Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grundig M63-281/8 IDTV/LOG

Lesnik1 14 Maj 2005 13:31 3185 24
  • #1 14 Maj 2005 13:31
    Lesnik1
    Poziom 10  

Witajcie
    Nawalił mi TV jak w temacie (chassis to CUC 1836). Nagle zniknął obraz (TV wyłączył się) i usiłuje się cyklicznie włączyć. Słychać cykliczny pisk przetwornicy. Wygłada to tak jakby przetwornica nie mogła załączyć z powodu jakiegoś zwarcia. Co to może być i jak w takim przypadku zabrać się za naprawę? Odłączyłem napięcie +a od powielacza zastępczo obciążając je żarówką 60W ale problem nadal jest. Sprawdziłem omomierzem czy nie ma zwarcia na napięciach po stronie wtórnej wszystko jest OK.
    Wcześniej kilka tygodni przed awarią po nagrzaniu TV pojawiał się jakiś dziwny świergot chyba w okolicy przetwornicy ale nie jestem pewien. Drugi niepożądany efekt jaki zaobserwowałem to zakłócenia w postaci słabo widocznych prążków na ekranie widoczne niezależnie od stopnia nagrzania TV. Jeśłi chodzi o napięcia na TDA 4605 to są następujące:
    1 - ok. 0V
    2 - przebieg prostokątny między 0V a 1V z częstotliwością załaczania przetwornicy tj. około 1 Hz
    3- przebieg prostokątny między 0V a ok. 2V z częstotliwością załączania przetwornicy tj. około 1 Hz
    6 - przebieg zbliżony do trójkąta, liniowe narastanie i opadanie napięcia między 6V a 15V
    7 - przebieg prostokątny między 0V a 4V z częstotliwością załączania przetwornicy
    8 - przebieg prostokątny między 0V a 0,5V z częstotliwością załączania przetwornicy

Najciekawszy jest przebieg na nodze 3 ponieważ przejście napiecia na zero powoduje faktyczne wyłaczenie przetwornicy. Myślałem, że coś jest z sygnałem STAND BY ale zmierzyłem na bazie tranz. CT61316 sterującego transoptorem OK60046 od Standby i tam jest cały czas zero czyli od procesora nic nie przychodzi. Dla pewności odłaczyłem zasilanie tego tranzystora i mimo to przetwornica się wyłacza. Dodam,że napięcie zasilające przetwornice za bezpiecznikiem S16001 jest cały czas stabilne i wynosi ok.313V. Stabilne jest również napięcie +H 5V. Napięcie +OEKO na schemacie mam, że powinno mieć 15V ja mam 13,5V.
    Zauważyłem również że Tv nie wchodzi z pilota w stan "stand by" oraz nie działa całkowite wyłaczenie z pilota. W przypływie desperacji wymieniłem TDA4605 nadal nic. Sprawdziłem prawie wszystkie elementy przetwornicy, m.in. kond przy nodze 2 TDA4605, przy nodze 7 a także C60009,C60016 oraz elektrolit przy nodze 6.
    nadal nic. Co to może być Proszę pomóżcie.
    Czy takie zachowanie przetwornicy (powtarzający się cyklicznie pisk z częstością ok 1 Hz świadczy o zwarciu na jej wyjściu, niedociążeniu, czy jej uszkodzeniu? Czy uszkodzenie toru sprzężenia zwrotnego od napięcia +A ( wzmacniacz operacyjny itp.)może dawać taki efekt?
    Za cenne rady i pomoc serdecznie dziękuje
    Pozdrawiam Lesnik

0 24
  • #2 14 Maj 2005 13:36
    El Procek
    Poziom 17  

Sprawdź rezystory wysokoomowe w przetwornicy (ok.300k i ok 680k ) i dla spokoju sumienia kondensatory elektrolitycze .
    A sprawdź tzn. najlepiej podmień na nowe .
    Pozdrowienia.

