Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pompa 12 v zasilana ogniwem fotowoltaicznym

matchek 25 Jan 2015 21:39 1347 14
    matchek
    Level 9  
    Witam,

na początek przyznam się bez bicia, iż obecnie moja wiedza z zakresu elektroniki jest bardzo podstawowa. stąd moja prośba o pomoc.

Chcę zbudować zestaw: ogniwo fotowoltaiczne, prostownik i pompa.
    Pompa posiada zasilacz 12V 20W.
    Byłoby dobrze by pompa "zyskiwała na mocy" wraz ze zbliżaniem się do południa a następnie się wyciszała. W nocy nie musi pracować.

1) Czy ogranicznik diodowy to dobry kierunek ?
    2) Ilu watowy panel fotowoltaiczny powinien zostać podłączony uwzględniając polskie pochmurne dni by dojść do 12V 20W.
    3) Czy zbyt niski prąd może uszkodzić pompę ? Może powinno być dodatkowe organicznie w postaci prądu min ?
    karolark
    Level 42  
    matchek wrote:
    Witam,

na początek przyznam się bez bicia, iż obecnie moja wiedza z zakresu elektroniki jest bardzo podstawowa. stąd moja prośba o pomoc.

Chcę zbudować zestaw: ogniwo fotowoltaiczne, prostownik i pompa.
    Pompa posiada zasilacz 12V 20W.
    Byłoby dobrze by pompa "zyskiwała na mocy" wraz ze zbliżaniem się do południa a następnie się wyciszała. W nocy nie musi pracować.

1) Czy ogranicznik diodowy to dobry kierunek ?
    2) Ilu watowy panel fotowoltaiczny powinien zostać podłączony uwzględniając polskie pochmurne dni by dojść do 12V 20W.
    3) Czy zbyt niski prąd może uszkodzić pompę ? Może powinno być dodatkowe organicznie w postaci prądu min ?

Bez akumulatora nie ma szans na normalna pracę, silnik przy rozruchu pobiera większy I,
    matchek
    Level 9  
    Czy musi to być akumulator, kondensator nie wystarczy ? Jeśli musi być akumulator to jaki byś proponował ? I co w przypadku gdy będzie ciemno ? Po niespełna 2ch latach akumulator będzie do wymiany. No i co z ładowaniem akumulatora ?
    karolark
    Level 42  
    Akumulator niezbędny, koszt tej instalacji spory - panele 40-50W ,aku, stabilizator
    Sam tego nie zrobisz, jeżeli masz możłiwość doprowadzenia zasilania to podaruj sobie fotowoltaike.
    CommonRail
    Level 27  
    Ta pompka to pewnie pompka do oczka wodnego. Mam taki zestaw z ogniwem 20W, a pompka ma 10W. Pompka spokojnie da sobie radę, Pewnie pompka nie zblizy się do tych 20W, ale będzie działać. I ruszy bez problemów, tak jest zwykły silniczek DC. Panel 40W da rade.
    matchek
    Level 9  
    CommonRail wrote:
    Ta pompka to pewnie pompka do oczka wodnego. Mam taki zestaw z ogniwem 20W, a pompka ma 10W. Pompka spokojnie da sobie radę, Pewnie pompka nie zblizy się do tych 20W, ale będzie działać. I ruszy bez problemów, tak jest zwykły silniczek DC. Panel 40W da rade.

Jak masz to podłączone ? stosowałeś ograniczniki ?
    CommonRail
    Level 27  
    To fabryczna chińszczyzna. Nie potrzeba żadnych ograniczników. Panel ma wyprowadzony + i - które idą bezpośrednio do silnika. Słońce świeci, silnik kręci. Nie ma słońca nie kręci.
    karolark
    Level 42  
    CommonRail wrote:
    To fabryczna chińszczyzna. Nie potrzeba żadnych ograniczników. Panel ma wyprowadzony + i - które idą bezpośrednio do silnika. Słońce świeci, silnik kręci. Nie ma słońca nie kręci.

Czyli bez aku i ukłądu ładowania cały układ jest do d..y.
    matchek
    Level 9  
    Common a co jeśli jest ostre słońce ? nie "kręci" ci pompą ponad normę ?

Karolak dlaczego cały układ jest do dupy ? Rozwiń proszę...
    karolark
    Level 42  
    Bez akumulacji energii działać będzie tylko wtedy jak jest słońce - lekka chmurka i przestaje działać - jak mawia klasyk sorry taki mamy klimat :-)
    Jak pompka ma działać skokami lub wcale to uważasz że to jest sensowne?
    matchek
    Level 9  
    karolark wrote:
    Bez akumulacji energii działać będzie tylko wtedy jak jest słońce - lekka chmurka i przestaje działać - jak mawia klasyk sorry taki mamy klimat :-)
    Jak pompka ma działać skokami lub wcale to uważasz że to jest sensowne?

Praca raz mocniej raz słabiej jest nawet wskazana. Natomiast jeśli przy zachmurzeniu ma nie działać wcale to nie jest to pożądany efekt, ale czy większy panel nie rozwiąże tego problemu ? Tylko co z nadmiarem energii w słoneczne dni ?
    CommonRail
    Level 27  
    Nie ma nadmiaru pradu. Panel da Ci 12, max 14, wiec w porzadku.
    karolark
    Level 42  
    CommonRail wrote:
    Nie ma nadmiaru pradu. Panel da Ci 12, max 14, wiec w porzadku.

O czym ty piszesz nadmiar prądu podajesz w V :D
    matchek
    Level 9  
    Tylko dwie osoby, nikt nic więcej nie dorzuci od siebie ?
    reklama17
    Level 10  
    Witam
    Są takie gotowe zestawy. Mówię o zestawie fontannowym do oczka wodnego.
    Sam się nad tym bardzo zastanawiam.
    Tylko zamiast fontanny chce zrobić wolny wylew na kaskadzie.

Nie wiem jak to jest z tą mocą. Ile jej potrzeba żeby podnieść wodę na 1m.
    powiedzmy wąż 1/2 cala.

Dodano po 2 [minuty]:

Powiedzmy ogniwo fotowoltaiczne do pompy wody o takich parametrach:

Napięcie robocze 12-24 V
    Pobór mocy (P1) 12 W
    Wydajność zasilania 470 - 750 l/h
    Wysokość tłoczenia 0,8 - 2,0 m