Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fujitsu Siemens AMILO PRO V2085 - Lekki upgrade

22 Lis 2014 15:48 3042 12
  • Poziom 23  
    Cześć Wszystkim,
    chwilkę pobawiłem się starym laptopem Fujitsu Siemens AMILO PRO V2085 na którym był zainstalowany system Windows XP i stwierdziłem, że dla własnej satysfakcji zrobię z niego coś bardziej nowoczesnego.

Konfiguracja laptopa na samym początku (standardowa):

Procesor: Pentium M 740 (1.73 GHz) 2 MB, FSB 533 MHz;
    Pamięć: 512 MB DDR2 533 MHz SO-DIMM (1 x 512 MB);
    Dysk: 80 GB Serial ATA 5400 obr./min (SATA I).

Na pierwszy ogień poszła pamięć RAM, kupiłem dwie kostki po 1GB (najtańsze co znalazłem - nie chciałem ładować mnóstwo kasy w starego laptopa:), niestety więcej jak 2GB laptop nie obsłuży, może to być jedna kość 2GB albo dwie po 1GB, nie ma znaczenia, z tego co się orientuję to kontroler pamięci i tak nie obsługuje DUAL CHANNEL):

Na drugi ogień poszedł procesor (niestety najwyższa wersja Pentium M 780 2,26MHz to wydatek ponad 150PLN, a jego mniejszy braciszek 770 2,13MHz to już połowa tej ceny. Oczywiście wszystko wyczyszczone i posmarowane pastą Coollaboratory Liquid Pro po wcześniejszym usunięciu z radiatora aluminiowej podkładki):

I na koniec zmieniłem dysk twardy z dość powolnego i mało pojemnego Momentusa 5400.3 na Momentusa 5400.6 (który ku mojemu zdziwieniu pracuje na SATA II - nie wiedziałem, że ten laptop to potrafi):

Cała ta operacja spowodowała, że laptop zaczął działać dużo lepiej, dużo stabilniej i szybciej. Nie ma z nim żadnych problemów, procesor w stresie nie przegrzewa się, całość nie wyłącza się bez powodu.

Przyszedł czas na próbę uruchomienia na tym sprzęcie Windowsa 7. Udało się go zainstalować, ale niestety z płyty DVD, nie byłem w stanie uruchomić instalacji z USB, podczas próby bootowania laptop zgłaszał jakiś dziwny błąd o bardzo enigmatycznej treści: "BOOT FAILURE". Brakowało sterowników do grafiki, WiFi i czytnika kart (później okazało się, że domyślne sterowniki do dźwięku też nie działają tak jak potrzeba). Zacząłem od WiFi aby móc spokojnie dokończyć instalację ONLINE i okazało się (nawet na naszym portalu), że wszyscy twierdzą, że nie ma sterowników pod 7kę więc zacząłem się martwić, ale nie poddałem się, ściągnąłem sterowniki pod Vistę (w załączniku) i wszystko ruszyło bez problemu :) Z grafiką było tak samo, nawet Intel pisał, że nie będzie to działać, ale sterowniki do GMA 910 a nie 900 (w załączniku) ruszyły też bez problemu :) Czytnik kart znalazłem gdzieś na stronie TI (w załączniku), a sterowniki do dźwięku na stronie Lenovo (i tutaj nie ma niespodzianki bo są w załączniku).

I muszę przyznać, że Win 7 sprawuje się na tej maszynie o niebo lepiej niż XP. Całość uruchamia się dużo szybciej, a gotowość do pracy uzyskuje nie po minucie o uruchomienia systemu, ale już po kilkunastu sekundach :) Mam tylko wrażenie, że wentylator dużo mocniej działa, ale temperatury są na tym samym poziomie.

