Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki zestaw kina domowego/stereo(4.x)? ~1500zł / pokój 20m2

blazkowicz 26 Oct 2014 13:43 3051 6
 • #1
  blazkowicz
  Level 11  
  Dotychczas korzystałem z retro zestawu 2xAltus 110 + Unitra Diora WS315 podłączone do PC, niestety sprzęt się wysłużył i pozostawia wiele do życzenia (trzaski, szumy etc) i nie mam już do niego cierpliwości, nie mówiąc że jakością dźwięku nigdy mnie nie powalał.

  Więc sprzęt będzie podłączony do PC i z niego obsługiwany (zapewne w tym wypadku powinienem też zwrócić uwagę na kartę dźwiękową, gdyż posiadam zintegrowaną?), użytkowanie zestawu będzie mniej/więcej:
  - muzyka 75% - zależy mi na uzyskaniu Hi Fi (typy: ambient*-50%; filmowa/epicka-25%; classic rock-20%; inne jakiś vtrance/metal-5%)
  - gry 15% (tylko MMO/RPG, żadne FPP gdzie każde tupnięcie jest istotne)
  - filmy 10%
  *Ze względu na duży nacisk na ambient, przyzwoity bas jest dosyć istotny.

  Zapewne ze względu iż za priorytet stawiam muzykę HI FI, oraz posiadam niewielki budżet początkowy, lepszym rozwiązaniem dla mnie byłoby kupno stereo 2.0/2.1, ale w takim zestawie strasznie brakuje mi dźwięku za plecami.  Co prawda wolałbym od razu kupić całość, ale jeśli za pieniądze jakie mogę w tej chwili przeznaczyć nie kupię jednorazowo jakiegoś przyzwoitego zestawu 5.x który nada się do muzyki, to jestem skłonny podzielić zakup, ale tak żebym mógł stosunkowo już używać sprzętu i docelowo kompletować coś sensownego.

  Najlepszym chyba rozwiązaniem byłoby kupno teraz amplitunera wielokanałowego z opcją stereo (jeśli takie istnieją?) oraz głośniki 2.1 i z czasem dokupienie głośników bocznych i centralnego do zestawu 5.1. Wtedy jeśli rzeczywiście nie pasowałby mi układ wielokanałowy do muzyki, zawsze mógłbym wrócić do stereo 2.1, pytanie tylko czy takie amplitunery istnieją (tzn za pieniądze jakie moge przeznaczyć).

  W każdym razie: co byście polecili, jakie rozwiązanie/zestaw za ~1500zł, aby sprostał moim oczekiwaniom odnośnie muzyki?
  Odrobinę czytając o markach i patrząc na ceny, znalazłem takie zestawienia:
  Kolumny:
  Jamo S426 HCS3 5.0 http://allegro.pl/zestaw-kolumn-jamo-s426-hcs3-kino-5-0-black-kalisz-i4703504767.html
  Koda-AV-707v4 5.0 http://allegro.pl/koda-av-707-v4-kino-domowe-5-0-czarne-sklep-i4710523170.html
  Taga 306v2 5.0 http://allegro.pl/taga-306-v2-kino-domowe-5-0-kolumny-czarne-black-i4665830678.html
  Amplitunery:
  Denon AVR x500 http://allegro.pl/aplituner-kina-domowego-denon-avr-x500-gratis-hdmi-i4725574184.html
  Yamaha RX-v375 http://allegro.pl/yamaha-rx-v375-amplituner-4xhdmi-najtaniej-fv-i4729501374.html
  Pioneer VSX-423k http://allegro.pl/pioneer-vsx-423-k-prawdziwa-polska-gwarancja-i4710506390.html
  Pioneer VSX-329k http://allegro.pl/pioneer-vsx-329-za-323-amplituner-kabel-gratis-i4656530672.html

  Z góry dzięki za poświęcony czas na pomoc.
 • #2
  k52
  Level 32  
  Amplitunery kina domowego takich najtańszych serii to faktycznie mogą co najwyżej kiepsko napędzić bardzo małe i mało wymagające kolumny. Te co przedstawiłeś to do plumkania wieczornego filmu się nadają, a w zestawie z tymi głośnikami zagra nieco lepiej niż sounbar, czy mini wieża.
  Masz wymagania wobec muzyki, bardzo dobrze, a szukasz zestawów kinowych do filmów. taki ampek który przyzwoicie zagra w stereo to minimum powyżej 2 tys. a kolumny przynajmniej na front od 2 tys. plus efektowe.
  Tym bardziej dziwi fakt szukania w cenie 1500zł nowych jak i przeznaczonych do czego innego zestawów .
  Bez porównania lepiej i mocniej w basie zagra wzmacniacz stereo jakiś Rotel, Denon, dobry Sony, Pioneer, Yamaha plus dwie duże i ciężkie używane kolumny podłogowe dobrej firmy.
 • #3
  blazkowicz
  Level 11  
  Zdecydowanie wymagania wobec muzyki są motywatorem wymiany sprzętu, nie filmy, tylko naprawdę bardzo przeszkadza mi brak muzyki "z każdej strony", stąd ten zapał na 5.x.
  Czyli rozumiem, że docelowym rozwiązaniem dla mnie, jeśli będę chciał dobrą jakość muzyki i dźwięk z każdej strony, będzie kupno 2xamplitunery stereo i 4 kolumny podłogówki?

