnice napięć pomiędzy elektrodami tranz. Ustalić punkt pracy, zminimalizować zniekształcenia itd. Tylko, że chyba przerasta mnie dzisiaj zaprojektowanie takiego układu zupełnie samodzielnie. Co prawda jestem elektronikiem z zawodu, ale dyplom uzyskałem dawno temu, a pracowałem raczej jako elektryk...co prawda pomiary na SN, ale elektronika, nawet analogowa to dopiero jest kawał rozmaitości/zależności. Mam program tina, ale nie potrafię z niego korzystać, w sensie poddać analizie układ :(
 • #4
  ankowalik
  Level 24  
  Jest jeszcze jeden sposób. TDA ... który będzie sterowany z tej maszyny można, manipulując rezystorami w sprzężenu zwrotnym "uczulić" do 0,1V:D
 • #5
  drAdamOpel
  Level 2  
  Nie wiem czy dobrze zrozumiałem :)
  TDA jest fabrycznie montowaną końcówką w radioodbiorniku, a ja chcę zasilić zewnętrzny wzmacniacz. Układom TDA wystarcza małe napięcie na wejściu do uzyskania pełnej mocy. Wzmak potrzebuje więcej. Mogę zrezygnować z TDA w radiu i zasilić głośniki z zew. wzmaka.
  Przed końcówką jest układ EQ na w.op. , a wcześniej już jakiś układ wyglądający dość poważnie, prawie jak procesor :)
  Wolałbym nie iść w tamtą stronę. Szukałem kitów avt, mam gazetki pt." 24 proste układy..." z dawnych lat. Kiedyś zrobiłem mikser 3 kanały, były to trzy tranzystory na wspólne obciążenie (nawet nie pamiętam czym się łączyły E czy C). O coś takiego mi chodzi.
  Wykonałem schemat, moim problemem są wartości rezystorów R1 i R2, może i R3 R4 są zbędne. Kondesatory ogarnę. Może być inny z polskich starych tranzystorów małej mocy. Teraz mi przyszło do głowy, że może znając jakieś wartości z not technicznych danego elementu, można wyliczyć wartości tych oporników...można projektować układy w ten sposób ?
  Pisząc to jednocześnie czytam inne posty i widzę, że można i tak :D
  Ale schemat dołączam.
 • #6
  _jta_
  Electronics specialist
  Jak chcesz mieć w miarę dużą impedancję wejściową (ponad 100k), to polaryzacja bazy nieco inaczej: od połączenia R1 i R3 kondensator do emitera, i opornik R5 do bazy. Można zrezygnować z R3 do masy (wtedy opornik do bazy będzie się nazywał R3), ale wtedy R1 nie do +zasilania, a do kolektora, i np. oporniki R4=1k, R2=7k5, R1=R3=150k (przy wzmocnieniu tranzystora ponad 250 większe; między R1 i R3 kondensator do emitera, drugi koniec R3 do bazy). R4 jest konieczny, bez niego będą duże zniekształcenia. Impedancja wejściowa zależy od współczynnika wzmocnienia tranzystora (beta) - jest w przybliżeniu beta*R4. Jeśli potrzebujesz większej impedancji wejściowej, albo mniejszej wyjściowej (dla podanych oporników będzie około 7k), to konieczne są dwa tranzystory.