Stwierdziłem, że jestem podekscytowany swoim osiągnięciem i może komuś się mój wywód przyda, więc skrobnąłem małe co nieco dla potomnych :)
  • SterControl
  • Poziom 35  
    Jeden z moich klientów zainwestował w tym sprzęcie w dysk ssd. <- warto. O ile kupimy gdzieś tanio ssd używanego, bo nowy ssd przekroczył wartość laptopa :-)
  • SterControl
  • Poziom 23  
    Mam w nowszym lapku SSD który planuję zmienić na większy, być może trafi on właśnie do Fujitsu :)
  • Poziom 35  
    Gdyby nie koszty, to warto byłoby od tego zaczynać :-)
  • Poziom 23  
    Niestety koszty dysków SSD nawet używanych są obecnie bardzo wysokie. Ale nawet dysk SSD w tym laptopie nie dałby bardzo znaczącego wzrostu wydajności. Sądzę, że dysk 7200 byłby z nim porównywalny. Nie zapominajmy, że całość jest już leciwa. W nowych komputerach/laptopach dysk jest wąskim gardłem, tutaj tych wąskich gardeł może być więcej.
  • Poziom 35  
    Jeśli dysk ssd nie jest jakimś modelem budżetowym to daje zauważalny wzrost komfortu pracy z takim starociem.
    Dla porównania - taki sam laptop, 2GB RAM, PM760, SSD ADATA (nie pamiętam modleu) 120GB, XP HE SP3 32bit:
    1. Natychmiastowe uruchamianie okien folderów (Mój Komputer, Moje Dokumenty, podfoldery)
    2. Uruchamianie Windows Media Player - max 1sec (to było główną motywacją dla klienta - używa głównie WMP + mp3)
    3. Uruchamianie systemu XP - 9-10 sek od włączenia komputera.

Dla porównania na dysku WD Blue 320GB (nowym na początku 2012r) uruchamianie WMP trwało zdecydowanie dłużej.
  • Poziom 23  
    diseasekowalski napisał:
    Jeśli dysk ssd nie jest jakimś modelem budżetowym to daje zauważalny wzrost komfortu pracy z takim starociem.

Modele niebudżetowe to już kilka stóweczek za 120GB, 60GB to rzadko poniżej 150 więc już według mnie nie warte zabawy, a jakiś używany którego stan sprawdzimy dopiero po jego używaniu może okazać się niewypałem.

diseasekowalski napisał:

Dla porównania - taki sam laptop, 2GB RAM, PM760, SSD ADATA (nie pamiętam modleu) 120GB, XP HE SP3 32bit:
    1. Natychmiastowe uruchamianie okien folderów (Mój Komputer, Moje Dokumenty, podfoldery)
    2. Uruchamianie Windows Media Player - max 1sec (to było główną motywacją dla klienta - używa głównie WMP + mp3)
    3. Uruchamianie systemu XP - 9-10 sek od włączenia komputera.

Dla porównania na dysku WD Blue 320GB (nowym na początku 2012r) uruchamianie WMP trwało zdecydowanie dłużej.

XP na SSD tak by dobrze działał? Nie ma problemów z żywotnością SSD? Dużo pracy wymagało "dostosowanie" XP do wymogów SSD?
  • Poziom 23  
    Wybaczcie, że piszę posta pod postem, ale jak poradził Kolega:
    diseasekowalski napisał:
    Jeden z moich klientów zainwestował w tym sprzęcie w dysk ssd. <- warto. O ile kupimy gdzieś tanio ssd używanego, bo nowy ssd przekroczył wartość laptopa :-)

Zainwestowałem w dysk SSD i zainstalowałem ponownie system Win7 na tym laptopie:

Ale później zorientowałem się, że mam wyłączony tryb AHCI. Po jego włączeniu w BIOSie system uruchamia się kilka minut :( a test na dysku pokazuje maks 2.5MB/s czyli 50 razy mniej niż bez AHCI...

Próbowałem rozwiązań:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8081529#8081529
    http://support.microsoft.com/kb/922976

i nic nie pomaga, laptop nadal funkcjonuje baaaaaaaaaaaaardzo wolno...

Czy ktoś byłby w stanie mi pomóc?
  • Spec od monitorów
    Cytat:
    Ale później zorientowałem się, że mam wyłączony tryb AHCI.

Zrób jeszcze raz instalcję zgodnie z procedurą i wykorzystaj
    Link

Inne polecane
    Link
    Link
    oraz kilka innych po wpisaniu w google : instalacja Win7 na SSD

_________
    F-S AMILO PRO V2085
    chipset 915GM fsb:400/533MHz
    socket Micro-FCBGA (S479)
    powiadaja , że to platforma Wistron M40
    * (na MB powinno pisać coś w stylu 48.46I01.0xx)
  • Poziom 23  
    lisek napisał:

Zrób jeszcze raz instalcję zgodnie z procedurą i wykorzystaj
    Link

Czyli tylko reinstalacja wchodzi w grę? Co jest właściwie przyczyną takiego zachowania? brak sterowników? Za stary laptop?

