Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiary bezpieczeństwa sprzętów PAT a sprzęt infomatyczny

12 Sty 2015 12:54 5016 34
  • Poziom 9  
    Dzień dobry!

Dostałem do użytku miernik Sonel PAT-805. Z ciekawości wykonałem kilka pomiarów próbnych wiertarki, lodówki, jakiejś szlifierki i trafiłem też na jednostkę centralną komputera oraz monitor o ile ma to znaczenie to LCD. Z narzędziami i lodówką wszystko było jasne i żadnego strachu nie było. Jednak przy pomiarze elektroniki zacząłem się wahać czy pomiar przewodu PE wykonać przy prądzie 25 A i czy na pewno będzie to bezpieczne dla badanego urządzenia. Kolejną wartością badaną był prąd upływu który dochodził nawet do 15 mA. Wydaje mi się że to troszkę dużo ale sądzę że ta wartość może być tylko na początku (pomiar składa się z dwóch załączeń urządzenia po ok 1 sekundę).

Stąd moje pytanie czy badacie takie urządzenia, jeżeli tak to jakie parametry podajecie w protokołach i jakie są dopuszczalne ich wartości, ewentualnie jaka norma o tym mówi

Pozdrawiam
  • HelukabelHelukabel
  • Moderator sekcji Technicznej
    Zapoznaj się z normą PN-HD 60364-6:2008 Instalacje elektryczne niskiego napięcia - Część 6: Sprawdzanie.
  • Poziom 9  
    retrofood napisał:
    Zapoznaj się z normą PN-HD 60364-6:2008 Instalacje elektryczne niskiego napięcia - Część 6: Sprawdzanie.

Kolego "retrofood" wydaje mi się że ta norma tyczy się instalacji nie urządzeń, i załóżmy że badane urządzenie podłączone jest do sprawnej instalacji spełniającej obecne normy.

Bliższe zagadnienia są normy z badania urządzeń:

PN-EN 60745-1:2009 Narzędzia ręczne o napędzie elektrycznym – Bezpieczeństwo użytkowania – Część 1: Wymagania ogólne

PN-EN 61029-1:2009 Bezpieczeństwo użytkowania narzędzi przenośnych o napędzie elektrycznym – Część 1: Wymagania ogólne

PN-EN 50144-1:2000 Bezpieczeństwo użytkowania narzędzi ręcznych o napędzie elektrycznych – Wymagania ogólne.

niestety nie mówią o badaniach sprzętu typu komputer i na chwilę obecną nie znalazłem tej która by o tym mówiła, co nie znaczy że takowej nie ma

Na dodatek zauważyłem że sam przyrząd zakłada że prąd jest zbyt duży przy 9,9mA i nie da się tego zwiększyć. Więc wykonując pomiar AUTO dla urządzenia I klasy ochronności sprawdzimy rezystancje L-N, Rezystancje przewodu ochronnego, Rezystancje izolacji i wszystko będzie w porządku, to prąd upływu nie zmieści się wg miernika w normie i cały auto test wyjdzie jako nieudany [FAIL].

Jakieś propozycje?
  • Poziom 37  
    Może zamiast lecieć z automatu by pomyśleć o tym jak podejść do tego.

Masz zasilacz 1 klasy izolacji bo ma PE na wejściu jest filtr i PE jest sprzężone z L i N poprzez kondensatory.
    Tu bym raczej podszedł inaczej.
    Sprawdził sam przewód zasilający zasilacz. Izolacją rezystancja żyły PE.
    Potem pomiar żyły PE względem obudowy. Przewód wpięty w zasilacz dzięki temu mamy sprawdzone połączenie obudowy z zaciskiem PE w wtyku a przez to z kołkiem ochronnym w gnieździe.
    Nic innego nie przychodzi mi do głowy.

