Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

samsung UE46B7000 - Jakie napięcia na T-CON ?

wieswas 18 Sty 2015 00:24 6660 25
  • #1 18 Sty 2015 00:24
    wieswas
    Poziom 33  

Na tv po minucie prawidłowego obrazu narastają pionowe, kolorowe pasy przesuwające się po ekranie wraz z kontrastowymi elementami obrazu.
    Dwa serwisy bez oglądania tv na podstawie opisu słownego objawów odmówiły naprawy ze względu na nieopłacalność. (matryca do wymiany).
    Nie mam więc nic do stracenia. Kupiłem nowy telewizor.
    Chciałbym spróbować naprawić. Rozkręciłem cały tv łącznie z matrycą i nie widzę żadnego podejrzanego miejsca na taśmach płytce sterowników i t-con.
    Jedynie na płytce t-con pod silikonowymi radiatorami jest rozlany płyn. Jest bezbarwny, o konsystencji oleju i lepki w dotyku. Wygląda jakby fabrycznie, bardzo obficie były nim posmarowane radiatory (telewizor nigdy nie był w naprawie, kupiony w RTV-Euro-AGD w 2009 roku). Zebrałem go ze ścieżek wacikiem ze spirytusem. Żadnej zmiany to nie przyniosło. Dociskanie taśm łączących t-con z płytką sterowników matrycy, jak i taśm łączących z matrycą ani nie pogarsza, ani nie poprawia.
    Czy mógłby ktoś podać, jakie istotne napięcia powinny być na t-con i płytce sterowników i w których miejscach mierzyć ?
    TV Samsung UE46B7000WWXXH, matryca Samsung SQ-01 S-PVA(S-LCD) 10-bitowa, T-CON na fotografii.

1 25
  • Semicon
  • #2 18 Sty 2015 14:21
    mirex
    Poziom 43  

wieswas napisał:
    Jakie napięcia na T-CON ?

A po co ci one?
    wieswas napisał:
    TV Samsung UE46B7000WWXXH, matryca Samsung SQ-01 S-PVA(S-LCD) 10-bitowa, T-CON na fotografii

Jasne. Kto chętny niech sobie na fotografii szuka nazwy modułu. ;)

Pokaż najpierw obraz z TV, a potem podyskutujemy.
    Jak dwóch majstrów stwierdziło, że to matryca, to coś w tym musi być.
    A czy "naprawialne" i na jak długo, to inna bajka. ;)

0
  • #3 18 Sty 2015 16:14
    wieswas
    Poziom 33  

T-CON u sprzedawców figuruje dokładnie pod tym symbolem, który jest wydrukowany na płytce: "2009FA7M4CLV0.9"
    Stosowany między innymi w tv Samsung UE46B7000, LE46B650, LN46B651TL
    Zrobiłem dzisiaj 2 fotografie ekranu : 1-po 30 sekundach od włączenia 2-po 1 minucie. (tv stał przodem do okna więc te lustrzane odbicia)
    Dlatego liczyłbym na pomoc ludzi, którzy naprawili już wiele TV LCD. Dla mnie jest to pierwsza próba. Ale co mam do stracenia ?
    Kupiłem nową 50-kę, a na tym i tak nie da się oglądać.
    Co do serwisów RTV, to uczciwie postawili sprawę, że z ich punktu widzenia naprawa jest nieopłacalna, a nie chcą mnie naciągać na niepotrzebne koszty.
    Dociskanie żadnej taśmy nie wpływa na pasy.
    samsung UE46B7000 - Jakie napięcia na T-CON ? samsung UE46B7000 - Jakie napięcia na T-CON ?

1
  • #4 18 Sty 2015 18:35
    2511834
    Użytkownik usunął konto  
  • Semicon
  • #5 18 Sty 2015 23:00
    lisek
    Spec od monitorów

Ponieważ wg. firmy Samsung ten T-con opisywany jak na pcb ma oznaczenie
    p/nr: BN-02362a ( LJ94-02860B ) to wynika ,że
    Link
    stosowano jedną z matryc :
    LTF460HF07-A04
    LTF400HF12-A01
    LTF460HF06-A04
    LTF460HF08-B06
    ....

