Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zimne grzejniki - Zimne grzejniki - poprawność schematu

09 Gru 2014 10:03 2919 23
  • Poziom 9  

Witam.
    Trzy ostatnie grzejniki są całe zimne i nie wiem czemu zasilanie idące nad nimi jest również zimne. Używam pompy WILO na 3cim biegu i nic. Proszę o pomoc.
  • Poziom 42  
    W/g schematu grzejniki nr,2,3.4 podłączone z innego miejsca niż grzejnik nr. 1-to jeśli chodzi o zasilanie. Natomiast powrót to totalna bzdura. Wolałbym jednak zobaczyć to na zdjęciach.
  • Poziom 9  
    Dzięki za informację. Proponujesz grzejnik 1 podłączyć do zasilania tych kolejnych?
  • Poziom 42  
    zimny1711 napisał:
    Proponujesz grzejnik 1 podłączyć do zasilania tych kolejnych?
    Ale skąd? Wszystkie zasilania są podłączone dobrze, ale to tylko schemat, a jak jest w rzeczywistości?
    Natomiast bez przeróbki powrotów-- nie ma co marzyć o prawidłowym funkcjonowaniu grzejników 2,3,4.
  • Poziom 9  
    W rzeczywistości jest tak jak na schemacie. Problem w tym, że 2,3,4 są zimne. Zasilanie nad nimi tak samo. Nawet zasilanie nie idzie? To wina powrotu? A może powietrze w grzejnikach? W sumie to odpowietrzałem kilka razy.
  • Poziom 35  
    Obawiam się, że większość wody grzewczej idzie na bojler a nie na te grzejniki (na rysunku wygląda to na skrzyżowanie rur (czwórnik lub spawane) i woda idzie tym wlotem, który ma mniejszy opór (wężownica w bojlerze). Lepiej było zasilanie tych grzejników dać nieco niżej wlotu do bojlera a co do powrotu, to w ogóle jest źle (powrót od ostatniego grzejnika idzie przez pozostałe grzejniki, co zwiększa opór). Proponuję pod tymi grzejnikami dać rurę biegnącą od ostatniego grzejnika do pionu powrotu i do tej rury podłączyć powrót każdego z tych grzejników.
  • Poziom 42  
    zimny1711 napisał:
    To wina powrotu?
    Na 100%,a nawet na 200%
    zimny1711 napisał:
    W rzeczywistości jest tak jak na schemacie.
    Ale spadki rur też odgrywają swoją rolę, a na schemacie tego nie widać- rzeczywistość może być inna.
  • Poziom 9  
    Po zakręceniu boilera i grzejnika 1 cała ciepła woda poleciała do 2,3,4. To jak przerobię powrót będą i boiler i wszystkie grzejniki pracować razem? Dodaję rysunek jak idzie zasilania na poszczególne strony.
    Spadku rur nie ma. Zbiornik wyrównawczy można też zamknąć?
  • Poziom 42  
    zimny1711 napisał:
    Spadku rur nie ma.
    A szkoda, bo niewielkie pochylenie jest przydatne, aby rury się samoczynnie odpowietrzały.
    zimny1711 napisał:
    Zbiornik wyrównawczy można też zamknąć?
    A w jakim celu? Skoro grzejniki "ruszyły" to znasz przyczynę, więc się nią zajmij. Zbiornik wyrównawczy pełni rolę zabezpieczającą przed wzrostem poziomu wody przy nagrzewaniu, a także odpowietrzającą układ, więc daj mu spokój.
  • Poziom 9  
    Tak więc zajmę się powrotem. Jeśli schemat będzie taki jak na dołączonym rysunku to będę mógł wszystkie grzejniki i bojler odkręcić na max jednocześnie bez problemu? Co o tym sądzicie?
    Dziękuje za odpowiedzi ;-)
    ps. odpowietrza się grzejniki na zakręconym zaworze tak?
  • Poziom 42  
    zimny1711 napisał:
    Jeśli schemat będzie taki jak na dołączonym rysunku to będę mógł wszystkie grzejniki i bojler odkręcić na max jednocześnie bez problemu?
    W zaworach montowanych na powrocie są regulacje, po to by tak ustawić przepływy by wszystkie grzejniki równomiernie grzały.
    zimny1711 napisał:
    odpowietrza się grzejniki na zakręconym zaworze tak?
    To wszystko zależy kiedy, na ciepłej czy zimnej instalacji?, a dodatkowo tak jak pisałem już poprzednio w tej sprawie.
  • Poziom 9  
    Czym dalszy grzejnik tym bardziej otworzony zawór zasilający i bardziej otworzony zawór powrotny?
  • Poziom 27  
    zimny1711, mniej więcej masz rację. Ja w tej chwili mam tak, że wszystkie powroty na max. otwarte, a wstępną regulacją na zaworach zasilających sobie wyregulowałem. I u mnie jest dobrze.

