Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Baofeng UV5R - Nasłuch VHF

canispl 11 Lis 2014 17:03 12870 17
  • #1 11 Lis 2014 17:03
    canispl
    Poziom 5  

Witam kolegów,

jestem dziennikarzem wypadkowym. W mojej pracy często przydaje się radio, na którym można prowadzić nasłuch służb, w moim wypadku jest to pogotowie ratunkowe. Wiem, co jest legalne, a co nie, nie to jest problemem.

Niedawno zakupiłem Baofenga UV5R, wcześniej spędziłem kilka dni na poznawaniu tematu i zbieraniu opinii. Wydawało mi się, że prowadzenie nasłuchu na 136-174 MHz nie jest specjalnie skomplikowane. Otóż jest.

Mieszkam niemal w centrum Warszawy, a gdy skanuję częstotliwości, łapię jedynie szum. Nie udało mi się od dwóch dni trafić na nic oprócz szumu na VHF.
    Dokupiłem rozkładaną antenę NA774 Nagoyi, żadnej poprawy. Może to błąd i powinienem celować w 1/4GP. Jednak nawet na fabrycznej powinienem łapać cokolwiek.

SQL na 1, step 12,5.

Co może być przyczyną?

Z góry dziękuję kolegom za pomoc i przepraszam jeśli powtórzyłem jakieś pytanie, przegrzebałem ze zrozumieniem google i forum, bez skutku.

0 17
  • #2 11 Lis 2014 18:58
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

canispl napisał:
    Nie udało mi się od dwóch dni trafić na nic oprócz szumu na VHF.

Tyle stacji, które coś tam nadają w paśmie VHF jest "od metra".

Cytat:
    Dokupiłem rozkładaną antenę NA774 Nagoyi, żadnej poprawy.

NA-770 to antena dwupasmowa i rezonansowa.
    Nie nadaje się specjalnie do skanowania szerszego wycinku pasm w szczególności końcówki pasm (160-175MHz).

Cytat:
    Jednak nawet na fabrycznej powinienem łapać cokolwiek.

Powinieneś.
    Może być tak, że kupiłeś UV5-R zepsutego (zdarza się).

Pozdrawiam.

1
  • #3 11 Lis 2014 19:03
    canispl
    Poziom 5  

Dzięki za odpowiedź.

Przy skanowaniu pasma co chwilę coś "łapie", ale za każdym razem jest to wspomniany szum. Może pokręciłem coś w ustawieniach?

Przyjmując, że startuję od ustawień fabrycznych, wystarczyłoby pro forma skręcić SQL na 1 i ustawić step na 12,5, zgadza się? Potem powinienem słyszeć cokolwiek.

Pozdrawiam

2
  • #4 11 Lis 2014 21:22
    maylo
    Poziom 24  

Wpisz konkretną częstotliwość dla danych służb - będziesz wiedział czy radio odbiera poprawnie czy nie. UV5 to nie Uniden 69XLT

Zresztą niektórych służb - jeśli chodzi o Warszawę i tak nie posłuchasz z racji komunikacji w emisji cyfrowej.

1
  • #5 11 Lis 2014 21:25
    kriss51

canispl napisał:
    Przyjmując, że startuję od ustawień fabrycznych, wystarczyłoby pro forma skręcić SQL na 1 i ustawić step na 12,5, zgadza się?

Zgadza się powinieneś coś usłyszeć, ale z blokadą szumu ustawioną na 1 to będziesz łapał również różne zakłócenia w postaci szumu właśnie tak jak napisałeś. Ustaw na 3 lub 4 i będzie lepiej.

0
  • #6 11 Lis 2014 22:32
    canispl
    Poziom 5  

Dzięki wielkie za odpowiedzi. Zrobiłem, jak mówiliście. Nie pomogło, ale sprawa i tak idzie do przodu, bo eliminuję kolejne rzeczy.

maylo o cyfrze wiem, liczę się z tym. Na podstawie Radioscannera powpisywałem konkretne częstotliwości. Cisza.
    Rozjaśnisz mi, czym różni się Uniden od mojego pożal się Boże Baofenga? Różnica w cenie niewielka, mogę się wycofać z tego sprzętu i dołożyć do nowego. Tylko co mi to da oprócz CB?

kriss51 Podkręciłem squelcha na 3, oczywiście szumów jest mniej, ale wciąż niczego nie odbieram.

Zrobiłem test. Zaparkowałem w ścisłym centrum Warszawy i poświęciłem godzinę na przeskanowanie wszystkich częstotliwości na pasmach, które ogarnia Baofeng. Miałem kilka szumów, powtarzające się cyklicznie zakłócenie na jednej częstotliwości, a na końcu posłuchałem kiepskiej jakości Maleńczuka w radiu Zet, które załapało gdzieś powyżej 420 MHZ (?) :)

Wydaje mi się niemożliwe, żebym nie mógł złapać całkowicie nic, chyba że nawet ochroniarze w Tesco przeszli na emisję cyfrową.

Macie jakieś pomysły, czy odesłać radio jako niesprawne?

0
  • #7 12 Lis 2014 10:24
    maylo
    Poziom 24  

Na Unidenie i tak nie posłuchasz CB to tam tylko FM. Uniden to typowy scanner i w/g mnie odbiornik jest lepiej wykonany - niestety obsługa tego radia to nieporozumienie. Baofeng to taka trochę zabawka "na start" aby zacząć przygodę, niemniej jednak swoją rolę spełnia i będąc w centrum Warszawy powinieneś usłyszeć jakieś komunikaty tym bardziej jeśli częstotliwości spisałeś z strony. Może zrób tak: ustaw klika kanałów PMR czyli zaczynając od 446,00625 i jedź pod jakąś budowę czy market i sprawdź czy cokolwiek będziesz słyszał. A czy radio FM odbiera stacje prawidłowo ?

0
  • #8 12 Lis 2014 12:42
    canispl
    Poziom 5  

Kanały PMR działają, zarówno nadawanie jak i odbiór. Sprawdzałem na swoim Midlandzie. Radio FM odbiera prawidłowo.

Dziś jeszcze ponasłuchuję w centrum na konkretnych częstotliwościach, ale czarno to widzę.

0
  • Pomocny post
    #9 12 Lis 2014 13:38
    maylo
    Poziom 24  

Skoro UHV i tym bardziej FM działa to VHF również powinien - odbiornik jest po części wspólny dla obu pasm, jak również nie trafił do mnie jeszcze żaden Baofengów w którym nie działało by jedno z pasm. Jedyne czego mogę się próbować doszukać u ciebie to problem z org. anteną - wewnątrz dla jednego z pasm jest odczep który po wygięciu potrafi się urwać - radio wtedy nie słyszy i nie nadaje na jednym z pasm (niestety nie pamiętam na którym) - zapewne ta teoria padnie gdyż ty masz drugą (co prawda dość wąską ) antenę ...

Jeśli chcesz podjedź do firmy Avanti na zamenhofa - sprawdzą RX/TX za jakąś symbolikę będziesz miał 100% pewności.

1
  • #10 13 Lis 2014 14:35
    canispl
    Poziom 5  

Podjechałem do Avanti. Czułość Baofenga jest bardzo dobra, fabryczna antena też, przetestowaliśmy na innym radiu nasłuch na częstotliwości i jest w porządku.

Podobno musiałem mieć pecha z nasłuchem i zwyczajnie na nic nie trafiłem. Dziwne, ale innej możliwości chyba nie ma, skoro sprzęt jest sprawny.
    Dziś też skanowałem, znów tylko kilka szumów. Kompletnie już nie czaję sprawy. Jakby taksówkarze, ochrona i reszta nagle zamilkła.