* jest także pod 55" LTF550HF04-A04

Czytaj , inne uszkodzenie (pasy poziome)Link

Raczej matryca!?

1
  • #6 23 Sty 2015 18:31
    marek07
    Poziom 17  

winą może być przerwa w napięciach CKV,trzeba najpierw pomierzyć

0
  • #7 06 Sty 2016 20:47
    wieswas
    Poziom 33  

Chciałbym wrócić do próby naprawy tego telewizora. Ostatnio byłem bardzo zajęty więc musiałem go spakować i wynieść. Dzisiaj go ponownie rozkręciłem i pomierzyłem napięcia na T-CON i kilka napięć na listwie driverów. Naniosłem je na fotografie.
    samsung UE46B7000 - Jakie napięcia na T-CON ? samsung UE46B7000 - Jakie napięcia na T-CON ?
    T-CON:
    V-ONE 29,47V (przy wyłączonych obu taśmach 29,79V)
    V-OFFE -13,73V (przy wyłączonych taśmach -13,06V)
    CKV1 8.08V
    CKC2 8,01V
    CKV3 8,15V
    CKV4 8,68V
    CPV1 3,04V
    CPV2 3,04V
    CPV3 3.04V
    CPV4 3,14V
    CKVB1 8,19V
    CKVB2 8,20V
    CKVB3 8,12V
    CKVB4 8,80V
    STV 7,8V
    STV0 6,5mV
    STVP1 -13,04V
    STVP2 -13,04V
    STVP3 -13,03V
    STVP4 -13,03V
    VCOMC3 6,10V
    VCOMS3 6,04V
    VCOMS4 5,96V
    VCS -7,38V
    VCST 5,48V
    VREFL_L 282mV
    VREFL_H 6,20V
    VREFU_L 6,20V
    VREFU_H 282mV
    FVCOMR 6,04V
    VIN_1B 12,47V
    PANEL_VCC 12,44V
    VIN 12,43V
    AVDD 15,12V
    VCC 3,31V
    RST 3,30V
    T 3,30V
    T_B3.3V 3,25V
    VR 7,86V
    T_B2.5V 2,50V
    T_B1.8V 1,81V
    T_B1,05VPLL 1,05V
    TP_B1,05V 1,06V
    H_SYNC0 1,65V
    V_SYNC0 1,65V
    VCC18 1,79V
    TEMP_F 1,65V
    samsung UE46B7000 - Jakie napięcia na T-CON ? samsung UE46B7000 - Jakie napięcia na T-CON ? samsung UE46B7000 - Jakie napięcia na T-CON ? samsung UE46B7000 - Jakie napięcia na T-CON ? samsung UE46B7000 - Jakie napięcia na T-CON ?

