Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mazda 323 2.0D 2001r. - Świece żarowe grzeją cały czas

kubas10 21 Lis 2014 13:28 1269 7
  • #1 21 Lis 2014 13:28
    kubas10
    Poziom 25  

Panowie, błąd P0380- obwód kontrolny świec żarowych. Po włączeniu zapłonu świece grzeją nieprzerywanie, także po uruchomieniu. Do przekaźnika świec dochodzą 4 przewody:

Obwód prądowy:

1 +12V z akumulatora (gruby kabel);
    2 do świec żarowych (gruby kabel);

Obwód sterowania:

3 masa na stałe (cienki kabel);
    4 +12V po zapłonie (cienki kabel);

Po włożeniu żaróweczki między 3 a 4 pali nie przerywanie od godziny (na włączonym zapłonie). Błąd się kasuje ale wraca. Temperaturę silnika widzi 16,5oC, ma ktoś schemat do tego bo sterownik silnika z jakiegoś powodu nie rozłącza obwodu sterowania...?

Dodano po 5 [minuty]:

Oczywiście świece sprawdzone, może tak ma być tylko czemu się generuje błąd P0380?

Dodano po 1 [godziny] 31 [minuty]:

O jednej sprawie nie napisałem. Samochód przyjechał do mnie od mechanika który wymienił część instalacji elektrycznej w okolicy pompy wtryskowej. Ponoć elektrozawór (od odpalania silnika) na pompie zrobił zwarcie i popłynęła izolacja.
    Nie wiem czy coś się nie spaliło w sterowniku silnika... nie wiem czemu sterownik generuje ten błąd. Świece mają taką samą rezystancję.

0 7
  • #2 21 Lis 2014 17:23
    dafit906
    Poziom 26  

sprawdź DOKŁADNIE czyt. DOKŁADNIE przekaźnik świec.

0
  • #3 21 Lis 2014 19:04
    kubas10
    Poziom 25  

Co rozłącza przekaźnik ? Sygnał ze sterownika czy jest jakiś w nim bimetal ? w miejsce obwodu sterowania przekaźnika włożyłem 5W5 i zapala się po włączeniu zapłonu i gaśnie ok 3-4sek po wyłączeniu zapłonu. Co ma do tego praca przekaźnika ?

0
  • #4 21 Lis 2014 20:02
    szymitsu21
    Moderator Samochody

kubas10 napisał:
    Co rozłącza przekaźnik ? Sygnał ze sterownika czy jest jakiś w nim bimetal ? w miejsce obwodu sterowania przekaźnika włożyłem 5W5 i zapala się po włączeniu zapłonu i gaśnie ok 3-4sek po wyłączeniu zapłonu. Co ma do tego praca przekaźnika ?

jeżeli zapala się i gaśnie to znaczy że przestaje wysyłać sygnał do grzania świec. zobacz miernikiem czy przekaźnik nie jest zwarty, oczywiście po odpięciu od instalacji.

0
  • #5 21 Lis 2014 20:35
    kubas10
    Poziom 25  

Świece nie grzeją po wyłączeniu zapłonu !

0
  • #6 21 Lis 2014 20:52
    szymitsu21
    Moderator Samochody

kubas10 napisał:
    Świece nie grzeją po wyłączeniu zapłonu !

przepraszam za niedoczytanie.

W niektórych samochodach świece dogrzewają na przemian parami prawie do 80 stopni. sprawdzałeś czy gdy silnik jest dogrzany dalej są włączone?

Co nie zmienia faktu, że po godzinie grzania na włączonym zapłonie chyba by nic z nich nie zostało.

0
  • #7 21 Lis 2014 20:59
    kubas10
    Poziom 25  

Czy w tym model sterownik silnika podaje +12V na przekaźnik grzania świec czy idzie to przez jakiś moduł jak miało to miejsce w starszych modelach tej mazdy ?

0
  • #8 22 Lis 2014 21:11
    kubas10
    Poziom 25  

Czy ktoś z szanownych kolegów jest w stanie pomóc w temacie, bo przyznam się że temat upierdliwy...

0