Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

"Ekran śmierci" - Windows 8.1 odzysk danych

Argennto_1 23 Jan 2015 11:12 1044 5
    Argennto_1
    Level 33  
    Witam,
    Podczas uruchamia systemu wywala tkz. "ekran śmierci". Przywrócenie do wcześniejszej wersji nic nie daje. Jakakolwiek próba naprawy narzędziem Windows z płytki kończy się komunikatem "nie można kontynuować dysk jest zablokowany". Windows ma standardowo włączony fastboot czyli zamykając system hibernuje kernela. Partycja C nie jest widziana po podpięciu do innego komputera. Linux Live CD nie może zamontować partycji C. Dysk jest w 100% sprawny fizycznie. Na pulpicie są cenne dane. Czy ktoś ma jakiś pomysł jak dostać się do tej partycji?
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    Argennto_1
    Level 33  
    Próbowałem też. Partycja jest widoczna, ale nie można jej otworzyć jedyne co to sformatować. To samo co w Ubuntu uruchamianym z Pendrive'a. System jest zainstalowany w trybie UEFI. Format partycji to GPT nie MBR. Ubuntu widzi resztę partycji i można z nich normalnie korzystać. C też jest widziana tylko nie można jej otworzyć.
    safbot1st
    Level 43  
    Argennto_1 wrote:
    Dysk jest w 100% sprawny fizycznie.

Można zobaczyć SMART?
    Jak dysk widzi DMDE?
    Co się działo przed usterką? Coś zmieniane w BIOS?
    Kontroler w trybie AHCI czy IDE?
    Po przywróceniu ustawień CMOS ciągle BSOD?
    Memtest bootwalny zestaw przechodzi?
    Argennto_1
    Level 33  
    "Można zobaczyć SMART?"
    - SMART był w porządku. Już nie mam tego laptopa
    "Jak dysk widzi DMDE?"
    - Nie sprawdzałem
    "Co się działo przed usterką? Coś zmieniane w BIOS?"
    - Usterka pojawiła się po pewnym czasie częstego wyłączania się laptopa (laptop bez akumulatora, wtyczka od zasilacza nie zawsze styka)
    "Kontroler w trybie AHCI czy IDE?"
    - AHCI
    "Po przywróceniu ustawień CMOS ciągle BSOD?"
    - Po reset CMOS tak jak było wcześniej przy każdym uruchomieniu BSOD
    "Memtest bootowalny zestaw przechodzi?"
    - Bootowalny z CD przechodzi bez żadnych błędów

Odzyskałem dane poprzez aplikację VAIO Care. Odpala się ją z poziomu Bios, ale myślę, że prowadzi do jakieś partycji na dysku. Dosyć dobra i przemyślana aplikacja. Wszystko trwało ok. 3 godz. ale się udało. Laptop to Sony VAIO. Bez tego chyba by się nie udało. Z tego co czytałem to dosyć znany problem gdy Windows 8 używa opcji fastboot, wtedy ta partycja nie jest widziana po podpięciu pod inny komputer (zewnętrzna kieszeń na Dysk SATA pod USB)
    dawciobiel
    Level 12  
    Tzn może tak...

1) Trzeba by było się dowiedzieć jak widzialne są partycje na GPT pod linuxem - czy w ogóle.
    2) Dysk powinien być mimo wszystko widoczny w innym komputerze z zainstalowanym Windows 8.1
    3) Nie wiem co to jest VAIO Care i nie chce mi się nawet sprawdzać w google. Przypuszczam, że jest to aplikacja do reinstalacji systemu z ukrytej partycji recovery. W takim wypadku nie jest to nawet żaden wymysł SONY tylko bardziej Microsoftu, bo chodzi tutaj o partycję recovery.
    4) Jeżeli nie ruszałeś przy tym IDE -> AHCI lub odwrotnie to widocznie nie jest to tego wina.
    5) Przy resecie ustawiń BIOS'u (czyli pamięci CMOS) trzeba było sprawdzić czy przypadkiem opcja AHCI nie zmieniła się na IDE (lub na odwrót).

