Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Termet Termaq Electronic - Piec gaśnie podczs pracy

sebamjuzik 03 Jan 2015 15:28 3942 12
 • #1
  sebamjuzik
  Level 10  
  Witam, piecyk mam ok 4 lat, od jakiegoś czasu wyłącza się podczas pracy po ok 2 min użytkowania, wyłączenie poprzedza charakterystyczne "cyknięcie", potem muszę odczekać ok 3-4 min na ponowne "cyknięcie" i piec się zapala. Tak dzieje się
  w 6 na 10 przypadków. Ciąg był sprawdzany i nie ma żadnych problemów, więc moje pytanie czy to wina systemu przeciw przegrzaniu, zanieczyszczenia pieca czy zabezpieczenia cofania spalin? Zmarnowałem już kilka wanien wody nie mówiąc o czekaniu na ciepłą wodę pod prysznicem z szamponem na głowie... Cholernie irytujące...
 • #2
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Masz "skopaną" wentylację i przez to nie są odprowadzane spaliny do komina. Ciesz się, że tak działa. "Zorganizuj" nawiew do pomieszczenia z piecykiem, a będziesz ŻYŁ.
 • #3
  sebamjuzik
  Level 10  
  Wentylacja jest dobra - w drzwiach łazienki jest kratka dodatkowo zostawiam uchylone drzwi, kratka wentylacyjna do komina też jest czysta, a ciąg kominowy od piecyka był sprawdzany kilkukrotnie przez kominiarzy, którzy nie mieli zastrzeżeń.. Jaki nawiew niby mam zorganizować do łazienki? Dziwne, że przez pierwsze 3 lata nie było problemów..
 • #4
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  "Kominiarze" sprawdzają przy otwartych drzwiach, lub oknach.
  Sam zrób test. Zamknij okna i drzwi i przyłóż jeden listek ręcznika papierowego do kratki wywiewnej. Możesz też sprawdzić to na spalinowym.
  Możesz tez mieć "zasyfiony" czujnik ciągu.
 • #5
  sebamjuzik
  Level 10  
  Wracam do tematu, problem z ciągiem kominowym wykluczony - u sąsiadów z tego samego pionu piece nie gasną. Zdjąłem obudowę i odkurzyłem tyle ile mogłem a najbardziej przeczyściłem obydwa czujniki, dalej to samo. Dziś piec wyłączył się 2 razy podczas mycia, kwitnąłem pod prysznicem raz z szamponem na głowie a za chwilę cały w żelu do kąpieli. Wychodzi na to że mam uszkodzony jeden z czujników, można je wymienić samemu? Najchętniej w ogóle bym je usunął.
 • #6
  FOSGEN1
  Level 27  
  Spróbuj przy uchylonym oknie.
 • #7
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  sebamjuzik wrote:
  ... można je wymienić samemu?

  Tylko serwis; musi on sprawdzić prawidłowość działania.
  sebamjuzik wrote:
  Najchętniej w ogóle bym je usunął.

  Kup lepiej sznur i poszukaj gałęzi. Mniej i krócej się będziesz męczył.
 • #8
  sebamjuzik
  Level 10  
  FOSGEN1 wrote:
  Spróbuj przy uchylonym oknie.


  Okna nie mam w łązience, ale nie raz myłem się przy otwartych drzwiach, to samo

  mirrzo wrote:
  Kup lepiej sznur i poszukaj gałęzi. Mniej i krócej się będziesz męczył.


  Przeżyłem 25 lat przy zwykłym "świecaku" termeta z predomu gdzie nie było mowy o żadnych czujnikach w tamtych czasach i jakoś nic mi się nie stało, dodatkowo przez ten cały czas nie było z nim żadnych problemów...
 • #9
  FOSGEN1
  Level 27  
  Jakie " to samo"?! W mieszkaniu masz ograniczoną ilość powietrza. Zresztą czytając Twoje posty odnoszę wrażenie, że Ty wiesz wszystko najlepiej. Pytasz chyba po to, żeby nam było miło.
 • #10
  sebamjuzik
  Level 10  
  FOSGEN1 wrote:
  Jakie " to samo"?! W mieszkaniu masz ograniczoną ilość powietrza. Zresztą czytając Twoje posty odnoszę wrażenie, że Ty wiesz wszystko najlepiej. Pytasz chyba po to, żeby nam było miło.


  Nie nie, chodziło mi o to, że pomimo otwartych drzwi do łazienki piec też gaśnie, a mieszkanie w tym czasie jest wietrzone aby właśnie dostęp powietrza był duży
 • #11
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  sebamjuzik wrote:
  ...u sąsiadów z tego samego pionu piece nie gasną. Zdjąłem obudowę i odkurzyłem tyle ile mogłem ...

  Co Ciebie (w tej materii) obchodzą sąsiedzi ?
  Skoro już odkurzyłeś ile mogłeś, to mogłeś niewiele. Teraz zaproś serwisanta. Nie wszystko można samemu zrobić. Ja też noszę buty do szewca.
 • #12
  maciejkao
  Level 13  
  Jak ciąg kominowy jest dobry, a piecyk pomimo tego gaśnie, to wywala mu zabezpieczenie. Są dwa, jedno na przerywaczu ciągu (takie ustrojstwo między wymiennikiem ciepła a rurą do komina) a drugi na wyjściu ciepłej wody z nagrzewnicy. Oba działają szeregowo i jak przekroczona zostanie temperatura spalin lub wody z nagrzewnicy, wyłączają się, odcinając dopływ gazu do palnika i piecyk gaśnie. Jak wystygnie, jeden czy drugi (albo oba), bimetale załączają obwód i piecyk znów może działać, aż nie wywali mu znów zabezpieczenie.
  Jeśli cug jest OK, a wywala zabezpieczenie, to zakładając, że nie kąpiesz się we wrzątku (zabezpieczenie na nagrzewnicy wywala gdy ciecz ma więcej, jak 65 stopni), to pewnie wywala zabezpieczenie na przerywaczu ciągu.
  Masz zatem do sprawdzenia, dla czego tak się dzieje, że pomimo dobrego ciągu w kominie, spaliny idą bokiem do tego stopnia, aż wywala bimetal na przerywaczu ciągu.
  Powodów może być wiele, a głowy - to za mało powietrza do spalania gazu. A jeśli jest spalanie niecałkowite i niezupełne - to w produktach spalin jest czad (tlenek węgla zamiast dwutlenku), a czad łączy się z hemoglobiną kilka razy sprawniej, niż dwutlenek węgla, czy tlen z powietrza. Wiele nie trzeba - a możesz pójść do aniołków albo diabełków sam się tego nie spodziewając nawet.
  Sprawdź kolor płomieni na palniku - im więcej żółtego, tym mniej powietrza do spalania. Mają być niebieskie, stabilne,z wyraźnym podziałem na jądro płonienia i kitę.
  Wyposaż się w porządny, certyfikowany czujnik tlenku węgla (czadu) i postaw go w łazience. I słuchaj, co będzie się z nim działo, gdy będziesz używać piecyka. Pewnie się rozkrzyczy.
  Musisz sprawdzić, co się dzieje, że pomimo dobrego ciągu w kominie wywala zabezpieczenie piecyka, tj. spaliny idą bokiem przez przerywacz ciągu. Pierwsze, co się nasuwa - to za mało powietrza do spalania.
 • #13
  sebamjuzik
  Level 10  
  Więc tak, była nieszczelność pod piecem w zaworze, nieduża ale został wymieniony, została też zamontowana nowa rura odpływu spalin, jak na razie działa, dzięki za porady, pozdrawiam.