Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kupno stacji hotair, pierwszy hotair jaki?

Musiol 09 Apr 2011 11:51 114329 196
Wago
    Musiol
    Level 16  
    Witam
    Chciał bym zakupić lutownicę na gorące powietrze, niestety nie miałem jeszcze doświadczenia z tym sprzętem wiec się nie znam, szukam stacji do 250zł
    co byście polecili ja myślałem o czymś z allegro np. Link
  • Wago
    rogalik220
    Level 14  
    Ja posiadam stację PT 803 i jestem z niej bardzo zadowolony.
    Musiol
    Level 16  
    A czym ona się różni od tej podanej prze zemnie w linku ?
    na co patrzeć?
    sigaris
    Level 16  
    rogalik220 wrote:
    Ja posiadam stację PT 803 i jestem z niej bardzo zadowolony.

Ta stacja w odróżnieniu od Twojej posiada kolbę z grotem do "zwykłego lutowania". Czasem lepiej pewne rzeczy przylutować standardowo, aniżeli Hot Air-em. Ja osobiście używam Hot-Air 853K i baaardzo zadowolony jestem z niej,choć ciężko ją już dostać, gdybyś chciał ją kupić.

Polecam Ci ten sklep:
    http://www.hotair.pl/
  • Wago
    Musiol
    Level 16  
    Hmm po przejrzeniu róznych ofert chyba wezmę tą
    Link
    Jakies opnie?
    sigaris
    Level 16  
    No powiem Ci,że wygląda baaaardzo kusząco i moim zdaniem za takie pieniądze to się opłaca. Jeśli się zdecydujesz na niego, to daj znać np. za miesiąc jak to się sprawuje, bo aż sam jestem ciekaw :)
    Musiol
    Level 16  
    Właśnie wpłaciłem pieniądze teraz czekam na kuriera, dzwoniłem do przedstawiciela daje 2 lata gwarancji na ten sprzęt.
    Musiol
    Level 16  
    Stacja wykonana raczej solidnie choć wykończenie plastików zostawia wiele do życzenia po za tym jestem zadowolony, myślę ze udany zakup;]
    Regulacja temperatury nadmuch wszystko płynnie można regulować,
    Teraz zastanawiam się z czego zrobić mate podgrzewająca do reballingu
    Musiol
    Level 16  
    Haha :D
    to mnie zaskoczyło :D
    Dzięki pozdro ;]
    wiciu0804
    Level 14  
    Ile taka płyta mniej więcej kosztuje?
    wiciu0804
    Level 14  
    W sumie niegłupie rozwiązanie a co najważniejsze spełnia swoją rolę. Jakie temperatury można tam ustawiać?
    Musiol
    Level 16  
    Genialne dzięki bardzo ;] jak tylko będzie siano kupuje razem z pirometrem ;]
    Jak robisz rebbaling tym grillem podgrzewasz całą płytę czy zabezpieczasz coś od dołu folią?,
    Aha jeszcze takie pytanko jak bym chciał tylko wygrzać układzik, to wstrzykuje pod układ flux a później go czyszczę wstrzykując pod układ jakiś alkohol?
    Bride
    Level 16  
    Nie ma za co :)
    Zdjęcia pochodzą z zagranicy, gdzie na forach już dużo osób używa tych podgrzewaczy zamiast "profesjonalnych" preheater'ów.
    Taki Zelmer ma 5 stopniową regulację temperatury skokową co ok 50 stopni. Zaczyna się od ok 150 C do ok nawet 350. tempratura wystarczająca, dokladnie nie pamiętam, jak wyglada rozstaw temperatur, mogę pomierzyć pirometrem i wykonać swego rodzaju wykres (profil temperatur) Płyta jednak nagrzewa się rownież bardzo dobrze, co najważniejsze jej przyrost nie wynosi więcej jak 2-3 stopnie C na sekundę.
    Musiolod spodu folią nie zabezpieczam, bo w końcu płyta musi się nagrzać od dołu. Zabezpieczam profilaktycznie złącza plastikowe (taśmą aluminiową) i inne układy w momencie kiedy wykonujemy wylut GPU. Ja stosuje tę metodę i spełnia moje oczekiwania, płyta się nie wygina, temperatura mierzona pirometrem, a układ termoparą. Co najważniejsze, płyta teflonowa jest spora, pomieści się dosłownie każdy PCB (XBOX360, PS3, PC).
