Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

grzejniki zimne na dole - prośba o pomoc

02 Paź 2008 22:45 62098 27
 • Poziom 9  
  Witam
  prosze o pomoc. Wszystkie grzejniki na dole mam zimne, u góry gorące. Grzejniki są odpowietrzone, pompa chodzi, też jest odpowietrzona. Czy może coś być na filtrze i cześciowo blokować? Podejrzana też jest podłogówka (podłączona na powrocie jednego z grzejników - całkiem zimna). Czy ktoś ma pomysł? Czy gdzieś jeszcze może byc powietrze i jak sie go pozbyć?
 • Poziom 35  
  Witam
  Sprawdź filtr koło pompy.
  Pozdrawiam
 • Poziom 19  
  Czy jest to nowa instalacja czy już ją znasz.
  Bo gdy nowa a filtr będzie czysty to tak może się zdarzyć gdy bedziesz miał przewymiarowaną moc odbiorników w stosunku do pieca .
  Spójrz na płomień (jeśli można ) czy jest duży czy mały jak się praca i temperatura ustabilizuje .
 • Poziom 9  
  dzieki za obie rady, ale tak:
  1.sprawdziłem oba filtry tzn na wejściu i powrocie, przeczyściłem je choć nie były specjalnie brudne, czy jest jeszcze jakiś inny (jak piszesz przy pompie -piec vaillant vuw 240/2-3)?, pompę tez rozebrałem, nie ma luzów na ośce ani oporów, słychać ze pracuje. Jedno co dodatkowo niepokoi to to, że grzeje się chyba trochę za mocno - jest tak gorąca, ze na stałe nie można przy niej utrzymać ręki.
  2.Piec i instalacja nie są nowe, słuzyły mi bardzo dobrze przez 5 lat, kłopot zaczął sie teraz.
  Reasumując: niby wszystko odpowietrzone, nic nie ma prawa blokować (chyba ze jeszcze jakiś filtr o którym nie wiem), pompa pracuje - a grzejniki na dole i podłogówka zimne. Nurtuje mnie pytanie czy jeśli gdzieś powietrze zostało (np w tej podłogówce) czy sprawna pompa powinna to przepchać ?(przy pompie jest automatyczny odpowietrznik). z góry dziekuję za rady
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Z zapowietrzoną podłogówkom pompa sobie nie poradzi.Wyjściem jest ponowne napełnienie-powoli i najlepiej powrotem.
 • Specjalista od telefonów
  A jaki ete grzeniki stalowe czy żeliwne? jaki ezawory-termostatyczne czy tradycyjne?
  Wypłucz instalację, każdy grzejnik osobno, napełnij od nowa zamykając grzejniki i napełniając je pojedyńczo. Zacznij od tego z tą niby podłogówką..
  Wyglada na opór n powrocie wspólnym dla całości.
 • Poziom 9  
  grzejniki stalowe typu purmo i termoregulatory. czy to coś zmienia w Twoim rozwiązaniu?
 • Specjalista od telefonów
  Zmienia. W żeliwnych potrafi się zgromadzic sporo mułu.
  Zakręć wszystkie z wyjątkiem jednego i patrz co się dzieje. A filtr na powrocie jest??
 • Poziom 9  
  filtr na powrocie jest, czyściłem go ale nie był zapchany. Jak zakręcę wszystkie grzejniki a jeden zostawię odkręcony to ten wybraniec grzeje sie bardzo mocno i nawet ciepło dochodzi do dołu (choc ten dół nadal jest chłodniejszy). Jak zrobię to w przypadku tego grzejnika z podłogówką to ciepło tak ledwo ledwo dochodzi do podłogi - tylko blisko grzejnika podłoga jest ciepła.
  Jedną rzecz zaobserwowałem - może byc istotne - co różni obecne działanie instalacji od poprzedniego poprawnego działania. Dawniej, gdy kręciłem zaworem przy grzejniku podczas przechodzenia przez punkt otwarcia termoregulatora wyraźnie dało się słyszeć syczenie przepompowywanej wody. Dzisiaj nic nie słychać. Daltego cały czas podejrzana pompa albo coś jest zapowietrzone i pompa nie może przepchać (moze dlatego tak się grzeje).No głupi juz jestem. Ktoś proponował przepłukanie kolejno grzejników, jak to zrobić?
 • Specjalista - systemy grzewcze
  jeżeli pompa jest bardzo gorąca to sprawdź czy rzeczywiście działa
  procedura , na wszelki wypadek miska pod pompę i ręcznik pod pompę w celu zabezpieczenia elektroniki. odkręcasz śrube na pompie i śrubokrętem płaskim sprawdzasz jak pompa się obraca na postoju i czy możesz ją łatwo zatrzymać podczas działania , jeśli tak to do wymiany kondensator na pompie,
 • Poziom 14  
  warecki napisał:
  grzejniki stalowe typu purmo i termoregulatory. czy to coś zmienia w Twoim rozwiązaniu?