Dodano po 2 [minuty]:

A napisz jeszcze, jak duże są te Twoje grzejniki? Bo ja np. mam jeden grzejnik 160cm i jak był podłączony tak, że z jednej strony było zasilanie i powrót, to nie grzał za ciekawie. Więc przeniosłem powrót po przekątnej i jest lepiej.
  • Poziom 9  
    Grzejniki żeliwne po 11-13 żeberek. W tą godzinę odpowietrzyłem i wyregulowałem tak zasilania i jest chyba dobrze. Zdaje mi się,że równomiernie grzeją. Pompka na 1 biegu, na kotle 60 i ciepło w domu. Powroty teraz mam jak na 1 schemacie, czyli podłączone jak lampki na choince he. Będą fundusze to zrobię i to. Tylko pozostaje sprawa bulgotów przy pompce i bojlerze. Ogólnie instalacja hałasuje.
    Duża różnica z tym powrotem po przekątnej?
  • Poziom 27  
    U mnie mocno zauważalna. Mam ogrzewanie gazowe i grzejniki blaszane.
    Co do Twoich bulgotów, to pewnie sporo powietrza się po układzie błąka i dlatego bulgocze.
    Poszukaj na forum jak się odpowietrza pompkę. No i kilkakrotnie musisz odpowietrzyć grzejniki. Nawet jak już Ci sama woda leci, to po jakimś czasie nie zaszkodzi ponownie.
  • Poziom 42  
    zimny1711 napisał:
    Tylko pozostaje sprawa bulgotów przy pompce i bojlerze. Ogólnie instalacja hałasuje.
    Jak naczynie wzbiorcze tak podłączone jak na schemacie to będzie trudno odpowietrzyć układ, ciągle będzie powietrze w rurach. Kto tak podłącza grzejniki i naczynie.?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    nie grzeje bo nie ma ciśnienia dyspozycyjnego ,źle wpięte naczynie ,powinno być wpięte przed pompą , według Twojego schematu nie ma znaczenia że pompa pracuje na 3 ,bo całe ciśnienie idzie w naczynie i wypycha wodę z układu. podłącz naczynie przed pompę ,to całe ciśnienie tłoczenia pompy pójdzie w grzejniki i bojler ,a wtedy będziesz mógł zaworami wyregulować przepływy ,i wszystko będzie grzało .pozdrawiam .
  • Poziom 35  
    zimny1711 napisał:
    Tak więc zajmę się powrotem. Jeśli schemat będzie taki jak na dołączonym rysunku to będę mógł wszystkie grzejniki i bojler odkręcić na max jednocześnie bez problemu? Co o tym sądzicie?
    Dziękuje za odpowiedzi ;-)
    ps. odpowietrza się grzejniki na zakręconym zaworze tak?

Będzie znacznie lepiej. Ja bym przynajmniej ostatni grzejnik połączył "na krzyż".
  • Poziom 9  
    Rozumiem. Od razu jak będę podłączał to wszystkie po przekątnej.
    zimny1711 napisał:
    Rozumiem. Od razu jak będę podłączał to wszystkie po przekątnej.

Grzejniki podłącza się po przekątnej wtedy ,gdy długość przekracza czterokrotnie wysokość , w wypadku grzejnika żeliwnego 11-13 żeberek ,przy wysokości żeberka 60 cm ,podłączenie po przekątnej nie zmieni rozkładu temperatury grzejnika , czyli nie polepszy grzania .
  • Poziom 27  
    hilzie , to na 100%? Bo w moim przypadku podłączenie krzyżowe przyniosło efekt. A grzejnik ma 165x60cm.
    FOSGEN1 napisał:
    hilzie , to na 100%? Bo w moim przypadku podłączenie krzyżowe przyniosło efekt. A grzejnik ma 165x60cm.

tak twierdzą producenci grzejników ,ja zalecam podłączenie krzyżowe gdy długość przekracza trzykrotnie (np 60x180) wysokość , w przypadku grzejników dolnozasilanych ,zawsze jest podłączenie jednostronne i nawet długie grzejniki grzeją normalnie ,należy tylko zapewnić właściwy przepływ wody przez grzejnik . Gdy przepływ przez grzejnik jest zbyt mały do potrzeb to i tak nie będzie dobrze grzał .
  • Poziom 27  
    hilzie napisał:
    ja zalecam podłączenie krzyżowe gdy długość przekracza dwukrotnie wysokość

wybacz, ale skoro zalecasz co innego to uprzedź o tym, bo w poprzednim wpisie podałeś to w formie pewnika. I tak siejesz wątpliwości.
    Podłączyć krzyżowo można każdy grzejnik ,tylko w przypadku dość krótkich grzejników nie ma to znaczenia jeżeli chodzi o wydajność , czterokrotną długość do wysokości podaje jeden z czołowych producentów grzejników.

Dodano po 14 [minuty]:

W schemacie który zamieścił Zimny1711 brak jest jednej ważnej rzeczy ,podania wysokości naczynia nad pompą ,przy pompie 25/40 minimalna wysokość to 2,8 m ,przy pompie 25/60 -4,2m
    przy niższym montażu naczynia pompa podczas pracy wypycha wodę z naczynia ,a ciśnienie tłoczenia pompy jest dużo mniejsze do wymaganego ,dla pokonania oporów instalacji i zapewnienia właściwych przepływów przez grzejniki . dlatego wcześniej sugerowałem zmianę wpięcia naczynia przed pompę.