Chciałbym użyć przetwornika ADC w atmedze8 wraz z dzielnikiem napięcia.
Wiem, że dobierając wartości rezystorów jest ważny nie tylko ich stosunek (czyli jak podzielą napięcie wejściowe), ale jaką one mają wartość.
Np. dwa rezystory 1k lub dwa rezystory 1M podzielą napięcie na pół, ale mogą wpływać inaczej na działanie przetwornika.
W nocie katalogowej możemy wyczytać:
The ADC is optimized for analog signals with an output impedance of approximately 10 kΩ or less
Analog Input Resistance 100MΩ.
Jakie to ma znaczenie?
Wysoka rezystancja wejściowa powoduje, że ADC ma mały pobór prądu
Nie wiem jak zinterpretować impedancję. Oznacza to, że na wejściu ADC muszę umieścić rezystor <10k? Wartość 10k ma mieć oczywiście tylko jeden rezystor(R1 - ze wzoru poniżej), a nie rezystancja zastępcza obu?
tu wzór na dzielnik napięcia $$U_o=U_i *\frac{R_1}{R_1+R}$$
Wiem, że nie można omawiać tej kwestii bez wspomnienia o częstotliwości samplowania, ładowaniu kondensatora C_(s/h), ale w tym poście chciałbym tylko rozstrzygnąć tę kwestię.
pozdrawiam Harahido
Wiem, że dobierając wartości rezystorów jest ważny nie tylko ich stosunek (czyli jak podzielą napięcie wejściowe), ale jaką one mają wartość.
Np. dwa rezystory 1k lub dwa rezystory 1M podzielą napięcie na pół, ale mogą wpływać inaczej na działanie przetwornika.
W nocie katalogowej możemy wyczytać:
The ADC is optimized for analog signals with an output impedance of approximately 10 kΩ or less
Analog Input Resistance 100MΩ.
Jakie to ma znaczenie?
Wysoka rezystancja wejściowa powoduje, że ADC ma mały pobór prądu
Nie wiem jak zinterpretować impedancję. Oznacza to, że na wejściu ADC muszę umieścić rezystor <10k? Wartość 10k ma mieć oczywiście tylko jeden rezystor(R1 - ze wzoru poniżej), a nie rezystancja zastępcza obu?
tu wzór na dzielnik napięcia $$U_o=U_i *\frac{R_1}{R_1+R}$$
Wiem, że nie można omawiać tej kwestii bez wspomnienia o częstotliwości samplowania, ładowaniu kondensatora C_(s/h), ale w tym poście chciałbym tylko rozstrzygnąć tę kwestię.
pozdrawiam Harahido