Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Bosch WOB1600 awaria silnika

rpmo 12 Gru 2014 22:54 2556 3
  • #1 12 Gru 2014 22:54
    rpmo
    Poziom 10  

Witam serdecznie.
    Temat już kilkukrotnie był poruszany ale większość to tematy archiwalne i nie wiele znalazłem. Sprawa wygląda tak. W pralce nastąpiło zwarcie na wsuwkach programatora. Wsuwki wymieniłem dodatkowo zaizolowałem i pralka ruszyła. Niestety straciłem opcję wirowania w programie i nie wiem co może być tego przyczyną. Programator naprawiałem samemu i nie wiem czy przypadkiem nie złożyłem czegoś źle. Martwi mnie to że zwarcie nastąpiło na wsuwkach C11 i C12. Programator to EC4447.01 E 04. Regulator w niej to A1 D21. Pralka po włączeniu reaguje startem silnika na chwile a potem przez cykl prania i wirowania silnik nie działa. Nie działa też na samym wirowaniu. Reaguje tylko w ustawieniu potencjometru na wyłącz i włącz wirowanie potem nie działa w ogóle. Proszę o schematy tych obu układów i porady w diagnozie usterki która wystąpiła. Zamieszczam w tym forum jeśli coś źle to proszę o poprawę lub przeniesienie.

2 3
  • #2 13 Gru 2014 21:51
    rpmo
    Poziom 10  

Witam serdecznie.
    Źle opisałem miejsce uszkodzenia. To styki programatora D10 D11 D12.

Dodano po 25 [minuty]:

Zamieszczam foto programatora.
    Co musiałbym sprawdzić na tej płytce której schemat zamieszczam także. O ile się orientuję regulator (ta płytka ) jest taka sama dla Bosch jak i Whirlpool. Miejsca oznaczone czerwonymi ramkami to uszkodzenia programatora a na płytce to rezystor który posiada swoją wartość ale że tak po chłopsku to nazwę można by jajka smażyć na nim. Reszta płytki nie wykazuje jakiś błędów.

0
  • #3 13 Gru 2014 23:30
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

rpmo napisał:
    Pralka po włączeniu reaguje startem silnika na chwile a potem przez cykl prania i wirowania silnik nie działa. Nie działa też na samym wirowaniu.

Sprawdż prądniczkę tachometryczną umieszczoną na silniku, oznaczoną na schemacie jako T i elementy elektroniczne na początku wejścia sygnału prądniczki do modułu.

0
  • #4 14 Gru 2014 12:06
    rpmo
    Poziom 10  

Aha. Pralka huknęła podczas ostatniego prania w momencie gdy miała zacząć płukać/wirować. Aż korki siadły.

Dodano po 6 [minuty]:

Izolacje plastikowe i przewodów w koło styków D10 D11 D12 były komplet stopione. Więc coś obciążało ten fragment układu od dłuższego czasu.
    Prądniczki nie sprawdziłem bo nie za bardzo wiem jak. Wiem na pewno że są szczotki do wymiany. Co do prądniczki wystarczy mi zwykły miernik do jej sprawdzenia?
    Szczotki wymieniłem teraz muszę jeszcze dobrze złożyć programator. Ma może ktoś zdjęcie poglądowe jak powinien być poprawnie złożony? Mam namyśli tą dolną dużą zębatkę która odpowiada za obracanie się programatora.

1