Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nice Wingo WG3524 - Zacina się jeden z siłowników.

30 Lis 2014 17:53 2127 6
  • Poziom 2  
    Witam, wraz z przyjściem mrozów zaczęły się moje problemy. Mianowicie mam zestaw Nice Wingo WG3524 i problem objawia się tym że jeden z siłowników bardzo osłab. Bardzo wolno się otwiera i zamyka a często nawet się zatrzymuje. Zatrzymanie wygląda jakby brama napotkała przeszkodę i zatrzymują się obie strony. W przyszłym tygodniu mam zamiar rozebrać ten siłownik. Oczywiście prędzej sprawdzę czy od centrali wychodzi te 24 V. Czego mam szukać? Na forum widziałem podobny temat ale dotyczył siłowników na 230 V i tam przyczyną zwalniania silnika był padający kondensator. Każda rada może być pomocna.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 12  
    W siłownikach 24V są silniki komutatorowe. To oznacza klasyczne problemy na styku szczotka - komutator. Trudno jest napisać/zgadnąć jaki problem występuje u Ciebie, ale napiszę o tym co spotkałem do tej pory pod względem częstości występowania.
    1) zużyty grafit szczotek plus wilgoć "zakleiły" rowki komutatora i zwierały - wyczyścić komutator i pogłębić rowki,
    2) zużyte szczotki - tu jest wymagane pokombinowanie, ja dorobiłem z tych od alternatora - uwaga na materiał z którego są zrobione szczotki!
    3) zatarte łożysko - wymiana łożyska,
    4) zawieszone szczotki w szczotkoczymaczu - czyszczenie,
    5) problem z przekładnią, zużyte elementy - wymieniona przekładnia,
    6) suche łożyska i brak smarowania przekładni, po otwarciu bramy i przy jej zamykaniu występowały szarpania bramą - rozbiórka, czyszczenie i smarowanie przekładni
    7) niedokręcony przewód zasilania przez instalatora.
    Rozbiórki nie unikniesz to jest naprawdę prosty mechanizm i nie ma się co go bać. Pochwal się co wystąpiło u Ciebie.
  • Sklep HeluKabel
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 2  
    Co ciekawe przyszło nieznaczne ocieplenie i brama znowu działa w 100% normalnie.
    Przestała działać jak temperatura spadła poniżej -5 a dzisiaj temperatura oscyluje koło zera i brama działa. Nie zdążyłem jeszcze tego rozkręcić żeby powiedzieć coś więcej. Jedynie wykluczyłem opory mechaniczne samej bramy. Sama brama otwiera się leciutko. Tematu na razie nie zamykam, zobaczymy co będzie jak znowu przyjdą mrozy. Może ktoś ma pomysł co najbardziej może reagować na spadek temperatury?
    Na razie dziękuje za pomoc.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    Jak pojawią się problemy to możesz rozłączyć skrzydła na sprzęgłach i sprawdzić jakie są opory ruchu każdego z nich (dla porównania). Wtedy podczas "ręcznego napędu" może się uda znaleźć przyczynę. Od strony mechanicznej może być ich wiele.
  • Poziom 2  
    Udało mi się rozwiązać problem. Przyczyna była mechaniczna. Nasmarowanie części w siłowniku spowodowało już znaczną poprawę (ostatnie smarowanie robiłem ponad dwa lata temu) ale konieczna też była wymiana łożyska. Przy okazji nasmarowałem drugi siłownik i teraz przy "ręcznym otwieraniu" obie części bramy otwierają się leciutko. Prawie taka samo lekko jak bez założonych siłowników.
    Dziękuję wszystkim za pomoc.