Pierwszy DRIVER RIGHT:
    CKV1 8,02V
    CKV2 8,01V
    CKVB1 8,17V
    CKVB2 8,20V
    CKVB3 8,06V
    VSS -7,39
    STVP -13,01V
    VCST 5,48V
    VCOMC2 6,13V
    VCOMC3 6,15V
    Ósmy DRIVER RIGHT:
    AVDD 15V
    VCOMS3 6,03V
    VDD 3,27V
    Ponownie przeczyściłem złącze dwóch elastycznych taśm, dociskałem taśmy łączące płytki driverów ze szkłem matrycy. Ani się nie pogarsza , ani nie poprawia.
    Zastanawia mnie jaki jest wspólny sygnał resetujący całą matrycę przed każdym odświeżaniem. Ten kierunek myślenia spowodowany jest faktem, że wyłączając jedną taśmę (obojętnie którą) to jedna połowa jest czarna, a druga z tymi samymi stopniowo narastającymi pionowymi pasami w miejscach, gdzie wystąpił jaskrawy element obrazu. Narastanie tych pasów jest powolne. Także ich wygaszanie po zniknięciu jaskrawego elementu obrazu jest też powolne.
    Czy na szkle matrycy są też jakieś pola pomiarowe ?
    Czy jest gdzieś opis jakie sygnały wchodzą na szkło ? Nie chciałbym ingerować w szkło nie mając wiedzy, jakich sygnałów szukam.
    Nie mam nic do stracenia, więc mogę robić dowolne próby. Ale szukam pomysłów co mogę jeszcze zmierzyć.
    19.01.2016.
    Nowe spostrzeżenia:
    1.Jeżeli po chwili wyświetlania kontrastowych napisów MENU na ekranie mam wiele wyraźnych, zakrywających obraz pionowych pasów włączyłem odtwarzanie prezentacji z pamięci telewizora (slajdy w obrazkami) to pasy zaczęły stopniowo zanikać i po kilku minutach ich nie było. Nie wiem, czy to było spowodowane mniej ostrymi krawędziami elementów obrazka niż liter MENU, czy mniejszym kontrastem. Pozostały jedynie poziome prążki widoczne z bliska, jakby co drugi wiersz był czarny.
    2.Rozrysowałem listwę prawą driverów i zaznaczyłem tam pomierzone napięcia.
    Może ktoś ma pomiary prawidłowych napięć i byłby w stanie porównać i potwierdzić, że napięcia są prawidłowe lub uzna, że któreś z nich jest złe.
    Może jakiś pomysł co mógłbym jeszcze zmierzyć.
    Może te rysunki przydadzą się innym.
    3. Dlaczego wyłączając taśmę z T-CONa połowa ekranu staje się NATCHMIAST czarna a po zmianie treści ekranu na obraz z jednolitym tłem pasy zanikają powoli. Teoretyczne pytanie:
    Czy wyłączając co kilka sekund na krótko któryś z sygnałów matrycy na bardzo krótką chwilę (np. zewnętrznym impulsatorem) nie dałoby się zapobiec nabudowywaniu tych pionowych pasów ? Zakłócanie pojedynczych klatek zapewne byłoby niezauważalne.
    Ze względu na cenę matrycy nie zamierzam wymienić a z obecną nie mam nic do stracenia.
    samsung UE46B7000 - Jakie napięcia na T-CON ? samsung UE46B7000 - Jakie napięcia na T-CON ? samsung UE46B7000 - Jakie napięcia na T-CON ? samsung UE46B7000 - Jakie napięcia na T-CON ?

2
  • #9 25 Sty 2016 09:26
    lisek
    Spec od monitorów

Napięcia stałe na T-con masz prawidłowe.

Cytat:
    VGH = VONE
    VGL = VOFFE

Masz uszkodzenie w matrycy ( drivery kolumn) :
    - albo owa mała wąska płytka elektroniki na matrycy (w Chinach koszt zakupu to ok.60 juanów + kwestia "zamontowaniana" matrycy )
    460HF05SR4LV0.1 RIGHT F460HF05SR4LV0.1 LEFT Link
    - albo połączenia wewnątrz samej matrycy

Skoro masz 10-bit i opis SQ1
    SQ01 BN07-00700B LTF460HF08,SSEZFZ,10BIT S-PVA

Przy czym U Samsung nie jest ważne nazwanie T-con , ale P/Nr. lub opis ze stickera (biały) tuż nad owym napisem 2009FA7M4C4LV0.9 (With 100/120 Hz motion interpolation)
    Dla róznych matryc jest on inny, mimo że robiony na tym samym pcb.

Zwróć uwagę na foto z 06 Sty 2016 20:47
    Ta Twoja matryca matryca jest po zalaniu ?!,
    * widać ciemne plamki na flexach od strony listwy czyli ścieżek.
    Jak to wygląda w miejscach połączenia flexa szkło, pod tasiemkami to lepiej nie zaglądać.?!
    Wszak pisałeś że tcon miał na sobie jakiś klejący płyn, który umyto.