To tak jak ze spawarką inwerterem wszyscy piszą jak mierzyć spawarkę transformator ale by inwerter temat prawie tabu. Trzeba kombinować tak by było zmierzone dobrze i była pewność że zadziała ochrona w razie uszkodzenia. I tak mierzyć by nie uszkodzić elektroniki.
  • Użytkownik usunął konto  
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 9  
    Tak jak myślałem że upływ tworzy się przez pojemność. Sposób badania przez "zdzisiek1979" wydaje mi się być rozwiązaniem. Co jednak z badaniem ciągłości PE względem obudowy czy 25A nie zaszkodzi sprzętowi? może 200mA będzie w tym wypadku wystarczające?
  • Poziom 9  
    Punktu nie mam ale każda obudowa które widywałem miała metalowe plecy, a jeżeli nie obudowa to sam zasilacz też jest metalowy. Co nie zmienia faktu że użycie tak dużego prądu moim zdaniem nie jest konieczne...
  • Poziom 1  
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Tak naprawdę użycie 25A to nie dużo.
    Weźmy sobie uroimy taką sytuację:
    Mamy pętle zwarcia w gnieździe na poziomie 485A następuje uszkodzenie i podanie napięcia na obudowę obudowa połączona z PE. Przewód musi wytrzymać zwarcie powiedzmy 370A ( dlaczego? bo pomiędzy gniazdem a miejscem zwarcia jest rezystancja dodatkowa ) i teraz istotny element.
    Przewód PE trzyma się na dwóch drucikach. Pomiar >200mA zmierzy i da wynik zaś pomiar 25A może te druciki przepalić i pokazać że było uszkodzenie. Zaś podczas zwarcia może stać się tak że zwarcie te druciki przepali i nie nastąpi wyłączenie zasilania. Dlatego zalecają testować dużym prądem. Sęk w tym że nie każdy ma taki miernik i ostatecznie mierzą 200mA. Te 200mA to minimum.
    Przecież PE w takim układzie pomiarowym ma połączenie zacisk w wtyku przewód zacisk-gniazdo i połączenie z obudową. Podczas pomiaru prąd nie penetruje trzewi zasilacza tylko połączenie PE obudowa.
  • Poziom 9  
    Z rozmowy wynika że:
    -badamy przewód zasilający IEC Test
    -badamy styk PE wtyczki względem obudowy możliwie największym, prądem wskazane 25A (maksymalna rezystancja 0,1 Ω)
    -badamy rezystancję izolacji całości L+N do PE napięciem 500v (minimalnie 2 MΩ)
    -dodatkowo możemy zbadać prąd i moc pobierane przez urządzenie podczas pracy
    Spełnienie tych warunków powinno zapewnić bezpieczną eksploatacje urządzenia.

Wg mnie te badania też będą wystarczające, jednak gnębi mnie czy nie ma na to odpowiedniej normy, może ktoś zna takową i przytoczyłby jej numer.
    SzatanJohny napisał:
    retrofood napisał:

Kolego "retrofood" wydaje mi się że ta norma tyczy się instalacji nie urządzeń, i załóżmy że badane urządzenie podłączone jest do sprawnej instalacji spełniającej obecne normy.

A jednak, nieprzypadkowo odesłałem Ciebie do tej normy. Pomyśl.
  • Poziom 9  
    Widzę powszechne poruszenie Panów którzy jak widać po "pomógł" mają duży autorytet, strasznie martwi mnie podejście które gani za pytania nie wnosząc wiele do tematu.

Pan retrofood upiera się by w tym wypadku korzystać z normy mówiącej o pomiarach instalacji, nie urządzeń. Czyli wg Pana mam mierzyć IPZ na obudowie? Raczej nie tędy droga

Co do poprzedniego postu Pan Bronek22 chyba nie zrozumiał dokładnie co chce zmierzyć: posiadamy jednostkę centralną wraz z kablem zasilającym, zestaw ten podłączam do gniazda diagnostycznego przyrządu pomiarowego, do tego przyrządu podłączamy także przewód pomiarowy który mocujemy do metalowej części obudowy jednostki centralnej, wtedy dokonujemy pomiaru który w jednoznaczny sposób sprawdza czy PE ma ciągłość. Przecież możemy zbadać sam przewód i założyć że jest ok a żyła PE w samym zasilaczu nie jest podłączona do niczego i co wtedy? Ciągnąc temat dalej proszę o czytanie postów w całości napisałem że wg. mnie pomiar był by ok, następnie zapytałem o normę która o tym mówi, nikt nie odpowiedział bo nie znał może nie chciał powiedzieć. Było to po prostu wyrażenie opinii które chciał bym potwierdzić bądź obalić na podstawie jakiejś publikacji nie gdybania.