  Z tego co napisałeś, to podłogówka jest z powrotu grzejnika, tak? Czy po zeszłym sezonie grzewczym robiłeś jakieś remonty instalacji, czy w ostatnim czasie spuszczałeś wodę z instalacji, jeżeli nie spuszczana była woda z układu to przyczyny należy szukać w pompie. Możliwe, że zawory termostatyczne wymagają sprawdzenia, np. trzpienie zaworów, nastawy wstępne. Zapowietrzenie grzejników to zimne końce grzejnika ale u góry, natomiast jeżeli są chłodne u dołu to pompa lub zła regulacja. Sprawdź temperaturę na powrocie przy piecu.

 • Moderator na urlopie...
  Jedna odpowiedź jest prawidłowa: grzejniki szybko oddają ciepło; są przewymiarowane na tą pogodę. Jak zrobi się chłodniej, zapracują całe. Śpij spokojnie.
 • Poziom 13  
  mirrzo napisał:
  Jedna odpowiedź jest prawidłowa: grzejniki szybko oddają ciepło; są przewymiarowane na tą pogodę. Jak zrobi się chłodniej, zapracują całe. Śpij spokojnie.


  Święta prawda . Nie jest to na pewno zapowietrzenie tylko grzejnik szybko oddaje ciepło , może być za mały przepływ na układzie. Chciałem zauważyć że powietrze unosi się w wodzie do góry i z reguły góra jest zapowietrzona i najczęściej ostatnie żebra grzejnika (jeśli grzejnik jest powieszony ze złym spadkiem i lub nie ma odpowietrznika)
 • Poziom 13  
  Witam,
  wg mnie nie działa prawidłowo pompa, to że się luźno obraca i słychać ją podczas pracy nie świadczy jeszcze o tym, że pompuje.

  Tego typu pompy nagrzewają się bardzo tylko w wypadku kiedy wirnik wpada w oscylacje - nie kręci się, powoduje tylko drgania.

  Na wirniku tych pomp jest zamocowany element, który powoduje (ustala) obroty w jednym kierunku. Jeśli ten element jest uszkodzony do wirnik wpada w drgania.

  Inną przyczyną może być zwarcie uzwojenia stojana, wtedy także pompa będzie się mocno nagrzewać.

  Pompa wody co nie może być dużo cieplejsza od temperatury wody co.
  Jak piszesz pompa jest bardzo gorąca, uważam że to błąd.

  Koledzy wspominają, że może być niedrożny powrót wody z grzejników do pieca.
  Nie zgadzam się z tym, pompa byłaby ciepła, ale nie gorąca!

  pozdrawiam
  xen
 • Poziom 2  
  mam też taki sam problem grzejniki aluminiowe zamontowane ze spadkami i odpowietrznik na każdym instalacja nowa z rur pp zawory zwykłe grzejnikowe filtr czysty pompa sprawna a mimo to doły grzejników są dużo chłodniejsze niż góra która jest gorąca

 • Moderator na urlopie...
  Było by źle, gdyby góra była zimna, ale tu ...
  Grzejnik to takie "coś" co grzeje. Jak oddaje ciepło, to woda na dole grzejnika robi się zimna i wraca do kotła, żeby się podgrzać. Potem wraca do niego i tak wkoło. Jest to bardzo prawidłowe. Można tego uniknąć, podnosząc temperaturę zasilania. Jednak w domu zrobi się raczej za ciepło i zwiększy spalanie. Chyba, że o to chodzi. Najważniejsze: czy jest ciepło?