6) Z systemami Windows - szczególnie tymi nowszymi Windows 8.1 i Windows 7 pewnie też jest pewien problem. Mianowicie system tak jakby na chama chce uniemożliwić innym systemom dostęp do danych na partycji. I tak na przykład podczas tego twojego fastboot'a partycja NTFS nie jest tak jakby .. zamykana do końca. Powoduje to fakt, że pod linuxami nie da się jej w prosty sposób zamotnować:

# mount /dev/sda1 /mnt/partycja-Windowws

Wywali nam błąd (teraz z pamięci nie podam ci treści błędu). Jednak da się taką partycję zamontować mimo wszystko na dwa sposoby:
    1) po prostu włączyć Windowsa, zamknąć system, bez hibernacji. W ten sposób partycja zostaje poprawnie zapisana, zamknięta - diabli wiedzą co konkretnie tam się dzieje.
    2) Drugiego sposobu nie pamiętam dokładnie, polega on na wymuszeniu montowania i chyba wcześniejszym skanie struktury logicznej plików (coś jak chkdsk pod Windowsem). W każdym razie w google da się to odszukać.

Oczywiście przy założeniu, że tak jest w twoim przypadku.

Mnie się wydaje jednak, że w twoim przypadku po prostu pliki systemowe nie zostały odpowiednio zapisane przed utratą zasilania. Wydaje mi się, że w twoim przypadku naprawa systemu ograniczała by się do uruchomienia z wierdza poleceń:

chkdsk c: /f /r /x /i

chkdsk opis składni polecenia wraz z przełącznikami

No tak, tylko w jaki sposób wiersz poleceń? A no na co najmniej 3 sposoby:

1) podczas uruchamiania tego systemu naciskaj F8 po czym będziesz mieć dostęp do menu startowego w którym to widnieje odpowiednia opcja "wiersz'a poleceń"
    2) podczas bootowania komputera z płyty DVD z instalacją systemu Windows 7/8 jest tam do wyboru konsola odzyskiwania - czy jakoś podobnie.
    3) po podłączeniu dysku do innego komputera z Windows 7/9 i na nim odpaleniu konsoli widnows a w niej w/w komendy z odpowiednimi przełącznikami. W tym wypadku oczywiście nie będize to też litera C: tylko odpowiednio inna.

Dodatkowo można próbować z takiej partycji kasować pliki wymiany plików swapfile.sys i hiberfil.sys.

Edit:

Update do punktu 6):

Tak wygląda odpowiedź linuxa podczas próby zamonotowania partycji NTFS która, nie posiada status "unsafe".

Code:
    Error mounting /dev/sda2 at /media/dawciobiel/SSD_DANE: Command-line `mount -t "ntfs" -o "uhelper=udisks2,nodev,nosuid,uid=1000,gid=1000,dmask=0077,fmask=0177" "/dev/sda2" "/media/dawciobiel/SSD_DANE"' exited with non-zero exit status 14: The disk contains an unclean file system (0, 0).

Metadata kept in Windows cache, refused to mount.
    Failed to mount '/dev/sda2': Operation not permitted
    The NTFS partition is in an unsafe state. Please resume and shutdown
    Windows fully (no hibernation or fast restarting), or mount the volume
    read-only with the 'ro' mount option.

Rozwiązanie #1:

"
    On computers which can be dual-booted into Windows or Linux, Windows has to be fully shut down before booting into Linux, otherwise the NTFS file systems on internal disks may be left in an inconsistent state and changes made by Linux may be ignored by Windows.

So, Windows may not be left in hibernation when starting Linux, in order to avoid inconsistencies. Moreover, the fast restart feature available on recent Windows systems has to be disabled. This can be achieved by issuing as an Administrator the Windows command which disables both hibernation and fast restarting.

Double-booting Linux and Windows 8

When Windows 8 is restarted using its fast restarting feature, part of the metadata of all mounted partitions are restored to the state they were at the previous closing down. As a consequence, changes made on Linux may be lost. This can happen on any partition of an internal disk when leaving Windows 8 by selecting Shut down or Hibernate. Leaving Windows 8 by selecting Restart is apparently safe.

To avoid any loss of data, be sure the fast restarting of Windows 8 is disabled. This can be achieved by issuing as an administrator the command :

or follow this step :

Settings
    > control panel
    > system security
    > administrative tools
    > system configuration
    > tools
    > command prompt and launch it and type this :

powercfg /h off

You can check the current settings on :

Control Panel
    > Hardware and Sound
    > Power Options
    > System Setting
    > Choose what the power buttons do

The box "Turn on fast startup" should either be disabled or missing.
    "

Rozwiązanie #2:
    Code:
    # mkdri  /media/dawciobiel/SSD_DANE

# mount.ntfs -o ro /dev/sda2    /media/dawciobiel/SSD_DANE/

Rozwiązanie #3:
    Code:
    # ntfsfix /dev/sda2

Posty scaliłem. Proszę, byś w przypadku aktualizacji informacji używał opcji "Zmień". swiercm