SQ01 BN07-00694B LTF400HG03,SSDZGT, 8bit

0
  • #10 25 Sty 2016 16:40
    wieswas
    Poziom 33  

Telewizor był kupiony nowy w kwietniu 2009 roku w RTV-euro-AGD i przez sześć lat eksploatacji nie sprawiał żadnych niespodzianek. Czyszczony był z największą ostrożnością zestawem: "Pędzel z długim włosem , szmatka nie strzępiąca się i nie elektryzująca i płyn w aerozolu do ekranów LCD"
    Nie było więc możliwości aby nawet ślady cieczy dostały się do środka.
    Ciecz na T-CON była od początku i przez 6 lat nie przeszkadzała. Pochodziła z gum przewodzących ciepło ze scalaków na T-CON. Zobaczyłem ją dopiero, gdy telewizor się zepsuł i musiałem go rozkręcić. Zastanawiałem się wówczas, czy fabrycznie te gumki są smarowane tym bezbarwnym "olejem?" czy ktoś ingerował w magazynie-serwisie-sklepie .
    Fleksy oglądałem przez lupę przy dobrym oświetleniu i nie dostrzegłem żadnych podejrzanych miejsc. Na fotografii światło się odbija nierównomiernie i przez to gorzej wygląda. Ale nie jestem w tej dziedzinie znawcą, więc mogę się mylić.
    Zajrzę tam ponownie. Połączenia ze szkłem też oglądałem. Są one pokryte przezroczystą "żywicą/lakierem". Dociskanie kolejnych styków taśmy gumką na ołówku, ani przeginanie matrycy nic nie zmienia. Próby robiłem wielokrotnie.
    Matryca nie ma bocznych płytek. Ścieżki na niej oglądałem przez lupę, Nic podejrzanego nie znalazłem. Ale przy tej ilości ścieżek i ich rozmiarze, to szukanie w ciemno to szukanie igły w stogu siana. Idą one w szkle gdyż dotykanie najszerszej ścieżki w odstępie 1cm igłami od omomierza daje wynik nieskończonego oporu w każdym miejscu.
    Czy drivery i wierszy i kolumn są na tych długich listwach czy na fleksach idących do szkła czy na samym szkle ?
    Czy do zresetowania wystarczy wylączenie któregoś z napięć na kilka mikrosekund co np. 1 sekundę , czy to nic nie da i ponowne włączenie napięcia przywróci pasy takie same jakie były przed wyłączeniem ?
    Czy jest może jakiś inny sposób resetowania zawartości matrycy ?
    Dziwi mnie nadal czemu na prezentacji slajdów z pamięci telewizora (sztuka, widoki, zwierzęta) pasy giną. Gdyby taki obraz był z HDMI lub anteny uznałbym za
    przywrócenie minimum funkcjonalności działania tv.

0
  • #11 25 Sty 2016 20:41
    lisek
    Spec od monitorów

Obejrzyj dokładnie Left i Right na matrycy.

To jest ciekawe , że po czasie pojawiają się pasy

Cytat:
    1-po 30 sekundach od włączenia 2-po 1 minucie.

Oraz
    Cytat:
    na prezentacji slajdów z pamięci telewizora (sztuka, widoki, zwierzęta) pasy giną...
    Pozostały jedynie poziome prążki widoczne z bliska, jakby co drugi wiersz był czarny.

I nie pojawiają się po czasie owe pasy pionowe znowu, obraz cały czas ok?!

Jaki masz Main w tym UE46...?
    BN41-01190A (goła płyta, opis PCB) ,
    * po doposażeniu w elementy,ukłądy scalone, tuner ma np.BN94-02706B
    np. BN41-01190B

(From Standby: Info Menu Mute Power, wait for set to power up)

Access Control > Test Pattern.
    (You need to find another TV or a picture of the service menu to know which entry this is unfortunately.)

You have three pattern selections (press left/right to move through each pattern, up/down for each generator):
    - FBE Pattern Sel: This is the main board pattern generator, the OSD is added on top.
    - FRC BeforeDDR: This pattern is generated on the t-con before the FRC converts the video (50Hz -> 100Hz, etc.)
    - FRC AfterDDR: This is after the DDR is used to process the video for the FRC.