    Pozdrawiam
    Bride
    Musiol
    Level 16  
    Naprawdę dzięki dzięki, bardzo mi pomogłeś , jakich topników używasz?
    Robiłeś może kiedyś płytę od hp nx8220?
    Bride
    Level 16  
    Nie ma sprawy.
    Topnik, to kiedyś miałem styczność i możliwość użytkowania Jelly flux, podobno najlepszy, jednak na aukcji znalazłem topnik BET, konsystencja bardzo przyjazna, klarowny, kolor bardzo podobny do Jelly'ego, bardzo wydajny, cena także korzystna. Minusem jest to, że jest w pudełeczku a nie w strzykawce.
    Tej płytki nie robiłem, póki co głownie wcześniej GSM, a potem XBOX360, jak się okazało, że samym gorącym powietrzem nic nie wskóram, a właściwie mogę nawet więcej szkód narobić, to zacząłem szukać. I znalazłem sposób, który potwierdzam się sprawdza.
    Pozdrawiam
    wiciu0804
    Level 14  
    Bride - mówisz o topniku czy o paście do lutowania?
    Bride
    Level 16  
    wiciu0804 pytanie otrzymałem na temat topnika, więc wymieniłem topniki.
    Jeśli chodzi o pastę lutowniczą taką z cyną to nie polecam kombinować tylko kupować pastę KOKI, najlepsza. Cyna na gołe oko zauważalna, iż jest wysokiej jakości, używam jej do ogólnego lutowania.
    Pozdrawiam
    Bride
    wiciu0804
    Level 14  
    Dobra teraz juz wszystko wiem:) Zmylił mnie ten kartonik:) Stąd pytanie czy nie chodziło o pastę. Rozumiem, że topniki typu RF800, TK-83 z góry odpadają?
    Bride
    Level 16  
    Oba topniki bazują na alkoholu, po lutowaniu należy je dodatkowo zmywać. Te w postaci żelu na dobrą sprawę można zostawić na układzie.
    Nie powodują zwarć, korozji itd.
    Ponadto mówi się, że RF800 jest trujący (nigdy go nie wąchałem) ale z tego co mi znajomy mówił to przy grzaniu podrażniał mocno.
    Topnik BET jest nie trujący, nie żrący itd (o ile wierzyć producentowi)
    Ale i sama woń nie jest odpychająca.
    Pozdrawiam
    wiciu0804
    Level 14  
    O takie informacje chodziło - praktyka. Dziękuję za nie. Myślę, że i tak będzie trzeba niektóre rzeczy sprawdzić na własnej skórze;)
    Ronin64
    Level 35  
    Co do RF800 to nie wiem jak z jego szkodliwością ale przy dłuższym jego wdychaniu potrafi "zmulić" a woń to sprawa indywidualna.
    Bride
    Level 16  
    Skoro potrafi "zmulić" to znaczy, że do końca zdrowy nie jest :)
    Ja używam topnika w pudełeczku, ma lekko słodką woń. Oczywiście jak się topi to już niekoniecznie :) ale nie podrażnia, i ma znośny zapach.
    Poniżej prezentuję parę zdjęć wykorzystania płyty grzewczej jako preheater'a (nie jestem ich autorem) znalezione w sieci. W wolnej chwili wykonam zdjęcia i swojego workstation :)

Kupno stacji hotair, pierwszy hotair jaki? Kupno stacji hotair, pierwszy hotair jaki? Kupno stacji hotair, pierwszy hotair jaki? Kupno stacji hotair, pierwszy hotair jaki? Kupno stacji hotair, pierwszy hotair jaki? Kupno stacji hotair, pierwszy hotair jaki?
    Musiol
    Level 16  
    OK Genialne nie mogę się doczekać twoich fotek
    Bride
    Level 16  
    Prezentuje wideo z zastosowaniem griddle'a jako preheater'a

Achi + Presto Griddle (remove GPU)

Aoyue 968+Presto Griddle (reflow)

Warto zwrócić uwagę, iż PCB Xboxa nie powinno lezeć na grillu bezpośrednio, tylko powinno się nad nim "unosić" ok pół centymetra (tak aby zadne luty nie dotykały gorącej płyty)

Pozdrawiam
    Bride
    wiciu0804
    Level 14  
    Ciekawe filmiki:) A jak Ty rozwiązałeś problem trzymania płyty głównej nad płytą grzewczą?