Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik napiecia 230V na czujnik ruchu.

27 Paź 2014 22:11 831 3
 • Poziom 14  
  Witam.

  Chciałbym zamontować wylacznik z czujnikiem ruchu. W sensie:

  Jest pokój oraz żarówka na 230 V. Chce zmontować taki układ, że na futrynie znajdowałby się czujnik ruchu/laserowy. Spełniałby takie zadanie, że gdy wejdzie 1 osoba światło się zapala, gdy wyjdzie światło gaśnie. Jednak np, gdy wejdą 2 osoby, a 1 z nich wyjdzie to światło miałoby nie gasnąć.

  Czy jest możliwe zmontowanie takiego układu?

  Pozdrawiam.
 • Poziom 20  
  Witam. Można to wykonać w bardzo łatwy sposób a mianowicie wstawić czujkę ruchu w pomieszczeniu i podłączyć ją np do jakiegoś przekaźnika czasowego zamel bądź automatu schodowego. Na przekaźniku/ automacie można regulować czas załączenia po wykryciu impulsu na wejściu.

  Gdy wejdzie jakaś osoba do pomieszczenia to czujka to wykryje i za każdym razem gdy osoba się poruszy to czujka poda sygnał przedłużający czas załączenia. Gdy ktoś wyjdzie z pomieszczenia to czujka nie wykryje ruchu i po ustalonym czasie na przekaźniku/ automacie, żarówka zgaśnie.

  Pozdrawiam.
 • Poziom 28  
  kindx napisał:

  Czy jest możliwe zmontowanie takiego układu?

  Witam
  Jest możliwe. Jednak potrzebne do tego były by co najmniej dwa czujniki ruchu oraz układ logiczny (lub odpowiednio zaprogramowany mikrokontroler) który rozpoznawał by ilość osób wchodzących i wychodzących i odpowiednio do tego sterował oświetleniem.
  Pozdrawiam

  Dodano po 2 [minuty]:

  elektroziom napisał:
  Gdy ktoś wyjdzie z pomieszczenia to czujka nie wykryje ruchu i po ustalonym czasie na przekaźniku/ automacie, żarówka zgaśnie.

  O, faktycznie: pomysł kolegi jest prostszy. :spoko:
  Pozdrawiam
 • Poziom 26  
  Gotowy czujnik z castoramy :) ewentualnie ambitniejsza i niestety droższa sprawa ale i bardziej wielofunkcyjna i podatniejsza na rozbudowę -- FIBARO, inteligentny budynek, całkiem fajnie działa i jest bezprzewodowe, co do cen, to całkiem przystępnie to wygląda.