logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

ATMEGA8 - Jak dobrać rezystory do dzielnika napięcia dla ADC?

Harahido 28 Gru 2014 16:58 2205 3
REKLAMA
  • #1 14264500
    Harahido
    Poziom 10  
    Posty: 81
    Ocena: 28
    Chciałbym użyć przetwornika ADC w atmedze8 wraz z dzielnikiem napięcia.
    Wiem, że dobierając wartości rezystorów jest ważny nie tylko ich stosunek (czyli jak podzielą napięcie wejściowe), ale jaką one mają wartość.
    Np. dwa rezystory 1k lub dwa rezystory 1M podzielą napięcie na pół, ale mogą wpływać inaczej na działanie przetwornika.
    W nocie katalogowej możemy wyczytać:

    The ADC is optimized for analog signals with an output impedance of approximately 10 kΩ or less

    Analog Input Resistance 100MΩ.

    Jakie to ma znaczenie?

    Wysoka rezystancja wejściowa powoduje, że ADC ma mały pobór prądu

    Nie wiem jak zinterpretować impedancję. Oznacza to, że na wejściu ADC muszę umieścić rezystor <10k? Wartość 10k ma mieć oczywiście tylko jeden rezystor(R1 - ze wzoru poniżej), a nie rezystancja zastępcza obu?
    tu wzór na dzielnik napięcia $$U_o=U_i *\frac{R_1}{R_1+R}$$


    Wiem, że nie można omawiać tej kwestii bez wspomnienia o częstotliwości samplowania, ładowaniu kondensatora C_(s/h), ale w tym poście chciałbym tylko rozstrzygnąć tę kwestię.

    pozdrawiam Harahido
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 14264618
    tadzik85
    Poziom 38  
    Posty: 3404
    Pomógł: 415
    Ocena: 16
    równoległe połączenie rezystorów dzielnika ma być wg twojego cytatu <10k.

    A jeśli bardzo cię to interesuje zrób experyment. Daj dzielnik 2x100k jako napięcie dzielnika użyj czegoś stabilnego. Sampluj to okresowo ( nie musi być szybko kilkaset razy na sekundę wystarczy). Nadaj oscyloskopem napięcie wejściowe ADC.

    Jeśli nie posiadasz oscyloskopu wyświetlaj wynik pomiary i coraz bardziej zmniejszaj wartości rezystorów.

    Załadowanie wejściowego kondka ADC wymaga trochę prądu. (widać to na oscyloskopie)
  • REKLAMA
  • #3 14264680
    Harahido
    Poziom 10  
    Posty: 81
    Ocena: 28
    Cytat:
    ównoległe połączenie rezystorów dzielnika ma być wg twojego cytatu <10k.


    Czemu akurat równoległe? Dzielnik napięcia to szeregowe połączenie.

    Rozumiem, że w przy zmianach rezystorów w eksperymencie można się spodziewać różnych wyników z ADC? (Na skutek nie w pełni naładowanego kondensatora).
  • Pomocny post
    #4 14264696
    tadzik85
    Poziom 38  
    Posty: 3404
    Pomógł: 415
    Ocena: 16
    Raczej fakty ze jego ładowanie przysadzi napięcie z dzielnika. (czasie sample and hold tak mały prąd nie naładuje do końca kondka)
    A równolegle bo tak są widziane od strony wejścia ADC.
    Górny definiuje prąd ładowania, ale dolny go zmniejsza - mówiąc lakonicznie.
REKLAMA