If the fault exists only on FBE Pattern Sel: main board
    If it exists on only the BeforeDDR or AfterDDR: t-con board or panel

Zapewne "odparowały" takie pady
    Cytat:
    Silicone thermal interface pad (gap-pad)(Link_ gap-pad)

0
  • #12 25 Sty 2016 23:03
    wieswas
    Poziom 33  

lisek napisał:
    To jest ciekawe , że po czasie pojawiają się pasy

Pasy narastają liniowo z szybkością zależną od jasności wywołującego je elementu obrazu a nie pojawiają się skokowo. Te 30 sekund to orientacyjny czas. Podobna jest szybkość zanikania.

lisek napisał:
    I nie pojawiają się po czasie owe pasy pionowe znowu, obraz cały czas ok?!

Na tym pokazie slajdów NIE pojawiają się. Obserwowałem ze 20 minut.
    Natomiast cały czas są te cienkie czarne poziome linie równomiernie na całym ekranie (jak widać na zdjęciu)

Tuner na płycie głównej ma naklejkę z napisem:
    BN40-00145B
    TDHG6-K13A
    9331Z27G
    MADE IN CZECH

oraz naklejkę z kodem paskowym i nad nim napisem BN94-02706B

Duże scalaki mają naklejone radiatory więc nie da się przeczytać na nich napisów
    Większy bez radiatora ma napis:
    RTL8100CSL
    8578502
    L902 TAIWAN

0
  • #14 26 Sty 2016 00:25
    zet241
    Poziom 9  

Nie wiem czy w twoim przypadku jest tak samo ale u mnie tv wyświetla co trzeci wiersz prawidłowo, nie wiem czy uda mi się zamieścić zdjęcie raczej przeglądam, nie udzielam się na forum. Wyjątkiem sa dwa wiersze na dole które pracują prawidłowo, jeden pod drugim ale chyba nie na swoim miejscu.Pasy są wyswietlane po wyłaczeniu tv a własciwie podczas wyłaczania jak jest jeszcze podświetlenie. Może komuś to coś podsunie.

0
  • #15 26 Sty 2016 02:28
    onerubel
    Poziom 9  

Uszkodzona matryca i jest to praktycznie nienaprawialne. M.in. brak Voff w wiadomym miejscu.

Lisek do nory, a kysz maro nieczysta!

Ps
    zet241 A co to za za obraz Picassa nam tu przedstawiłeś? Nie znam.

0
  • #16 26 Sty 2016 08:24
    zet241
    Poziom 9  

Model bliźniaczy UE46B6000, ta sama matryca, ten sam T-con, ten sam olej na T-con, ta sama serwisówka samsunga, tylko czy ta sama usterka??
    Dodano po 15 [minuty]:
    Mój leży za szafą z przeznaczeniem raczej na śmieci, ale może przyczyna tkwi w tym samym miejscu, jeżeli wieswas potwierdzi ze jego też wyświetla co trzeci wiersz,

0
  • #17 26 Sty 2016 10:47
    lisek
    Spec od monitorów

kol.zet241 matryca , nienaprawialne

Autor tematu i jego matryca SQ01 LTF460HF08 .
    * jak pisano swego czasu na brazylijskim forum , tylko raz udało się naprawić (przy tych objawach, pasy pionowe) połączenia T-con- 460HF05SR4LV0.1 RIGHT/ F460HF05SR4LV0.1 LEFT

To wg. mnie jest za dużo.

Cytat:
    V-OFFE -13,73V

0
  • #18 26 Sty 2016 11:12
    mirex
    Poziom 43  

O kur .... ka wodna!
    Już nienaprawialne? To po co bajerancie zawracasz ludziom cztery litery? ;)

I jeszcze powiedz mi kotek, jaki związek ma chłodzenie driverów z tą usterką. I udowodnij, że to profesjonalne fabryczne rozwiązanie.

-----------
    Czasami naprawialne, częściowo. Zawsze zostawało to, co z grubsza widać na obrazku @zet241 . Ale oglądając z kilku metrów można się przyzwyczaić. ;)

0
  • #20 26 Sty 2016 12:12
    onerubel
    Poziom 9  

mirex napisał:
    Czasami naprawialne, częściowo. Zawsze zostawało to, co z grubsza widać na obrazku @zet241 . Ale oglądając z kilku metrów można się przyzwyczaić. ;)

Mirek, to jest jakiś punkt na szkle? Ja kiedyś szukałem i nie znalazłem.

