Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tagan - BZ 600W - Buczenie podczas obciążenia

02 Sty 2015 21:50 1818 10
  • Poziom 10  
    Witam, posiadam zasilacz Tagan BZ 600W, lecz ostatnio zaczęły się z nim małe problemy. Zanim padła mi płyta główna, było wszystko okej, później leżał jakiś czas nieużywany i jak kupiłem nową, złożyłem wszystko do kupy. Okazuje się, że podczas obciążenia wydaje z siebie dziwne dźwięki, jakby buczenie. Czy może to być spowodowane? Dodam, że ze znajomym testowaliśmy go pod jego sprzętem czyli FX + R280x i również występował ten sam problem.

Sprzęt:

Procesor: E2160

RAM: XTune DDR2 1066MHz CL5 4x1GB

Płyta główna: ASUS ROG COMMANDO

Grafika: Gigabyte GeForce GTX 460 OC 1GB

Dysk systemowy: Samsung SpinPoint F1 HD322HJ 320 GB

Dysk na gry i dane: WD10EARS 1TB 64MB Cache

Zasilacz: Tagan TG600 Below Zero 600W

Obudowa: Coolermaster Black CM690 Window

System: Windows 7 x64
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 20  
    Zmień wentylator w zasilaczu i po sprawie.
  • Poziom 10  
    Wydaje mi się ze to nie wentylator właśnie, specjalnie rozebrałem zasilacz, odłączyłem go, użyłem innego wentylatora podpiętego pod płytę żeby chłodził i to samo. Oglądałem kondensatory w środku i wszystkie wyglądają okej, nie ma żadnych wybrzuszonych.
  • Poziom 20  
    Obciąż PC(20min) i sprawdź temperatury programem HWmonitor(ss podeślij na forum).
  • Poziom 10  
    A co temperatury mają do tego? W domu może być zimno, włączam komputer, odpalam test a i tak buczy a nie sądzę żeby w tak krótkim czasie zdążył się nie wiadomo jak nagrzać

Dodatkowo zauważyłem że problemy występują w aplikacjach pełnoekranowych, na przykład obciążam procesor Prime95 ( zużycie 100% ) i jest cisza ale jak odpalam jakąś gierkę czy nawet test GPU w OCCT to zaczyna buczeć.

Jak rozebrałem zasilacz to wydaje mi się że te dźwięki wydobywają się z tej części zasilacza:

• Poziom 20  
    Ja jednak po proszę ss z HWmonitor.
    Na jakiej podstawie stwierdzasz że z tamtego miejsca dochodzi buczenie?. Bo akurat z tamtego miejsca to może tylko cewka piszczeć. Choć mogę się mylić(nie widać co jest pod kablami).
    ps: Ja osobiście dalej uważam że to winna wentylatora.
  • Poziom 42  
    A może inaczej ?

Uruchom program OCCT -> PowerSupply:OCCT test i wklej uzyskane po teście wykresy. 5/10 minut testu.
    Daj także screen z programu HWMonitor podczas wykonywania testu.

[ a potem sprecyzuj czy "buczy" wentylator czy "piszczy" cewka ]
  • Poziom 10  
    Mam Ci napisać na kartce A4 że odłączyłem ten wentylator a ten zasilacz i tak buczał. Czy coś w tym zdaniu jest nie zrozumiałe? Może napisz tak

Rozebrałem zasilacz, odłączyłem oryginalny świecący wentylator TAGAN'a od zasilacz a on nadal wydaje z siebie dźwięki pod obciążeniem.

Wolałbym żeby ktoś bardziej obeznany w temacie zasilaczy i elektroniki się wypowiedział bo wydaje mi się że mam na tyle podstawową wiedze że byłbym w stanie odróżnić buczenie wentylatora od buczenia zasilacza.

//edit: 6 minut testu power supply, w załączniku wyniki.

HW:

• Poziom 20  
    Temperatura procesora jest zdecydowanie za wysoka, do wymiany pasta termo przewodząca(możliwe że z stąd te "buczenie").
    Ale z drugiej strony, HWmoniotr pokazuje bzdury ponieważ coś za niskie są temperatury dysku, na dodatek prędkość wentylatorów jest bardzo wysoka.
    ps: Czy OCCT również pokazuje 80stopni?
  • Poziom 10  
    Boże, chyba znów muszę rozebrać ten zasilacz i pokazać do cholery że to z niego buczy bo ja wiem że są wysokie temperatury ale procka wykręciłem sobie do oporu na boxie i jeszcze słabo dociska ale leje na niego. I tak w normalnej pracy go tak nie zagrzeje. A niska temperatura jest prawidłowa ponieważ w pomieszczeni było chłodno a że wiartaki pokazują błędne obroty bo program je błędnie zczytuje. W biosie są ustawione na silent bo musi być cisza, stąd też wysoka temperatura procesora.

Także niech ktoś mi wytłumaczy dlaczego ten zasilacz buczy i to nie żadne inne wiatraki bo wspominałem w 1 poście że testowałem go pod innym komputerem FX + 270x 3GB i było to samo. A kolege wyżej prosiłbym o zachowanie swoich porad jednak dla siebie bo chwilowo to nie powiedziałeś mi nic nowego.

• Poziom 10  
    Pomoże ktoś? Dorzucam screen z ponad godzinnego testu w prime95