Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Iveco daily 2.3 hpi zaświeca się kontrolka edc, kopci na biało, nierówna przca

peedroo 21 Nov 2014 19:56 14472 10
    peedroo
    Level 10  
    Witam, posiadam Iveco daily 2,3 hpi z 2006r. i od jakiegoś czasu po rozgrzaniu silnika zaświeca się kontrolka edc i zaczyna strasznie kopcić na biało i nie równo pracuje i zero mocy. Po zgaszeniu nie chce zapalić, po dłuższym kręceniu w końcu zapala dalej kopcą, ale po ostygnięciu zapala i normalnie pracuje az do momentu ponownego rozgrzania. Czasami jednocześnie z tym zaświeca się kontrolka ABS ale po ponownym zapaleniu silnika gaśnie.
    Diagnostyka wykazała błędy wtryskiwaczy i po demontażu i sprawdzeniu okazało się ze 2 i 4 są padnięte. Po regeneracji wtryskiwaczy odebrałem auto od mechanika zadowolony ze wszystko ok ale nawet do domu nie wróciłem a problem się powtórzył.
    Drugi mechanik stwierdził ze sonda w wydechu ale po jej wymianie nic się nie zmieniło.
    Proszę o pomoc
    domex32
    Moderator of Cars
    Sprawa jest trudna do zdiagnozowania bez podania parametrów pracy silnika, wiec musisz raczej zmienić mechanika, czasem awarie wtrysków w tych silnikach wiązały się z awariami silnika takimi jak chociażby wytopienie komory spalania w tłoku, co za tym idzie, pogarsza się moc danego cylindra co w konsekwencji prowadzi do tego że naprawa wtrysków nic nie zmienia i dalej kopci.
    peedroo
    Level 10  
    Jeśli założymy że faktycznie tak jak piszesz domex32 z tym wytopieniem komory spalania to chyba nie byłoby różnicy na zimnym czy ciepłym silniku, a tu na zimnym wszystko normalnie zapalanie, moc, zero kopcenia równiutko pracuje. Mechanik u którego aktualnie jest auto wybadał ze awaria zaczyna się dokładnie gdy osiągnie 61 stopni do 60 ok a o stopień wyżej zaczyna się koszmar.
    domex32
    Moderator of Cars
    Podaj chociaż dawkę paliwa, oraz korekcje rownomiernej pracy silnika, tevparametry na zimno i ciepło poproszę.

Czy auto ma Dpf?
    peedroo
    Level 10  
    Kontaktowałem się z mechanikiem o te parametry ale niestety nie podał mi zadnych konkretów tylko tyle, ze dawka paliwa w momencie awarii jest za duża i ze wynika to prawdopodobnie z tego iż sonda nie działa z "jakiś przyczyn"- tak powiedział.
    Auto nie posiada Dpf.
    Nie jastem fachowcem w tej dziedzinie ale chyba nie tylko sonda odpowiada za dawke paliwa??
    domex32
    Moderator of Cars
    peedroo wrote:
    dawka paliwa w momencie awarii jest za duża

Może być problem z ciśnieniem paliwa lub z zaworem recyrkulacji spalin EGR.
    Megawe
    Level 34  
    Zaglądnij na zawory, hydro popychacze. Pod autem na ramie jest pompka paliwa elektryczna a przed nią filterek paliwa, wymień ten filterek, drugi filtr paliwa jest pod maską.
    peedroo
    Level 10  
    Mechanik po sprawdzeniu już chyba wszystkich możliwości wpadł na pomysł aby wymontować i sprawdzić jeszcze komputer u jakiegoś szpeca. I co się okazało komputer mam od innego rocznika a dokładnie z 2010r a moja bryka jest z 2006.r. Czy to może mieć wpływ na prace auta?? Czy teraz kupując jakieś elektroniczne podzespoły należy je kupować do rocznika 2006 czy 2010?? Czy może nie ma to znaczenia?
    domex32
    Moderator of Cars
    peedroo wrote:
    Iveco daily 2,3 hpi z 2006r. i od jakiegoś czasu po rozgrzaniu silnika zaświeca się kontrolka edc i zaczyna strasznie kopcić na biało i nie równo pracuje i zero mocy

Jeśli jest tak jak piszesz, to sterownik w tym wypadku nie ma znaczenia, no chyba że jest w nim soft, albo był i jest nie do końca wyczyszczony co powoduje dopalanie DPF, bo 60 stopni to jest minimalna temperatura rozpoczęcia dopalania.

Jest to co prawda mało realne, ale bez podania nam podstawowych wartości z pracy silnika ciężko jest cokolwiek doradzać.
    peedroo
    Level 10  
    Autko wczoraj odebralem od mechanila ale niestety bez zmian. Okazalo sie jeszcze ze nie mam katalizatora tylko jakas strumienice. Zapomnialem dadac, ze jednoczesnie z kontrolka edc wyswietlany jest kod bledu 065.
    peedroo
    Level 10  
    Autko wreszcie naprawione, okazało się ze uszkodzony był czujnik położenia wału który na ciepłym silniku źle funkcjonował.