Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PIC16F84 - Termometr na PIC i DS18b20 wyświetla '' 127 ''

maciek1221 15 Gru 2014 22:17 2061 7
  • #1 15 Gru 2014 22:17
    maciek1221
    Poziom 18  

Witam,
    zrobiłem termometr na podstawie tego schematu:
    PIC16F84 - Termometr na PIC i DS18b20 wyświetla '' 127 ''

układ wykonałem na płytce drukowanej ze schematem montażowym, zresztą elementów jest mało i duża płytka, więc nie ma mowy o zwarciach.
    Zastosowałem kondensatory C1 i C2 33pF zamiast 30pF.

Układ ruszył od strzału i pokazywał na wyświetlaczu '' OFF '', po chwili zorientowałem się, że włożyłem niezaprogramowaną kość PIC16F84A. Zmieniłem na zaprogramowaną i termometr stoi na liczbie '' 127 '' bez kropek itd. Czasami jak go włączam i wyłączam to pokazuje się ''85,7'' albo coś koło 80 ;), ale za chwilę wraca do 127. Nie reaguje na zmianę temperatury.

Podstawiałem już 3 nowe kości PIC, 3 czujniki temperatury DS18b20.
    Nie wiem co tutaj może być nie tak, bo jest tak mało elementów, że nie ma gdzie się pomylić i coś zepsuć, a jednak cały układ nie działa... Programowałem takim programatorem: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1538053-0.html pamiętając o ustawieniu oscylatora na XT w programie winpic. Bez mikroklocka układ nie startuje, tzn nic nie wyświetla.

Prosiłbym łaskawców o pomoc, to może uda mi się wręczyć własnoręcznie robiony prezent pod choinkę ;). Pozdrawiam

p.s.
    strona z projektem: http://www.schematics.wz.cz/schemata-led_teplomer_s_PIC16F84A.html

0 7
  • #2 15 Gru 2014 23:05
    waldek63
    Poziom 14  

Witam kolego sprawdź poprawność połączeń czy nie ma błędu może być tak że odstęp miedzy ścieżkami jest nie do końca dotrawiony i jest upływność lub zwarcie a nawet przerwana jak nie ma błędu problem masz z softem lub źle skonfigurowałeś programator w czym masz pisany program czy tylko masz sam plik wsadowy w postaci hex za pomocą jakiego urządzenia próbujesz go zaprogramować a jeszcze jedno podmień rezonator może być z nim coś nie tak

0
  • #3 15 Gru 2014 23:09
    maciek1221
    Poziom 18  

@waldek63 połączenia poprawne, sprawdzałem miernikiem, są przejścia i nie ma zwarć. Program mam w Hex, wrzucałem stronę autora na ktorej jest program w HEX i asm. Urządzenie pokazałem także w pierwszym poście, programowanie, weryfikacja i odczyt przebiegają pomyślnie.

0
  • #4 16 Gru 2014 20:39
    waldek63
    Poziom 14  

Witam podmień rezonator jak będzie to samo to coś nie tak z plikiem hex wieczorem wyśle ci parę projektów w BASCOM AVR

0
  • #5 18 Gru 2014 00:01
    maciek1221
    Poziom 18  

Kwarc zmieniłem, podstawiłem też kondensator 30pF bo znalazłem je w elektronicznym. Zegar dalej wyświetla 127 a czasem 85.0. Ma ktoś pomysł co może być nie tak z HEXem? Nie chcę wywalać tej płytki, szkoda pracy..

0
  • #6 18 Gru 2014 14:40
    _jta_
    Specjalista elektronik

Sprawdź, co się dzieje na pinach DS18B20 i porównaj z notą katalogową - jeden z nich powinien być podłączony do masy, drugi do +5V, na trzecim mają być sygnały, ale prawie przez cały czas ma być +5V (a może się mylę i podczas pomiaru powinien być stan niski? do sprawdzenia w nocie katalogowej).

Wadliwe działanie może być rezultatem braku zasilania (on się zasila z linii danych, ale 5V przez 4k7 mu nie wystarcza do prawidłowego wykonania pomiaru), zakłóceń na zasilaniu... chyba linia danych jest podłączona prawidłowo, inaczej nie powinien wyświetlić 85 - a może jest niepewny kontakt?

Czasami zdarza się, że połączenie wygląda na zrobione, wszystko jest zalane cyną, a pod nią jest utleniony metal i przez to połączenie ma duży opór - trzeba mierzyć napięcia na pinach DS18B20, a nie na płytce tam, gdzie są przylutowane, bo dotknięcie do lutu wykaże prawidłowe napięcie.

0
  • #7 18 Gru 2014 15:34
    maciek1221
    Poziom 18  

Cóż, jest taka sprawa jeszcze, że po zaprogramowaniu PICa, w pierwszej linijce kodu na chyba 3 pozycji, nie mam nic zaprogramowane, tylko jest na ciemno zielono 3fff, cała reszta kodu jest zaprogramowana.
    Czy to jest taki program, czy może gdzieś tutaj leży problem? Programuję w winpic programmer.

Wieczorem sprawdzę DSa, chociaż jak sprawdzałem przejścia, to DS18b20 ma przejście tam gdzie mieć powinien. No ale napięcia też sprawdzę.

0
  • #8 27 Sty 2015 23:25
    maciek1221
    Poziom 18  

Problemem był programator. Źle wgrywał program, mimo, że weryfikacja przebigała ok. Prawdopodobnie robił to za szybko. Programator z prawdziwego zdarzenia załatwił sprawę. Pzdr

0
  Szukaj w 5mln produktów