Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

stacja lutownicz hot air do 400zł

zielony123.97 17 Lis 2014 22:00 1044 1
  • #1 17 Lis 2014 22:00
    zielony123.97
    Poziom 1  

Witam jestem nowy na forum więc jeszcze nie umiem się tu poruszać
    chce kupić stacje lutowniczą do 400 zł zastanawiam się nad
    DEDRA DED7542

• #2 19 Gru 2014 18:15
    psiata
    Użytkownik obserwowany

Jeśli chodzi o stacje do lutowania gorącym powietrzem (tzw. hot air), to mogę polecić z pewnością stację PT-852 lub jej bliźniaczą siostrę AOYUE INT 852. Sam mam tą ostatnią i jestem z niej naprawdę zadowolony. Cenię ją za stosunkowo cichy jak na chińczyka kompresor, który ma wydajność rzędu 22 L/min, oraz za wygodę pracy. Jedynymi mankamentami do których można by się przyczepić w tej stacji to jest to, ze nie ma ona funkcji wystudzania po odłożeniu kolby na stojak (można dorobić samemu jakiś prosty układ np. na magnesie i kontaktronie z odcinającym dopływ napięcia do grzałki w momencie odłożenia kolby na stojak by grzałka miała zapewnioną chwilę odpoczynku i niepotrzebnie nie pracowała przez ten czas jak nie będziemy używać kolby. Dopiero po ponownym podniesieniu kolby, grzałka ta była by ponownie załączana przez zwarcie styków kontaktronu), oraz to, że brak jest sygnalizacji dźwiękowej faktu osiągnięcia przez grzałkę temperatury zadanej, no ale to też można w sumie sobie zrekompensować, dorabiając do tej stacji stosowny układzik (np. coś na mikrokontrolerach AVR: ATmega 8 lub ATtiny 2313 pod warunkiem ze program takiego układu nie przekraczałby 2 kB pamięci ) do istniejącego już w stacji termostatu. Do wątpliwej przydatności gadżetów, jakie są zamontowane w tej stacji mogę zaliczyć wskaźnik nawiewu ze skaczącą kulka w środku, no ale także i tutaj można sobie poradzić, odpinając od tego ustrojstwa rurki idące od kompresora do tego wskaźnika tym samym dołączając kompresor bezpośrednio do przewodu wylotowego idącego w stronę kolby. Ja w swojej PT-852 wykonałem właśnie taki zabieg i siła nawiewu gorącego powietrza wzrosła mi o co najmniej kilka - kilkanaście procent w stosunku do tego, co było fabrycznie zastosowane. Natomiast co się tyczy praktycznych rzeczy w tej stacji, to uważam za fajną sprawę (przynajmniej jak dla mnie) to, że można przełączać się za pomocą mikroswitcha (mógłby być nawet i zwykły przełącznik hebelkowy typu ON - OFF lub lepszy mikroswitch typu ON - ON - zabieg ten planuje w niedalekim czasie wykonać w swojej stacji) na wyświetlaczu pomiędzy temperaturą zadaną, a rzeczywistą, odczytaną z termopary typu K umieszczonej na grzałce w kolbie. Wskazania zawsze można skonfrontować z tym co pokaże nam pirometr (jeśli takowy przyrząd akurat posiadamy pod ręką- ja akurat nie mam takiego przyrządu, ale myślę w przyszłości go nabyć za jakąś rozsądną cenę). Sama zaś stacja jest dość solidnie wykonana z zewnątrz. Także i w środku nie ma się do czego doczepić. Wszystkie połączenia wykonane są na wtyczkach dopinanych do płytki, które w razie potrzeby można sobie odpiąć, a wszystkie przewody połączeniowe są powiązane w wiązki i ładnie poukładane. Elektronika tej stacji nie jest jakoś szczególnie rozbudowana, niemniej jednak jest ona złożona z dość popularnych i łatwo dostępnych elementów (z ważniejszych scalaków jakie tam siedzą mogę wymienić NE 555 w wersji CMOS pracującej jako układ czasowy do impulsowego sterowania grzałką, TL 084 lub podobny poczwórny wzmacniacz operacyjny, będący odpowiedzialny m. in. za odczyt napięcia z termopary, TL 431 pracujący jako typowe źródło napięcia odniesienia, trzy stabilizatory napięcia - LM 7812 i LM 79L12, podające napięcie zasilania +/-12 V na kość TL 084, a także stabilizator 7805 podający napięcie + 5 V na wskaźnik woltomierza LED opartego na kostce ICL 7107 pracującego tutaj w roli termometru - nie będę się tutaj rozpisywał n.t. zasady pomiaru bo i nie tego dotyczy niniejszy wątek, HEX - inwerter TC 4069, będący odpowiedzialny za sterowanie anodami wyświetlacza LED) tak więc samodzielny serwis tej stacji nie