0
  • #11 13 Lis 2014 21:52
    Katezuray
    Poziom 7  

Wcale nie dziwne tylko nie wiesz jednej podstawowej rzeczy. Żeby był zasięg w ręczniaku trzeba go odpowiednio umiejscowić. I nie chodzi tu tylko o miejsce położenia, a szereg współgrających ze sobą zmiennych, które można podzielić na dwie jakby grupy: te wokół radiotelefonu i te zintegrowane z nim. Chyba najważniejszy z ostatnich to bardzo szeroki zakres zmienności parametrów elektrycznych anteny. Na UKF brak radiolatarni żeby można było znaleźć ten punkt. I to jest ten ból.

0
  • #12 13 Lis 2014 22:09
    canispl
    Poziom 5  

W porządku, zostają dwa ostatnie pytania:

1. Czy jeśli zainwestuję we właściwą antenę i walnę ją na czubku dachu, to uzyskam lepsze efekty na paśmie VHF w terenie miejskim?

2. Mój Baofeng na pasmach PMR wyczuwa nadawanie na kanale, ale nie ma fonii. Nie jest zakodowany. W czym może tkwić problem?

2
  • #13 13 Lis 2014 22:10
    Katezuray
    Poziom 7  

Nie rozumiesz o co mi chodzi. Nie trzeba od razu latać na dach tylko znaleźć przyczynę i w jakiś sposób temu zaradzić..

0
  • #14 14 Lis 2014 08:39
    SP5ANJ

Witam.

canispl napisał:
    1. Czy jeśli zainwestuję we właściwą antenę i walnę ją na czubku dachu, to uzyskam lepsze efekty na paśmie VHF w terenie miejskim?

Dla tego typu radii przenośnych gdzie jest dość znacznie wyżyłowana czułość odbiornika to podłączanie anteny o większym zysku czy wyżej zainstalowanej - to jakby odwrotny skutek z "zatkaniem" odbiornika.

Cytat:
    2. Mój Baofeng na pasmach PMR wyczuwa nadawanie na kanale, ale nie ma fonii.

Jeżeli widzisz na wskaźniku (wskaźnik w nim to pojęcie abstrakcyjne), jest jakiś sygnał na wejściu odbiornika a mimo wszystko nie dekodujesz emisji - to nie masz radia w rastrze 6,25kHz lub radia do naprawy a jeśli jest na gwarancji to od razu do oddania (w Avanti niech nie ściemniają, że sprawdzili odbiór w UV-5R).

Pozdrawiam.

0
  • #15 14 Lis 2014 10:10
    c2h5oh
    Moderator

canispl napisał:
    ...2. Mój Baofeng na pasmach PMR wyczuwa nadawanie na kanale, ale nie ma fonii. Nie jest zakodowany. W czym może tkwić problem?

Czy nie włączyłeś przypadkiem blokady CTCSS lub innej?
    Może zrób RESET do ustawień fabrycznych. W menu jest to pozycja "RESET ALL".

p.s. TAXI z Wa-wy w okolicach 428-429 MHz słychać w Wołominie na fabrycznej antence

0
  • #16 27 Lis 2014 00:34
    Interesant
    Poziom 31  

...
    A np. Tramwaje Warszawskie od Żyrardowa, aż pod Tłuszcz.
    Jeżeli mieszkasz w Centrum to ustaw sobie 150.150MHz, na kolei w ciągu dnia jest bardzo duży ruch (od Grodziska Mazowieckiego przez Pruszków, Włochy, Zachodnia, Centralna, Wschodnia, aż po Olszynkę).

0
  • #17 27 Lis 2014 07:42
    tplewa
    Poziom 37  

168.525MHz - Wojewodzka Stacja Pogotowia Ratunkowego - slychac na standardowej antenie w calej Warszawie bez problemu.

Najlepiej tu i tam poszperac sobie i poznac czestotliwosci gdzie kto pracuje bo niestety "skaner" w UV5R to raczej malo uzyteczna funkcja ze wzgledu na bardzo wolna prace. Do takich zastosowan lepiej by bylo kupic jakis szybki skaner...

1
  • #18 12 Mar 2015 17:32
    marcinszym30
    Poziom 2  

@canispl kolego czy poradziles sobie z problemem bo mam taki sam?

2