A i dziękuje panu zdzisiek1979 za profesjonalne podejście do tematu

Pozdrawiam
    SzatanJohny napisał:

Pan retrofood upiera się by w tym wypadku korzystać z normy mówiącej o pomiarach instalacji, nie urządzeń. Czyli wg Pana mam mierzyć IPZ na obudowie? Raczej nie tędy droga

Przy niczym się nie upieram i dziękuję za pouczenie, chociaż wydawało mi się, że przyszedłeś ty pytać, nie pouczać, a ja akuratnie, w przeciwieństwie do Ciebie, znam tę normę. Ale Twoja wola.
  • Poziom 9  
    Na początku pragnę przeprosić pana retrofood za swoją ignorancję, pamięć bywa zawodna i rzeczywiście odpowiedzi można znaleźć w tej oto normie.

część opracowania Dr. Inż. Edwarda Musiała:

Dla każdego odbiornika z osobna należy sporządzić oddzielny protokół sprawdzenia, zawierający
    wyniki oględzin, prób i pomiarów i każdorazowe stwierdzenie, czy wymagania przepisowe są
    spełnione (rys. 5). Protokół obejmuje:
    • Dane właściciela lub zarządcy obiektu, w którym odbiornik jest użytkowany.
    • Dane odbiornika poddanego badaniu: nazwa, wytwórca, rok produkcji, numer seryjny.
    • Klasę ochronności odbiornika (Schutzklasse).
    • Wynik oględzin (Sichtprüfung) − pozytywny/negatywny (bestanden/nich bestanden).
    • Wyniki kolejnych pomiarów i ich osąd − pozytywny/negatywny (bestanden/nich bestanden) −
    co jest ułatwione, bo przy każdej pozycji jest podana akceptowalna wartość graniczna mierzonej
    wielkości (Grenzwert):
    • rezystancja przewodu ochronnego (Schutzleiterwiderstand),
    • rezystancja izolacji (Isolationswiderstand),
    • prąd w przewodzie ochronnym (Schutzleiterstrom),
    • prąd upływowy zastępczy (Ersatzableitstrom),
    • prąd dotykowy (Berührungsstrom).
    • Miejsce i data sprawdzenia oraz dane osoby, która je przeprowadziła.
  • Specjalista elektryk
    retrofood napisał:
    A jednak, nieprzypadkowo odesłałem Ciebie do tej normy.
    A jednak niesłusznie odesłałeś do normy traktującej o sprawdzaniu INSTALACJI elektrycznej, przecież urządzenie elektryczne jak wiertarka, czy komputer instalacją nie jest. Tak samo jak przedłużacz.
    SzatanJohny napisał:
    może 200mA będzie w tym wypadku wystarczające?
    Będzie wystarczające.
    SzatanJohny napisał:
    -badamy przewód zasilający IEC Test
    -badamy styk PE wtyczki względem obudowy możliwie największym, prądem wskazane 25A (maksymalna rezystancja 0,1 Ω)
    -badamy rezystancję izolacji całości L+N do PE napięciem 500v (minimalnie 2 MΩ)
    -dodatkowo możemy zbadać prąd i moc pobierane przez urządzenie podczas pracy
    Jak najbardziej słusznie, z małą różnicą: przewód odłączalny od urządzenia Rpe max 100 miliomów, natomiast od wtyczki do obudowy 200 miliomów. To tylko suma rezystancji żyły pe IEC i rezystancji styku w gnieździe do obudowy.
    Bronek22 napisał:
    Oświeć mnie jak zmierzyć rezystancje do 0,1Ω.
    Miliomomierzem????
    A najproście użyć specjalistycznego sprzętu typu PAT-tester, czy to Sonela, czy coś lepszego jak na przykład Fluke, czy Megger.
    SzatanJohny napisał:
    jaka norma o tym mów
    Poczytaj tutaj: http://www.sonel.pl/sites/default/files/przew...zpieczenstwa_urzadzen_elektrycznych_v2_pl.pdf
    co prawda niektóre normy wydają się byś przestarzałe, ale będziesz miał pogląd na omawiany tutaj temat.
    e-sparks napisał:
    retrofood napisał:
    A jednak, nieprzypadkowo odesłałem Ciebie do tej normy.
    A jednak niesłusznie odesłałeś do normy traktującej o sprawdzaniu INSTALACJI elektrycznej, przecież urządzenie elektryczne jak wiertarka, czy komputer instalacją nie jest. Tak samo jak przedłużacz.

Uważam, że się mylisz, gdyż w normie zawarta jest metodyka badań i zasady oraz warunki przeprowadzania pomiarów. Bo, wbrew mniemaniu młodych adeptów, nie wystarczy kupić sobie wypasiony kombajn, żeby stać się pomiarowcem. Do tego potrzebna jest jeszcze głowa, a w niej również oczy.
  • Specjalista elektryk
    retrofood napisał:
    Bo, wbrew mniemaniu młodych adeptów, nie wystarczy kupić sobie wypasiony kombajn, żeby stać się pomiarowcem. Do tego potrzebna jest jeszcze głowa, a w niej również oczy
    A ja będę dalej upierał się przy swoim zdaniu, bo się z nim zgadzam.
    Młodym adeptem nie jestem, mam wypasiony kombajn i mimo to jestem pomiarowcem. Mam na sumieniu jakąś setkę tysięcy (albo i więcej) wykonanych PAT-testów i upoważnia mnie to powyższego stwierdzenia.
  • Specjalista elektryk
    Cytat:
    Mam na sumieniu jakąś setkę tysięcy (albo i więcej) wykonanych PAT-testów i upoważnia mnie to powyższego stwierdzenia.
    To wychodzi jakieś 27 lat po 10 pomiarów dziennie, nie odliczając niedziel i świąt. Sporo.
  • Specjalista elektryk
    elpapiotr napisał:
    To wychodzi jakieś 27 lat po 10 pomiarów dziennie, nie odliczając niedziel i świąt. Sporo.
    [retrofood] A ile czasu trzeba przy 200 testach dziennie pięć dni w tygodniu i przez 3 tygodnie w miesiącu?
    Dla ułatwienia dodam, że na tym statku Pomiary bezpieczeństwa sprzętów PAT a sprzęt infomatyczny
    mój rekord to 1304 testy przez dwie doby.
  • Specjalista elektryk
    Cytat:
    Dla ułatwienia dodam, że na tym statku

Co 2,2 minuty jeden test. Maszyna wręcz, a nawet robot bez odpoczynku. Chyba mu taśmociąg z podajnikiem założyli.

cenzura [retrofood]
    e-sparks napisał:

Dla ułatwienia dodam, że na tym statku

Ale jesteś szczęściarz, że Cię nic w tym czasie nie zaswędziało!
  • Specjalista elektryk
    Nawet częściej niż co 2 minuty, odlicz spanko, dobre żarcie w kantynie...

Ale za cały tysiąc funtów warto było!!

cenzura. [retrofood]

Dodano po 2 [minuty]:

e-sparks napisał:
    cenzura. [retrofood]
    powtórz to 2 posty wyżej,

Najpierw sprawdź potem pisz. [retrofood]
  • Poziom 9  
    Co do ilości pomiarów to przy użyciu takiego PAT testera można zrobić ich bardzo wiele w bardzo krótkim czasie, można przygotować sobie gotowe sekwencje dla danych urządzeń wraz z ustaleniem wartości granicznych co bardzo usprawnia zadanie.

Czy Pan e-sparks korzysta może z PAT testera SONEL?
    Może ktoś zna oprogramowanie SONEL PAT? Działą to w miarę rozsądnie? Bo w demo nie wiele można "sprawdzić" większość funkcji zablokowana...
  • Specjalista elektryk
    SzatanJohny napisał:
    Czy Pan e-sparks korzysta może z PAT testera SONEL?
    Pan e-sparks korzysta z Fluke 6500, mam ustawione sekwencje, czyli tryb auto. Ten tester nie umożliwia bicia rekordów, tu każdy test musi być wykonany w 100%. Ponadto ilość pomiarów urządzeń w Polsce jest znikoma, nie ma potrzeby pracować w pośpiechu.
    Rekordy o których mowa wyżej były na testerze Megger PAT4/DV3 z firmware Elektratest-u. Oryginalny AVO jest bardzo rozbudowany i przez to powolny. Pomiary bezpieczeństwa sprzętów PAT a sprzęt infomatyczny
    Korzystam z oprogramowania SimplyPats, ale tester ma możliwość wydruku bezpośrednio do drukarki.

Pozdrawiam, Wiesław
  • Poziom 9  
    I co ile takie pomiary wykonujecie?
  • Poziom 37  
    Wszystko jest sprecyzowane opisane i podzielone na klasy izolacji narzędzi.
    Nie zajmuję się tym ale zerknąłem do literatury.
    Klasa izolacji 1 co 6 miesięcy
    Klasa izolacji 2 co 4 miesiące
    Klasa izolacji 3 co 2 miesiące

Oczywiście po każdej naprawie obowiązkowo.

Dodatkowo chyba wiesz że każde narzędzie powinno mieć własną dokumentację przypisaną do niego od samego początku wejścia do służby. Czasem nie warto opierać się na tabliczce znamionowej z nr. tylko wygrawerować na obudowie.

Zaś zakładam że temat poszerzasz głębiej niż tylko instrukcja obsługi miernika.
    Zaś sam pomiar nie załatwia sprawy bo też oględziny. Też trzeba wiedzieć jak takie narzędzie powinno się zachowywać będąc sprawne by móc określić jego awarię bądź złe działanie.
    Też chyba wiesz jak pomierzyć wiertarkę w drugiej klasie izolacji a dokładniej izolację?
    Szukaj książek powinna być jaka z tematem o badaniach narzędzi.
    Patrzyłeś na opracowania w sonelu? mają PDFy do pobrania.
  • Poziom 9  
    zdzisiek1979 napisał:

Klasa izolacji 1 co 6 miesięcy
    Klasa izolacji 2 co 4 miesiące
    Klasa izolacji 3 co 2 miesiące

Wg. opracowania SONEL "Badanie bezpieczeństwa urządzeń elektrycznych" są podane te same czaso-okresy jednak pisze przy nich o kategoriach 1, 2 i 3, bo klasa izolacji 3 to urządzenia zasilane z obwodów o niskim napięciu czyli najbardziej bezpieczne i niekonieczne jest ich badanie co 2 miesiące wniosek z tego że inna literatura mówi inaczej lub wkradł się błąd.

Kontynuując jeżeli w zakładzie jest 1500 róznego rodzaju urządzeń (czajniki, komputery, kuchenki zwykłe i mikrofalowe oraz inny sprzęt AGD) i do tej pory nie prowadzono badań tych sprzętów to trzeba założyć książkę dla każdego urządzenia z osobna? Nie wystarczy protokół stwierdzający jednoznacznie że dane urządzenie było badane wtedy, przeszło określone badania pozytywnie i że znowu będzie badane wtedy?
  • Poziom 37  
    Czajnik badać?

Odniosłem się do narzędzi zaś nie do sprzętu biurowego.

Badasz wiertarkę i musisz zrobić z tego protokół.
    Tylko jak?
    U nas było tak że wiertarka, kątówka itp. miała " kartę protokół " ale w takim wykonaniu że był tytuł czyli opis narzędzia i nr i potem były tabelki. Jedna tabelka jako jedno badanie narzędzia. Jak tabelki się skończyły był dodruk karty jako kontynuacja dalsza. Duże maszyny miały własne teczki bo więcej roboty.

Niema sensu generować dużej ilości makulatury. Trzeba to zaplanować tak by było przejrzyście sumiennie i łatwe do przechowywania-katalogowania.

Wiesz pomiar pomiarem ale tez oględziny.
    Narzędzie może porazić prądem lub ranić jak szrapnel odłamkami elementów wirowych.
    Wiec trzeba się przyłożyć do tego i tak opisać by jak co się stało nie dać dupy u prokuratora za rannego kumpla.

U nas to nawet śrubokręty, kombinerki miały kwity że są nadal elektro izolowanym narzędziem a nie tylko tak wyglądają :D

Temat szeroki jak ...