Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja pracy pompy 230V AC

12 Sty 2015 09:31 1083 18
  • Poziom 8  
    Pompa jest od pralki. Docelowo ma być sterowana przez mikrokontroler (0-5v). Doczytałem, że problematyka dotyka zagadnienia przemienników częstotliwości lub falowników.
    Zależy mi na najprostszym lub prostym i niezawodnym sposobie, proszę o porady :)

Edit:
    W łatwy sposób (za pomocą funkcji tone() w Arduino) mogę sobie wygenerować taki prąd przemienny o częstotliwości 50Hz. Potem ten prąd wzmocnić tranzystorami. Dobrze kombinuję?
  • Poziom 8  
    Nie znam dokładnego typu, niestety.
    3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).
    [retrofood]

Chyba lepiej od tranzystorów użyć transformatora hmm?
  • Poziom 8  
    Edytowałem post. Myślę, że jest oparta na prostym silniku asynchronicznym, bo żadnych dodatkowych sterowników nie ma w pakiecie.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Edytowałem post. Myślę, że jest oparta na prostym silniku asynchronicznym, bo żadnych dodatkowych sterowników nie ma w pakiecie.
    Stare pompy miały silniki asynchroniczne, nowe mają synchroniczne.
  • Moderator Projektowanie
    mamdobreklapki napisał:
    mogę sobie wygenerować taki prąd przemienny o częstotliwości 50Hz

...tak apropos, to wygenerujesz sobie co najwyżej przebieg prostokątny 0-5V, co ni jak nie ma się do PRZEMIENNEGO, który musiałby wyglądać mniej więcej -5v --- +5V.

Może napisz wprost, co chcesz osiągnąć, bo być może są inne drogi.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    W łatwy sposób (za pomocą funkcji tone() w Arduino) mogę sobie wygenerować taki prąd przemienny o częstotliwości 50Hz. Potem ten prąd wzmocnić tranzystorami. Dobrze kombinuję?
    To nie takie proste, regulując częstotliwość, musisz też regulować napiecie, bo inaczej przy małych prędkościach obrotowych silnik sie spali.

To da sie zrobić modulacją PWM ale jest to trochę bardziej skomplikowane niż użycie jednej gotowej funkcji.

Cytat:
    Potem ten prąd wzmocnić tranzystorami. Dobrze kombinuję?
    Zrobić mostek H na MOSFET'ach do tego drivery wszystko na 320V, zasilacz pomocniczy 12V potem izolacja galwaniczna, jeśli chcesz to podłaczyć do jakiegoś zwewnętrznego układu

Cytat:
    Zależy mi na najprostszym lub prostym i niezawodnym sposobie, proszę o porady
    Najprostsze urządzenie bedzie pozbawione zabezpieczeń więc trudno o niezawodność.

Zobacz schemat AVT5360 trudno było by jescze bardziej uprościć, żeby to podłaćżyć do Arduino musiał byś układ rozbudować o transmisję z izolacją galwaniczną.
  • Poziom 8  
    jarek_lnx napisał:
    Cytat:
    Stare pompy miały silniki asynchroniczne, nowe mają synchroniczne.

Pompa jest zupełnie nowa. Spróbuję do tego jeszcze dojść. Z linka aukcji nie idzie określić? Informacje jakie pamiętam z naklejki to 220-240V AC i 40W ...

Cytat:
    ...tak apropos, to wygenerujesz sobie co najwyżej przebieg prostokątny 0-5V, co ni jak nie ma się do PRZEMIENNEGO, który musiałby wyglądać mniej więcej -5v --- +5V.

funkcja tone() generuje mi prąd przemienny na pinie analogowym o zadanej częstotliwości, służy głównie do generowania dźwięków..

Znalazłem też bibliotekę toneAC() muszę o niej jeszcze doczytać, ale wydaje mi się, że służy właśnie do takich celów..

Cytat:
    Zrobić mostek H na MOSFET'ach do tego drivery wszystko na 320V, zasilacz pomocniczy 12V potem izolacja galwaniczna, jeśli chcesz to podłaczyć do jakiegoś zwewnętrznego układu

Brzmi zbyt skomplikowanie jak na mój obecny poziom wiedzy :/
    Chciałem wszystko zuatomatyzować ale widzę, że w tej sytuacji będę musiał ręczne dławienie - bo taniego siłownika tutaj nie kupię..
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Pompa jest zupełnie nowa.
    Chodziło mi o nową konstrukcję a nie o to czy jest nowa czy używana.
    Cytat:

Spróbuję do tego jeszcze dojść. Z linka aukcji nie idzie określić? Informacje jakie pamiętam z naklejki to 220-240V AC i 40W ...
    Synchroniczne mają magnes w wirniku, gdy próbujesz obrócić wirnik magnes stawia opór po 1/2 obrotu przeskajuje na drugą ustalona pozycję.
  • Poziom 8  
    Dziękuję moderatorom za przeniesienie tematu do odpowiedniego wątku.

Na naklejce jest napisane:
    DRAIN PUMP B20-6
    220-240 V 50Hz 30W 0.2A CL.F 1.0m 20L/min
    Cytat:
    Synchroniczne mają magnes w wirniku, gdy próbujesz obrócić wirnik magnes stawia opór po 1/2 obrotu przeskajuje na drugą ustalona pozycję.

Wychodzi na to że tak właśnie jest - pompa synchroniczna. Jest lekki opór na wirniku a potem przeskakuje. Dzięki, przynajmniej to wiemy :)
  • Poziom 8  
    Dzięki wszystkim za porady - zrezygnowałem z użycia tej pompy do tego projektu.
    W zamian kupię pompę 12V DC silnik szczotkowy. Prąd jest niewielki 0,8A więc niezbyt duży tranzystor da radę. Macie jakiś program/stronę do sprawnego doboru tranzystora?
  • Poziom 8  
    Wolałbym chyba jednak sterowanie portem analogowym.. chyba jestem zbyt leniwy, żeby sie teraz tego uczyć ;)
  • Moderator Projektowanie
    Uwierz mi, jeśli nie jesteś oczywiście zbyt leniwy, żeby wierzyć :P że prędzej poczytasz o funkcji PWM niż sklecisz ten swój "wzmacniacz tranzystorowy do pompy". W mojej propozycji masz 1 mosfet, 1 rezystor i pewnie 1 funkcję Arduino (nie wiem, bawiłem się tym raz).
  • Poziom 8  
    PWM to nic trudnego jednak.
    Mostef... wolałbym (dla mnie) prostszy bipolar do 1A.. z Arduino mogę bez problemu wygenerować sygnał od 0 do 5V