powinien nastręczyć nikomu najmniejszych problemów. No ale wróćmy do przedmiotu sprawy, bo zrobił nam się troszkę mały off topic. Jeśli miałbym dokonywać już wyboru stacji na gorące powietrze w przedziale cenowym do 400 zł i miałbym do wyboru ZD-939 i PT-852, to zdecydowanie wybrałbym PT-852, ze względu na praktyczne zastosowanie, wygodę, oraz naprawdę duży komfort pracy, jaki ta stacja jest w stanie zapewnić użytkownikowi, czego zdecydowanie nie można powiedzieć o ZD-939 (mam też tą stację i myślę, że nie jest warta wydanych na nią pieniędzy, z racji tego, że posiada ona dość głośno pracujący kompresor (w przyszłości planuje wymianę fabrycznego kompresora w tej stacji, oraz zakup nowego kompresora od PT- 802 i podmianę na właśnie ten z PT-802), słabe ciśnienie powietrza i ogromne wibracje całej stacji, jakie wytwarza tenże kompresor dla kolby, słaba grzałka, ponieważ stosunkowo szybko ulega ona zużyciu lub uszkodzeniu (ja już byłem zmuszony w swojej stacji wymienić grzałkę po niespełna roku pracy - miałem wstawiony po prostu tańszy zamiennik, a nie oryginał), słabej jakości komponenty zastosowane na płycie głównej całej stacji, a także dość niewielka ich ilość na tejże płycie, lichy transformatorek, który dość łatwo przeciążyć przez przypadek). Słowem mówiąc - szczerze odradzam wszystkim zakup tej stacji. Wracając zaś jeszcze do stacji PT-852, to mogę powiedzieć, że bez problemu można do niej dostać części zamienne takie jak grzałki, zarówno te oryginalne, jak i ich tańsze zamienniki, czy nawet całe kolby (co ciekawe pasują kolby od ZD-939 i ZD-912), nie wspominając już o dyszach wylotowych, których jest całkiem sporo na Alledrogo i to w dość atrakcyjnych cenach. Moim zdaniem nie ma sensu kupować urządzenia 2 w 1, czy nawet 5 w 1, ponieważ takie tanie urządzenia dość szybko się psują (np. w stacjach z kolbą hot-air, normalną lutownicą kolbową na grot oraz zasilaczem (czasem spośród takich gadżetów w tego typu stacjach trafiają się także tester sygnału RF (np. stacja WEP 853) oraz rozlutownica pistoletowa w jednej stacji). Najczęściej pada tam sam ten zasilacz warsztatowy (WEP 853), bądź jeśli korzystamy równolegle i z zasilacza warsztatowego i kolby na grot - transformator zasilający całą elektronikę stacji, co powoduje brak działania całego urządzenia). Zatem wg mnie lepiej jest kupić już osobno stację Hot-air, osobno stację z kolbą grotową (tzw. grotówkę) i osobno zasilacz warsztatowy. Wówczas będziemy bardziej zadowoleni z wygody i praktycznego zastosowania i działania całości tak skompletowanego zestawu warsztatowego. Jeśli chodzi o samą grotówkę, to sam z powodzeniem używam stacji firmy Solomon Pensol SR-976 ESD i muszę przyznać, że wystarcza mi ona już od ładnych kilku lat do większości napraw, a także do konstruowania drobnych (i nie tylko drobnych) konstrukcji własnego pomysłu, tak więc myślę, że na użytek amatorski spokojnie się nada. Posiada ona regulację zgrubną temperatury grota w pokrętle potencjometru, więc niestety trzeba ustawiać temperaturę troszkę "na czuja". (Można to jednak sobie zrekompensować, dorabiając do niej stosowny układ do pomiaru temperatury z wykorzystaniem termopary typu K - wszelkie pomysły z czujnikami LM 35, oraz DS 18B20 i t.p. odpadają, z racji niewystarczającego zakresu temperatur pracy). Muszę przyznać, że odkąd mam tę stację, a mam ją u siebie już od ładnych kilku lat, to jeszcze ani razu nie wymieniałem w niej grzałki (co najwyżej regularnie wymieniałem w niej groty), co uważam zdecydowanie za duzy plus pod względem praktycznym (zwłaszcza że czasami naprawdę dużo nią lutuję). Co prawda kosztuje ona ok. 200 zł (tyle ja przynajmniej płaciłem za swoją grotówkę), więc nie każdy amator może sobie na nią pozwolić, niemniej jednak jestem zdania, że jak już kupować coś to lepiej jest już dołożyć czasami parę groszy więcej i kupić coś porządniejszego, co wystarczy na co najmniej kilka lat pracy. No ale i tak ostateczny wybór będzie należał do Autora tegoż wątku.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME