Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

MAKITA GBH 4 DFE - Brak udaru, wada włącznika udaru

CONICS 13 Jan 2015 17:49 5799 10
    CONICS
    Level 10  
    Witam, mam problem z tą wiertarką i proszę o pomoc w tej sprawie. Po włączeniu silnik pracuje normalnie i z normalną głośnością ( jak zawsze ), wyłącznik obrotów ( ten od góry ) też działa. Brak jest udaru na wiertle. Słychać że ten udar chyba jest wytwarzany bo czuć lekkie drgania tylko na wiertle brak jest tych uderzeń. Dodam że włącznik udaru ( ten od strony wyłącznika prądu ) ma trochę inne położenie w pozycjach krańcowych. Po przełączeniu w prawo ( samo wiercenie ) przełącznik ten ustawia się w skrajnym położeniu i daje samo wiercenie. Po przełączeniu w lewo ( wiercenie + udar ), przełącznik ten ustawia się tylko na 45° w lewo od pozycji środkowej i czuć jego zdecydowany opór. Tak jakby ten udar nie był do końca załączony. Proszę o jakieś wskazy od czego zacząć. Pozdrawiam``
    PtasiorWro
    Level 27  
    Masz makitę czy boscha, określ się :D
    Trzeba rozebrać umyć i sprawdzić co jest wyrobione/zniszczone.

Obstawiam że cofną cię cały środek z tulei i uszkodził cylinder, ale to tylko moje przypuszczenia.
    CONICS
    Level 10  
    W temacie postu napisałem wyraźnie: "MAKITA GBH 4 DFE" więc chodzi tutaj o MAKITĘ :!: .
    Nie wiem tylko od której strony do niej się dobrać żeby nie rozkręcić jej w "drobny mak", chodzi mi które śruby imbusowe mam odkręcić i sprawdzić to co napisane jest w odpowiedzi. Pozdro
    Topolski Mirosław
    Moderator of Electrical engineering
    CONICS wrote:
    W temacie postu napisałem wyraźnie: "MAKITA GBH 4 DFE" więc chodzi tutaj o MAKITĘ :!: .
    Nie wiem tylko od której strony do niej się dobrać żeby nie rozkręcić jej w "drobny mak", chodzi mi które śruby imbusowe mam odkręcić i sprawdzić to co napisane jest w odpowiedzi. Pozdro

Niema czegoś takiego jak Makita GBH 4 DFE takie oznaczenia modelu w Makicie nie występują pewnie chińska badziewie wciskane laikom.
    GBH to oznaczenia młotków Boscha a HR Makity najlepiej wklej zdjęcie maszyny.
    CONICS
    Level 10  
    No więc umieszczam fotki tej wiertarki i dodam że została ona wyprodukowana w UK ale przywieziona została przez właściciela z Holandii jak i wiele innych elektronarzędzi. Przypuszczam że ten model nigdy nie trafił na polski rynek stąd całe zdziwienie :?:

MAKITA GBH 4 DFE - Brak udaru, wada włącznika udaru MAKITA GBH 4 DFE - Brak udaru, wada włącznika udaru MAKITA GBH 4 DFE - Brak udaru, wada włącznika udaru

Też mnie zdziwiło bo szukając na necie coś o tym sprzęcie pod symbolem MAKITA GBH 4 DFE wyskakiwały mi opisy do BOSCH -a. Pozdro
    PtasiorWro
    Level 27  
    Proponuje narzędzie wyrzucić do kosza :D

Jest to jakiś wynalazek z bliskiego wschodu które nie leżało nigdy nawet koło Boscha ani Makity.

Ale tak na poważnie to trzeba rozebrać i zobaczyć co tam jest w środku, może wystarczy wymienić tylko oringi (uszczelniena tłoka i bijaka).
    zdenek_zdenek
    Level 20  
    Albo tylko nasmarować
    CONICS
    Level 10  
    No więc odkręciłem 6 imbusów od góry i zdemontowałem dekiel z wyłącznikiem obrotów i okazało się że tłok pracuje i włącznik udaru działa prawidłowo pomimo tego że ustawia się tylko na 45° w lewo ( o tym pisałem wcześniej ) Okazało się że brak jest kompresji na tłoku i chyba na bijaku ( jeszcze nie sprawdzałem ). Gumka zjechana na maksa że ledwo wystaje poza średnicę tłoka i lekko jest poszarpana. Na fotce rysunek tłoka i proszę o info może ktoś kojarzy wg wymiarów tłoka od jakiego modelu markowego młota taka gumka pasuje. No i czy na bijaku będzie też taka sama ?

MAKITA GBH 4 DFE - Brak udaru, wada włącznika udaru
  • Helpful post
    zdenek_zdenek
    Level 20  
    Idź do sklepu rolniczego i kup ringi na wymiar, złóż wszystko na smar i będzie hulać. W tego grzmota nie ma sensu więcej inwestować. U mnie pracownicy jak stracili nerwy to podłożyli to badziewie pod koło od busa i rozjechali żeby nie musieć się z tym użerać.
    Furions
    Level 15  
    Ale ładny wałek nie widziałem jeszcze takiego połączenia dwóch modeli ;) - Wiertarka warta maksymalnie 150zł jeśli jest na plusa, hehe. Jakiś "Włoch" zapewne cię oszukał bo nie miał na bilet. Jeśli nie pomoże wymiana smaru i oringu to najczęstsza przyczyna w tym modelu to sprzęgło. Jak ktoś za mocno dociska przy kuciu.
    CONICS
    Level 10  
    Już pisałem: ... dodam że została ona wyprodukowana w UK ale przywieziona została przez właściciela z Holandii jak i wiele innych elektronarzędzi ...

Po wymianie gumek na tłoku i na bijaku udar powrócił i w tym kontekście jest już ok. Okazała się jeszcze jedna wada tej wiertarki związana z włącznikiem udaru. Sworzeń który zazębia i przenosi napęd na korbowód okazał się z jednej strony "zjechany" o jakieś 1.5 mm i nie "trybił" dobrze z następnym elementem i udar się sam wyłączał. Wystarczyło przełożyć go na drugą stronę ( tą jeszcze całą ) oraz zrobić dystans pod mniejszym kółkiem zębatym, z takiej samej gumki jak na tłoku ( mieści się w środku co do milimetra ), aby to kółko trochę podnieść, i dzięki temu udar włącza się już w połowie położenia włącznika i zachowując pozycję już się sam nie wyłącza. Oczywiście przedtem należało wszystko dobrze wyczyścić i nasmarować. Wiertarka stała się sprawna w 100%. Nie wiem jak długo to pochodzi ale to będzie zależało kto i jak długo będzie ją użytkował. Na razie jest ok i myślę że temat można już zamknąć. Myślę że takich MAKITO-BOSCH-y mogło trafić do Polski więcej, więc niech ten post będzie pomocny na osób które spotka ten sam problem z tym modelem, a będą chcieli ją jeszcze jakiś czas użytkować. Pozdrawiam.