0
  • #3 14 Maj 2005 13:43
    bonzo f
    Poziom 29  

naprawic box te prazki to takiejak na foto

i recepta 16v 220uf dolozyc w box-ie.sprawdzis czy nie ma tam zwarcia na kondensatorze pod spodem.ta pretwornica rozbuja sie jak dostanie sygnal z proca na transoptor.tak wiec najpierw 5v na nim.czy na szynie jakies ruchy .jak nie masz czym to oscyloskopem moze wylapie jakis przebieg na kwarcu.zwierac tranoptora nie polecam aby wymusic start
    schemat jest napewno w download widze ze masz malo punktow ale nie wiem jak ci je dac.

0
  • #4 14 Maj 2005 14:26
    adam12
    Poziom 25  

Zobacz czy nie ma zwarcia na końcówkach wizji +200V najlepiej odł zasilanie +200V czasem na mierniku nie wychodzi
    A czy na wtórnej stronie coś się dzieje
    Tam jest SDA5250 i cyfra ta wąska na jednej płycie?

Dodano po 3 [minuty]:

Spr na wtórnej wszystkie gałęzie zasilania

Dodano po 4 [minuty]:

Jeżeli to jest ten model to na próbe powinno ruszyć zasilanie bez cyfry (przynajmniej na chwile)

0
  • #5 14 Maj 2005 14:38
    Lesnik1
    Poziom 10  

Dzięki za szybką odpowiedź
    Jeśli chodzi o prązki to są to pionowe esowate cienkie linie koloru szarego widoczne szczególnie na czarnych partiach ekranu widoczne zarówno przy odbiorze z anteny jak i Euro.

Rezystory wysokoomowe sprawdziłem są OK , napięcie 200V odłaczyłem i nadal nic. Sprawdziłem omomierzem czy nie ma zwarcia na którymś z napięć po stronie wtórnej odłaczyłem też po kolei każde z napięć prztewornica nadal nie startuje. Wygląda na to że wszystko jest sprawne tylko nie działa :lol: . Już mi się pomału koncepcje wyczerpują. Zastanawiam się tylko dlaczego nie działa wyłacznik sieciowy z pilota przecież to nie zależy od przetwornicy.

Pozdrawiam Lesnik
    P.S Serwisówkę do niego mam.

0
  • #6 14 Maj 2005 15:23
    adam12
    Poziom 25  

Nie rozumie on teraz nie startuje a piszesz że są prążki
    Jak nie startuje a przet piszczy spr bez cyfry na żarówce i odł bu
    Co na magistrali?
    To jest ten na sda5250?

Dodano po 1 [minuty]:

Wył przeł inicjuje procesor(zależy jak w meni ust)

Dodano po 23 [minuty]:

Jeżeli to jest cuc1836
    Zainicjuj start zasilacza na transoptorze(ten od stb) bez cyfry i procesora na żar gałęzi zasil lini
    Ma być dobrze a jak nie to wiesz gdzie szukać (czy zasilacz czy co innego)

Dodano po 11 [minuty]:

Spr też wszystkie besp od strony wtórnej

Dodano po 2 [minuty]:

Transoptory spr

0
  • #7 14 Maj 2005 17:07
    bonzo f
    Poziom 29  

lesnik jak nie czujesz sie na silach daj fachowcowi bo narobisz inne defekty,widze ze poczatkujacy na forum

0
  • #8 15 Maj 2005 22:01
    wacek2000
    Poziom 19  

Jak z proca tego malego (20 pinowego) wychodzi 5 V to to automatycznie włącza stand-by i nie ma wysokiego i żadnych prążkow.
    Jak nie ma impulsów z generatora ( znajduje się w Futura-box) to tez wysokie nie wystartuje - ale wtenczas przetwornica milczy,głucho.
    Zatem należy szukać przyczyn w wysokim napieciu.

