Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Automatyczny wyłącznik światła/czujnik ruchu?

blvnvc 24 May 2013 23:54 4500 3
Optex
    blvnvc
    Level 2  
    Witam,

Próbowałem znaleźć ale nawet nie wiem jak tego szukać. Opiszę może sytuację. Mam dziadka, który mieszka sam i który to bardzo często korzystając z łazienki zapomina zgasić światło, które potem potrafi się palić cały dzień i noc. Wpakowaliśmy już energooszczędne żarówki, ale chciałbym się dowiedzieć od specjalistów (ja sam ni nie jestem od razu się przyznaje) czy byłaby jakaś możliwość, zamontowania (włącznika) i/albo czujnika w łazience, który dawałby taki efekt (to byłoby idealne),że dziadek włącza sobie normalnie światło i ma możliwość wyłączenia. Ale jeśli w łazience (tu mowa o jakimś czujniku) nie ma ruchu przez pewien czas, to światło gaśnie automatycznie. Jeśli chodzi o instalacje, to budownictwo z lat 70tych (chyba już miedź) standardowy włącznik światła przy drzwiach na zewnątrz i standardowa żarówa.
    Czy jest coś takiego możliwe do zrealizowania i jak takie rzeczy fachowo się nazywają i czy można by to samemu zamontować?

Dziękuje i pozdrawiam,
  • Optex
  • Helpful post
    electro_Nick
    Level 33  
    Jeśli codziennie 6 godzin zostałaby włączona żarówka energoosczędna 15W to miesięcznie wychodzi jakieś 3KWh czyli jakiś 1,5PLN-jest sens kombinować cokolwiek w instalacji za te pieniądze?
  • Optex
  • Helpful post
    zimny8
    Level 33  
    Są czujniki ruchu montowane w puszce zamiast wyłącznika światła, wystarczy poszukać.
    Do mechanicznego wyłącznika/włącznika sterującego jedną lampą/żarówką wchodzą tylko dwa przewody z instalacji, jeden fazowy i drugi po przełączniku "z powrotem" do lampy.
    Dlatego musisz przeciągnąć dodatkowy kabel zerowy do zasilania samego czujnika.
    Potrafisz?.

Z żarówkami energooszczędnymi jest ten problem że kosztują i ich żywotność maleje z powodu częstego włączania/wyłączania, więc jeśli dziadek często "odwiedza" WC to lepiej:
    - dać zwykłą żarówkę i czujnik
    - energooszczędną i niech się świeci, czyli tak jak teraz.
  • Helpful post
    ROSOMAK7
    Level 15  
    Przekaźnik bistabilny czasowy/automat schodowy?