Czy zwróciłeś uwagę na to, że opisany problem dotyczy Windows 7 a nie Windows XP?

Nie znalazłem rozwiązania więc musiałem niestety zrobić instalację Win7 od nowa. Teraz nie ma problemu z AHCI :)

Po TRIMie i zwiększeniu Overprovision w programie od producenta dysku mam wyniki jak poniżej:

• Poziom 23  
    Jako, że cały czas używam laptopa i przez przypadek trafiłem na temat:

Pentium M Pinmod

Postanowiłem spróbować :)

na znamy portalu aukcyjnym nie mogłem znaleźć Dothana 755 więc musiałem się zadowolić Dothanem 745 za 30pln razem z przesyłką :)

Po wykonaniu wszystkiego dokładnie tak jak jest opisane komputer normalnie się uruchomił, ale w BIOSie widniało 1.8GHz co mnie troszkę zmartwiło, ale od razu zauważyłem, że komputer szybciej wstaje więc w programie Speccy postanowiłem sprawdzić co jest grane (zdjęcie w załączniku).

I ku mojej radości okazało się, że procesor ma 2.4GHz :)

Po teście Łindołsowym indeks wydajności procesora z 3.9 skoczył do 4.1 :)

Komputer jest już dość długo w użyciu więc jest trochę zaśmiecony i poprzednio na Dothanie 770 2.13GHz grzał się nieprzeciętnie - nawet ponad 90stC, ale teraz na szybszym procesorze jest maksymalnie 70 bez względu na to jak bym go bardzo żyłował :)

Więc polecam :)

Teraz szukam Dothana 755 i będę próbował odpalić go na 2.66GHz!!!!!
  • Poziom 2  
    Dothan 745 jest starszym procesorem od M780 czy M770, jednak po podkręceniu jak w linku, okazał się szybszy i mam pytanie:
    Czy wzrost wydajności jest na tyle duży, że warto kupić 735 czy 745? Czy może kupić M770 i efekt będzie podobny? Przymierzam się do modernizacji Amilo, w którym jest zainstalowany M740.
    Na razie sprawdziłem - zamontowałem SSD Plextora M5S i działa całkiem sprawnie, podobnie zainstalowałem 1 kość 2GB RAM, co ciekawe pozostawiłem 512MB w drugiej i Windows wykrywał 2,5GB, natomiast dostępne było tylko 1,99GB w systemie.

edit: Kupiłem i założyłem Dothana 745 i już się cieszyłem, bo w biosie ładnie pokazał 2400 MHz, ale niestety system nie chciał wstać, zazwyczaj po ukazaniu się pulpitu się zawieszał, lub wywalał blue screna. Może ktoś chętny do odkupienia Pentium M745? Bez kręcenia ładnie chodzi.

Tabele Pentium M
    Link
  • Poziom 23  
    Baiker napisał:
    podobnie zainstalowałem 1 kość 2GB RAM, co ciekawe pozostawiłem 512MB w drugiej i Windows wykrywał 2,5GB, natomiast dostępne było tylko 1,99GB w systemie.

Ja też u siebie na początku tak próbowałem z 2GB + 1GB i system wykrył 3GB, ale dostępne było tylko 2GB.

Baiker napisał:

edit: Kupiłem i założyłem Dothana 745 i już się cieszyłem, bo w biosie ładnie pokazał 2400 MHz, ale niestety system nie chciał wstać, zazwyczaj po ukazaniu się pulpitu się zawieszał, lub wywalał blue screna. Może ktoś chętny do odkupienia Pentium M745? Bez kręcenia ładnie chodzi.

Tabele Pentium M
    Link

U mnie z 745 od czasu kiedy zrobiłem to pierwszy raz nie ma żadnych problemów, wzrost wydajności po zmianie z M770 był dość zauważalny, a spadek temperatury to ponad 25% co już jest warte zachodu. Może powtórz operację z lekko dłuższym drucikiem, bluskriny mogą wynikać z nie dość dobrego kontaktu z pinami procka. Upewnij się, że zwarłeś odpowiednie piny, bo u mnie w biosie pokazuje oryginalną częstotliwość taktowania, a dopiero w łindołsie pokazuje podrkęconą.

Chcesz może kupić M770? mam na zbyciu :)