  Jest OK
 • Poziom 12  
  Też wydaje mi się że głównym powodem opisanego problemu jest pompa xen moim zdaniem ma rację .:idea:

  pozdrawiam
 • Poziom 12  
  A jeśli chodzi o grzejniki żeliwne? Są ciężkie, starego typu, nie wyglądają na zapowietrzone, bo zapowietrzenie zwykle objawia się zimniejszą temperaturą na górze, a nie na dole żebra. Mój jest ciepły na górze, w środku letni, a zupełnie zimny na dole. Powinnam wezwać kogoś do odpowietrzania?
  Na zewnątrz jest teraz ok. 2stC, ogrzewanie miejskie, więc cały grzejnik powinien być przynajmniej ciepły. W innych budynkach całe są już ciepłe.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  To, że są cieplejsze w innym budynku, może świadczyć, że w Twoim budynku może są ustawione inne parametry na wężle ciepłowniczym, co skutkuje mniejszymi przepływami czynnika .Należało by sprawdzić też kryzowanie i drożność sieci w Twoim budynku.
  pozdrawiam
 • Poziom 36  
  Kolorowa napisał:
  Mój jest ciepły na górze, w środku letni, a zupełnie zimny na dole.


  Jesteś w stanie określić temperaturę w stopniach ?

 • Moderator na urlopie...
  Kolorowa napisał:
  Mój jest ciepły na górze, w środku letni, a zupełnie zimny na dole. Powinnam wezwać kogoś do odpowietrzania?
  Na zewnątrz jest teraz ok. 2stC...

  A w domu ciepło ?
 • Poziom 12  
  W mieszkaniu jest chłodno. Nie wiem ile jest stopni, ale w mieszkaniach w innych blokach jest o wiele cieplej. Z powodu braku termometra nie mogę podać temperatury, ale grzejnik może mieć u góry 15st, w środku 10st, a na dole 5st.
  Różnicę w porównaniu z innymi mieszkaniami określę tak, że kiedy ja siedzę w pokoju w ciepłej bluzie, w tym samym czasie w innych budynkach można siedzieć w bluzkach z krótkim rękawem.
 • Poziom 36  
  Jeśli masz energię cieplną dostarczaną z zewnątrz to idziesz do spółdzielni i powołując się na obowiązujące normy zawiadamiasz pisemnie, że od dnia .... do chwili obecnej temperatury w pomieszczeniach są niższe niż według obowiązujących norm i rozporządzeń w związku z czym żądasz doprowadzenia takiej ilości ciepła i w takiej formie aby była zapewniona wymagana temperatura.
  Kopię z potwierdzeniem odbioru zachowaj dla siebie. Będzie podstawa do niezapłacenia za dostarczane ciepło w okresie od .... do dnia usunięcia usterki.

  PS
  Nie rozmawiaj z nimi tylko wymieniaj się pismami (od nich też wszystko na piśmie).
 • Poziom 12  
  Temperatura w innych mieszkaniach (w innych budynkach) jest ponad 20stC, u mnie jest ok 15stC. Nie mam możliwości sprawdzenia jak jest w tym samym budynku u innych ludzi, bo jeszcze nikogo tu nie znam.