  Oczywiście bas to tylko jeden aspekt, priorytetem jest, żeby grały jasno, czysto, bez zakłóceń i w pełnym paśmie, żeby żadne dźwięki nie uciekały, odzwierciedlały autentyczność Hi Fi.

  Czyli podsumowywując - z budżetem jaki mam w sumie nic nie zwojuję i rozsądniejszym rozwiązaniem będzie wpakowanie tych 3-4 stów na renowacje Altusów/Unitry i pozostanie narazie przy tym?
  Bo zgodzę się, że jeśli mam wydać 1,5k na coś co byłoby nieznacznie lepsze od tego co mam to rzeczywiście mi szkoda (chociaż odnawianie "śmieci" też mi średnio leży, no ale z dwojga złego...)
 • #4
  piotrek_84
  Level 9  
  blazkowicz wrote:

  Czyli podsumowywując - z budżetem jaki mam w sumie nic nie zwojuję

  W sumie to sam sobie odpowiedziałeś

  blazkowicz wrote:

  Czyli rozumiem, że docelowym rozwiązaniem dla mnie, jeśli będę chciał dobrą jakość muzyki i dźwięk z każdej strony, będzie kupno 2xamplitunery stereo i 4 kolumny podłogówki?

  Po co Ci 2 amplitunery stereo?? Chcesz je podłączyć szeregowo czy równolegle :D
  A tak na poważnie to jeśli Twoim priorytetem jest muzyka to po cholerę chcesz marne kolumny do kina domowego. Kup sobie wzmacniacz i jakieś 2 kolumny.
 • #5
  blazkowicz
  Level 11  
  Jest napisane wyżej - bo chcę 4 kolumny ustawione w sposób:
  lewy - przód
  lewy - tył
  prawy - przód
  prawy - tył
  aby być "w centrum" muzyki, a o ile się nie myłę we wzmacniacz stereo można podłączyć tylko 2 kolumny.

  Z kolumnami do kina domowego j.w. popełniłem pomyłkę, już zrezygnowałem z tego pomysłu.
 • #6
  piotrek_84
  Level 9  
  blazkowicz wrote:
  a o ile się nie myłę we wzmacniacz stereo można podłączyć tylko 2 kolumny.

  Jeśli wzmacniacz ma wyjścia A i B to można podłączyć jeszcze jedna parę ale żeby słuchać to razem to wzmacniacz musi mieć dość dużą moc. Ale czy to ma sens?
  Szczerze wątpię żeby ktoś Ci tu polecał takie rozwiązanie. Większość muzyki jest w stereo i jeśli masz w miarę dobry wzmacniacz i 2 kolumny to w zupełności to wystarczy. Zanim podejmiesz pochopną decyzję lepiej sobie dobrze to przemyśl.
 • #7
  k52
  Level 32  
  Kupując dwa wzmacniacze, takie same, można puścić jednym muzykę na przodzie drugim na tyle, sensu w tym zupełnie brak. Jednak w ten sposób rozmieniasz się znów na drobne, zamiast kupić 1 wzmacniacz i 1 parę kolumn.
  Mylisz się, wzmacniacz, ale mocny, przyjmie dwie pary kolumn odpowiedniej oporności, tylko pytanie znów po co...bo słuchanie muzyki na 4 kolumnach i że musisz ją czuć na plecach to delikatnie mówiąc trochę dziwne i mało w tym i sensu i muzyki. To jak oglądanie filmu jednocześnie na dwu telewizorach, lepiej nie będzie ... no ale jak widać chcesz uczyć się na swoich błędach.
  Możesz mi nie wierzyć, ale muzyka puszczona na 4 dużych podłogowych kolumnach nawet wysokiej klasy, brzmi fatalnie, wiele efektów które są w stereo się tu znika, podobnie jak degraduje się słyszalne pasmo dźwięku, nachodzenie się fal itd.
  Lepiej czas na takie nietrafione plany, rozmyślania poświęcić na szukanie i odsłuch dobrej pary dużych kolumn i wzmacniacza.

  edit: Wydaje mi się że Twoje błędne wyobrażenie o jakiejś niedoskonałości wzmacniacza stereo i dwu kolumn względem "kilku kanałów kd i 4 kolumn", bierze się z faktu posiadania wyjątkowo słabego i cienko grającego wzmacniacza i nie najciekawszych kolumn( chciałoby się powiedzieć gorzej być nie może).