Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka do mp3 Tiafe- 2902. Zbyt niskie napięcie.

gregi55 17 Gru 2014 13:21 1410 7
  • #1 17 Gru 2014 13:21
    gregi55
    Poziom 2  

Witam serdecznie.

Mam problem z ładowarką do mp3. Model ładowarki: Tiafe-2902, model mp3 nie jest opisany (otrzymałem go kiedyś w prezencie, tzw firma ,,krzak"). Ładowarka doładowuje odtwarzacz przez złącze USB i powinna podawać napięcie 5V natomiast podaje około 1.8V. Szukałem schematu w/w ładowarki, ale nie znalazłem, więc wylutowałem i sprawdziłem wszystkie tranzystory, kondensatory i diody. Według mnie są sprawne. Czy ktoś wie jak usunąć tą usterkę? Proszę o odpowiedź.»

0 7
  • #2 17 Gru 2014 18:30
    lemu
    Poziom 19  

Jak udało się zdjąć obudowę, zazwyczaj klejoną?
    W ładowarce musi być stabilizator scalony. Czy ma na wejściu co najmniej 7V a na wyjściu 5V?
    Ładowareczki są tak tanie - kupić nową mocną (0,8 - 1A), a tę uszkodzoną poddać sekcji naukowej.

0
  • #3 18 Gru 2014 16:49
    gregi55
    Poziom 2  

Obudowa była skręcona na 2 wkręty (pod nalepką z nazwą i parametrami). Oprócz wymienionych przeze mnie elementów jest jeszcze transoptor i mały transformatorek- według mnie też sprawne. Pewnie, że wiele nie będę się rozczulał, jeśli nie uda mi się tego w jakiś prosty sposób naprawić, kupię nową.

0
  • #4 18 Gru 2014 17:58
    lemu
    Poziom 19  

Elementy wskazują, że jest to zasilacz impulsowy, z wieloma elementami.
    Trzeba by sprawdzić je element po elemencie. Transoptor zapewnia izolację w
    pętli sprzężenia zwrotnego a trafko to raczej dławik na wyjściu urządzenia.

0
  • #5 18 Gru 2014 18:36
    L_M
    Poziom 32  

To trafko nie jest żadnym dławikiem tylko transformatorem impulsowym najczęściej 3 uzwojeniami 1-pierwotne sieciowe 2-pierwotne zasilające przetwornice 3-wtórne. W obudowie TO-220 jest przeważnie US stabilizator impulsowy typu TOP lub podobny. Po zwojeniu wtórnym jest dioda + transoptor + TL431 (lub podobny).

0
  • #6 19 Gru 2014 17:40
    gregi55
    Poziom 2  

Zgadza się transformator po stronie pierwotnej ma 2 uzwojenia, a po stronie wtórnej jedno. Mogę jeszcze dodać, że po str. pierwotnej znajdują się 2 tranzystorki o symbolach: 13001 i C945, po str. wtórnej jeden: S9015. Transoptor to: CNX82A.

0
  • #8 20 Gru 2014 21:38
    gregi55
    Poziom 2  

Strona pierwotna rzeczywiście bardzo podobna. Znalazłem diodę zenera (myślałem, że to zwykła), zwierzyłem na niej napięcie- było tylko 1,8 V. Mierząc napięcia kolejno w kierunku zasilania (wszędzie były niskie) doszedłem do rezystora- pierwszego za wej. 230V (R1 na schemacie). Okazało się, że to on się spalił- od strony płytki była na nim czarna kropeczka i miernik nie pokazywał żadnej rezystancji. Po wymianie ładowarka działa jak należy. Swoją drogą nigdy bym nie wpadł, że to tylko rezystor nawalił. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy okazali mi pomoc.

0