  Wiem, że najprościej byłoby wezwać kogoś ze spółdzielni, ale oni przychodzą tylko w dni robocze od pon. do pt. w godzinach porannych, od 8-9, a wtedy nie ma już nikogo w domu.
  Wyjść i pójść do spółdzielni też nie za bardzo mogę, bo pracuję w czasie wyznaczonym dla petentów.
  Chyba posłucham rady i napiszę tam, lub wyślę fax, jeśli obsługują tę formę korespondencji. Nie chcę tu zamarznąć.
 • Poziom 35  
  To nie jest zapowietrzenie lecz zły przepływ czynnika grzewczego przez kaloryfer. Gdyby był zapowietrzony, to pierwsze 2,3 żebra by grzały a resztę byłoby zimne a jak sama góra grzejnika jest ciepła a środek i dół zimny, to zawsze jest słaby przepływ. Jeśli jest nowoczesny zawór termostatyczny, to sprawdzić nastawę wstępną (trzeba zdjąć głowicę i zobaczyć, jak jest ustawiona nastawa - może jest na "1" i przez to kaloryfer prawie w ogóle nie grzeje). Podnieść nastawę wstępną. Jeżeli zawór jest starego typu, to może być po prostu zamulona kryza, ale wyczyszczenie wymaga już spuszczenia wody i rozkręcenia zaworu. W tych nowoczesnych też może się zamulić, jeśli nastawa wstępna była minimalna (np. na 1 czy na 2) - wtedy trzeba na pewien czas zmienić nastawę na maximum przepływu (dla zaworów Danfoss jest to pozycja N) i taki większy przepływ przepłucze zawór. Po tym zabiegu ustawić prawidłowo nastawę wstępną (jeśli było np. na 2 a grzejnik dołem był zimny, to początkowo dać na 3 i obserwować, jeśli nie wystarczy, dać na 4). Uwaga - nie dawać od razu na max. zwłaszcza gdy się nie mieszka na ostatnim piętrze, gdyż lokatorzy na wyższych piętrach mogliby nie mieć wtedy ogrzewania.
 • Poziom 13  
  Kolorowa napisał:
  W mieszkaniu jest chłodno. Nie wiem ile jest stopni, ale w mieszkaniach w innych blokach jest o wiele cieplej. Z powodu braku termometra nie mogę podać temperatury, ale grzejnik może mieć u góry 15st, w środku 10st, a na dole 5st.

  Wezwij ekipę zarządzającą instalacją grzewczą w budynku. Wydaje mi się że powinnaś sprecyzować gdzie jest zimno bo jeśli mówisz, że grzejnik ma 15`C u góry i 5`C na dole, to gratuluje umiejętności rozpoznawania temperatur. Bezsprzecznie marzniesz ale Ty nie powinnaś rozwiązywać zagadek dlaczego grzejnik słabo grzeje. Od tego sa fachmani niech główkują . Co innego mieszkanie u siebie, wtedy możemy radzić co dalej. Pozdrawiam ciepło.
 • Poziom 13  
  Ja u siebie miałem tylko jeden grzejnik który grzał super i od niego zacząłem przykręcając na zasilaniu ale stopniowo żeby nie stracić na temperaturze. Gdy wyczułem że po paru minutach powrót jest znacznie chłodniejszy od zasilania to odkręciłem zasilanie o pół obrotu. Po tym zabiegu zauważyłem że inny grzejnik na tej samej gałązce zaczął grzać bardzo dobrze i tak samo go przykręciłem jak poprzedni. Inne gałązki na których mam grzejniki panelowe praktycznie nie ruszałem a grzejniki zaczęły grzać prawie rewelacyjnie. Prawie ponieważ jest czuć znaczącą różnicę temperatury między dołem a górą lecz teraz jest czuć że i powrót jest ciepły gdzie wcześniej był zimny.
  Wcześniej wszystkie grzejniki prócz drabinki były gorące tylko u góry a dół był zimny teraz dół jest letni na wszystkich grzejnikach.
  Mam nadzieję że komuś tekst pomoże gdyż ja u siebie spędziłem wiele godzin na kombinowaniu i czytaniu aż doszedłem do wniosku żeby zrobić tak jak napisałem wyżej.
  Pozdrawiam