Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomysł na wykonanie własnego urządzenia na zajęcia do szkoły.

dixoon37 22 Nov 2014 19:01 783 10
IGE-XAO
 • #1
  dixoon37
  Level 8  
  Witam, chciałbym prosić o pomoc w wymyśleniu maszyny którą mógłbym sam zrobić, a żeby nie była to bardzo droga sprawa, chodze do 2 klasy technikum i chodzi o to żeby nie była to zbyt skomplikowana sprawa.

  Z góry dzięki za pomoc.
 • IGE-XAO
 • #2
  ety
  Level 14  
  Dużo informacji podałeś :D Co to za technikum? Co to ma być za maszyna? Tak ogólnie? Czy chodzi o urządzenie elektroniczne? W tytule piszesz o urządzeniu, w samym poście o maszynie...
 • IGE-XAO
 • #3
  dixoon37
  Level 8  
  Chodze do Technikum Elektrycznego, ma to być urządzenie elektroniczne które cokolwiek robi, a nie jest za drogie :D w 1 klasie w zasadzie tylko teorie mieliśmy, a w 2 klasie gdy na warszatach zaczelismy robić urządzenia i łączenia, to zaintrygowało mnie to i chciałem troche pomajsterkować w domu, tylko nie wiem co zrobić na początek.
 • #4
  Technik WAR-MA
  Level 12  
  Witam. Na początek najlepszy jest prosty wzmacniacz audio za 10 zł

  Dodano po 2 [minuty]:

  Albo zasilacz regulowany na lm 317
 • #5
  ety
  Level 14  
  A to rozumiem :) Na początek zaproponuję Ci przejrzeć tematy, bo takie pytanie padało już niejednokrotnie.

  Na samej elektrodzie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/find.php?q=elektronika+jak+zacz%B1%E6
  I w wyszukiwarce Google: https://www.google.pl/search?q=elektronika+jak+zacz%C4%85%C4%87

  Generalnie nie jesteś pierwszy, który o to pyta, ostatnim też nie :)

  Cóż mogę zaproponować od siebie. Nie wiem czy posiadasz już jakiś miernik, albo jakieś elementy w domu. Zacznij od rzeczy najprostszych - bateria, rezystor, dioda świecąca. Musisz też dużo czytać. Jesteś z technikum elektrycznego, więc pewnie to miałeś: prawo Ohma, prawa Kirchhoffa, moc to są podstawy. Do tego elementy RLC (rezystory, cewki, kondensatory), tranzystory, itd. Jednym słowem elektronika analogowa. Kup sobie jakiś prosty multimetr, jeśli nie masz, no i działaj. Szukaj, czytaj.

  Poza tym zainteresuj się mikrokontrolerami. Tu łączysz programowanie z elektroniką i możesz naprawdę fajne rzeczy robić. Zajrzyj tu:

  http://mikrokontrolery.blogspot.com/
  http://forum.atnel.pl/portal.php

  Nie wiem, co Cię konkretnie interesuje, ale możesz myśleć np. o jakimś zasilaczu laboratoryjnym (w sensie zbudować taki). Fajna sprawa - przyda się w warsztacie i dużo się nauczysz przy budowie.
 • #6
  Radovic
  Level 16  
  Albo podajnik drutu do spawarki. Będzie urządzenie, będzie elektronika. Później nawet będziesz mógł to sprzedać jeśli będzie solidnie zrobione - chętnych nie będzie brakować.
 • #7
  dixoon37
  Level 8  
  Dzięki za tak szybki odzew :D chyba podejme się wyzwania zrobienia zasilacza labolatoryjnego.
 • #9
  dixoon37
  Level 8  
  Jednak poczytałem trochę o mikrokontrolerach i chciałbym was prosić o udostępnienie paru schematów o ciekawym ich zastosowaniu.
 • #10
  tomekm33
  Level 22  
  Ja bym Ci radził zacząć od prostych rzeczy, czyli np. ATmega32 i sterowanie diodą LED. Później do innego pinu podłączasz przycisk (tzw. "Tact Switch") i zapalasz diodę używając przycisku (odpowiednio modyfikujesz program). I polecałbym na początek jakąś książkę. Ja znam dwie, są one dosyć popularne, bo i dobre :)

  1. "Mikrokontrolery AVR Język C Podstawy programowania wyd. II" - M. Kardaś
  2. "Język C dla mikrokontrolerów AVR. Od podstaw do zaawansowanych aplikacji" - T. Francuz

  Co do schematów... Już ktoś wcześniej podrzucił linki do dwóch stron, tam znajdziesz schematy i w ogóle masę darmowej wiedzy na temat mikrokontrolerów.

  Tak jak mówię, zacznij od sterowania diodą LED (ATmega + rezystor + LED). Będziesz musiał kupić, albo zrobić własnoręcznie programator - naprawdę na początku wystarczy USBasp. Sam z niego korzystam. Później poczytasz i zobaczysz jak wygląda "obsługa" wyświetlacza siedmiosegmentowego, LCD 2x16, jakichś czujników, etc. I sam wpadniesz na jakiś ciekawy pomysł. Może jakiś prosty robot? Na samej elektrodzie i stronach polecanych we wcześniejszych postach też znajdziesz wiele fajnych rozwiązań. Musisz trochę poszukać, poczytać.
 • #11
  Pablo2015
  Level 18  
  Według mnie najlepiej zrobić jakieś urządzenie warsztatowe- cokolwiek, zawsze się przyda.

  Np. stacja lutownicza, mechaniczny odsysacz cyny, miernik do pomiaru rezystancji/ pojemności/ indukcyjności, zasilacz regulowany, prostownik, nagłośnienie (w warsztacie- nieodzowne ;-)) etc.