0
  • #9 15 Maj 2005 23:06
    bonzo f
    Poziom 29  

a co z ukladem odchylania H .sprawdz nasadke na kineskopie moze te linie to powroty ktoras-es koncowka lezy blokuje proca wizji.jaki masz kineskop tak na marginesie

0
  • #10 16 Maj 2005 02:46
    ssss
    Poziom 31  

Witam
    Jezeli Masz jakies prazki na obrazie latwo jest to skontrolowac wlacz
    telegazete jezeli prazkow nie bedzie oznacza to ze Masz uszkodzony
    futr-box wymien w nim wszystkie elka

0
  • #11 16 Maj 2005 10:01
    Lesnik1
    Poziom 10  

Witajcie
    Chciałem sprostować pewne zagadnienia
    Prążki na ekranie miałem wcześniej przed awarią teraz nie mam wogóle obrazu po przetwornica nie startuje (słychać cykliczny pisk) zauważyłem jednak, że po odłączeniu złacz ST-BR i ST-RGB od płytki przy kineskopie przetwornica zaczyna pracować (pracuje tylko wtedy kiedy oba złacza są odłaczone). Wygląda na to że uszkodzenie jest na tej płytce. Wylutowałem po kolei scalaki TDA 6111 sprawdzając czy bez danego scalaka przetwornica ruszy, niestety nie rusza. Sprawdziłem kondziory na zasilaniu +200V wygląda na to że są OK. Zauważyłem jednak, że rezystancja na kondensatorze wyjściowym scalaka od koloru "Blue" wynosi ok 1.6M podczas gdy na pozostałych jest poza zakresem pomiarowym miernika. Sprawdziłem ten kondzior jest OK czyżby zatem TDA6111 od koloru "Blue"? Dlaczego jednak po jego wylutowaniu przetwornica nie startuje?
    Pozdrówka Jacek

0
  • #12 16 Maj 2005 10:37
    janomo
    Poziom 24  

Nie czytałem całego wątku ale odnośnie tych TDA6111 to często zdarza się uszkodzenie 2 lub nawet wszystkich 3 a z twojej wypowiedzi wynika że wyjmowałeś je po jednym. Wymontuj wszystkie albo odłącz zasilanie 200 V od PK.

0
  • #13 16 Maj 2005 10:59
    wacek2000
    Poziom 19  

Sprawdż tak:1.Wyjmij wtyk 6 pinowy który doprowadza A+ do wysokiego i napięcia na cewki odchylajace.
    2.Podepnij zarowkę 60V do napięcia A+ (149V)
    3.Włącz telewizor włącznikiem głównym zarówka powinna się zaświecić - obserwuj jak wygląda to świecenie ( jego stabilność).
    4. Wyłącz telewizor pilotem ( żarówka powinna zgasnąć)
    5.Wciśnij włącznik główny przy odłączonym przewodzie do sieci a następnie wetknij przewód do gniazdka - zarówka nie powinna sie zaświecić, jedynie diodka czuwania. Nastepnie włącz go pilotem -żarówka powinna się zaświecić, wyłącz powinna zgasnąć. Jeśli telewizor tak będzie się zachowywał to znaczy,że przetwornica jest dobra i procek jest dobry ( ten 20 pinowy, który trzyma standby).
    Potem sprawdz wysokie: czy włącza sie na moment (czy jak popiskuje w tych momentach pojawia sie wysokie a nic o tym nie piszesz) czy są impulsy z genereatora w Future-box na złączu F, które uruchamia wysokie.