0
  • #21 26 Sty 2016 13:34
    mirex
    Poziom 43  

Ale co mi chcesz właściwie tą kolekcją udowodnić? Czyja ona? I co pokazuje - naprawioną matrycę czy popsutą na sam koniec?
    Że się grzeją? Wiem.
    Że fabrycznie montowano termopady? Może tak, ja nie spotkałem. Jeśli tak, to zadałem pytanie jaki wpływ ich montaż przez fabrykę miałby na usterkę w temacie opisaną.

A wiesz, że zakazane jest zapodawanie zdjęć z innych serwerów? ;)

0
  • #22 26 Sty 2016 13:39
    wieswas
    Poziom 33  

lisek napisał

To wg. mnie jest za dużo.
    V-OFFE -13,73V

A ile powinno być ?
    Może to jest jakiś trop. Zmierzę to napięcie podczas wyświetlania slajdów z pamięci komputera, gdy pasy nie narastają, a nawet więcej - zanikają wówczas pasy, które wcześniej zostały nabudowane po jaskrawych napisach menu.

U mnie drivery na fleksach idących do szkła matrycy nie miały ani termopadów ani oleju. Drivery są gorące, choć nie parzą. Termopady z olejem były tylko na 3 scalakach na płycie T-CON

0
  • #23 26 Sty 2016 18:39
    zet241
    Poziom 9  

To pewnie nie dużo wniesie do tematu. Ale licząć od dołu ekranu dwa pierwsze wiersze wyswietla prawidłowo, natomiast trzeci wiersz pochodzi z okolic srodka ekranu, nastepne 2 lub 3 są przewaznie wygaszone i dopiero od okolic 7 wiersza zaczynają sie pasy ciagnace w gorę ekranu. Na począku są czerwone, później przechodzą pomarańcz i żółty zależy jak długo wyswietlany jest jasny szczegół ekranu.

Kolego Wieswas czy twoja matryca zachowuje sie podobnie?Na twoim zdjeciu też co sie dzieje na dole ekranu.

0
  • #24 26 Sty 2016 19:09
    wieswas
    Poziom 33  

Jak widać na mojej fotografii wykonanej 6 stycznia 2016 pasy są jednolite, koloru takiego jak jaskrawy element, który je wzbudza.

Dodano po 5 [minuty]:

W tej chwili mam tv skręcony, spakowany i schowany w małym pokoju. Kazda próba wymaga czynności odwrotnych i zajęcia podłogi w dużym.
    Czy mierzyłeś u siebie VOFFE ? Miałbym porównanie czy te -13,73V odbiega wartością od innych telewizorów UE46xxxx.

0
  • #25 26 Sty 2016 19:34
    zet241
    Poziom 9  

Mam ten sam problem za kazdym razem muszę rozkrecać i skrecać, mieszkanie w bloku.
    Postaram się może jutro wieczorem go roz... A jak to u Ciebie wygląda po telegazecie.
    Bo u mnie jest jedno sito. samsung UE46B7000 - Jakie napięcia na T-CON ?

0
  • #26 30 Sty 2016 17:38
    zet241
    Poziom 9  

Witam.
    Wczoraj miałem chwilę ,więć VOFF -13,26V w moim egzemplarzu, niestety lekko dotykająć T-CON coś sie zadymiło(może coś zmasowałem paluchem), reszta prawidłowego obrazu znikła ale pasy pozostają wyswietlane w tych samych miejscach jak wcześniej. Pojawiają sie miejscu wyświetlania menu, wskaźnika głośności i telegazety.
    Nie mogłem odkręcić t-con od matrycy i zniszczenia nie rozpoznane, z wierzchu nic nie widać,
    Z powodu braku czasu i narzekań żony tv trafił za szafe.
    Życze powodzenia innym.

0