0
  • #14 16 Maj 2005 11:33
    Lesnik1
    Poziom 10  

Taki test już robiłem. Niestety przy odłaczonym wysokim i załączonej żaówce przetwornica nie startuje, słychać cykliczny pisk, napięcia po stronie wtórnej przez chwilę zaczynają narastać i nagle opadają do zera.
    Dzieki za pomoc

0
  • #16 16 Maj 2005 11:48
    Lesnik1
    Poziom 10  

Aha jeszcze jedna chyba ważna informacja
    Rezystancja między +200V a masą na płytce kineskopu wynosi tylko 120 omów (przy płytce całkowicie odłaczonej od reszty układu i kineskopu). Czy to jest prawidłowa wartość czy jednak za mała? Przy 200V woltach to dało by prawie 2A prądu pobieranego przez płytkę
    Pozdrawiam Jacek

0
  • #17 16 Maj 2005 11:52
    bonzo f
    Poziom 29  

jaki masz kineskop drugi raz pytam .sprawdz emisje czy nie masz zwarcia.bvo bedziesz plylol w koncowki wizji

0
  • #18 16 Maj 2005 11:52
    El Procek
    Poziom 17  

Napewno nie.Uszkodzone są wzmacniacze wizji.Odlutuj od scalaka (ów) zasilanie 200V i sprawdź opór

0
  • #19 17 Maj 2005 09:57
    Lesnik1
    Poziom 10  

Znalazlem uszkodzone dwie diody na płytce przy kineskopie po wymianie rezystancja międy +200V i masą jest OK. Przetwornica jednak nadal cyklicznie usiłuje się załączyć (niestety również po całkowitym odłączeniu płytki przy kineskopie). Odłaczyłem wysokie napięcie i napięcie +F podłaczyłem pod +A żarówkę 60W. Po załączeniu żarówka cyklicznie rozżarza się i gaśnie. Na bazie tranzystora sterującego transoptorem przetwornicy mam zero (zreszta wcześniej odłaczyłem jego kolektor od zasilania i efekt cyklicznego załaczania przetwornicy był ten sam) więc chyba wskazuje to na uszkodzenie samej przetwornicy. Problem w tym że sprawdziłem w niej już prawie wszystkie elementy. Zostały do sprawdzenia transoptory wzmacniacz operacyjny i transformator. Coraz bardziej wydaje mi się że może to być trafo ponieważ przez kilka tygodni przed awarią po nagrzaniu TV słychać było takie nieznośne brzęczenie właśnie jaby tego trafa. Co o tym sądzicie? Czy gdyby okazało się że to trafo to można to gdzieś kupić( symbol trafa to 29201 569 9700)? Czy tylko w serwisie? W sumie mógłbym próbować przewinąć (mam dostęp do nawijarki) ale rdzeń jest klejony nie wiem czy dałoby sie to rozkleić.
    Pozdrawiam i dziękuje za wszelkie uwagi
    Lesnik

0
  • #20 17 Maj 2005 10:05
    bonzo f
    Poziom 29  

ta sie zdarza.mozesz sprawdzic miernikiem zwarc transformatorow.ja mam firmy jupitel ten na nich wykazuje.moze maja w poltronik lub cybor tech.szukaj w reklamach na elektrodzie

0
  • #21 17 Maj 2005 10:10
    Lesnik1
    Poziom 10  

Znalazlem uszkodzone dwie diody na płytce przy kineskopie po wymianie rezystancja międy +200V i masą jest OK. Przetwornica jednak nadal cyklicznie usiłuje się załączyć (niestety również po całkowitym odłączeniu płytki przy kineskopie). Odłaczyłem wysokie napięcie i napięcie +F podłaczyłem pod +A żarówkę 60W. Po załączeniu żarówka cyklicznie rozżarza się i gaśnie. Na bazie tranzystora sterującego transoptorem przetwornicy mam zero (zreszta wcześniej odłaczyłem jego kolektor od zasilania i efekt cyklicznego załaczania przetwornicy był ten sam) więc chyba wskazuje to na uszkodzenie samej przetwornicy. Problem w tym że sprawdziłem w niej już prawie wszystkie elementy. Zostały do sprawdzenia transoptory wzmacniacz operacyjny i transformator. Coraz bardziej wydaje mi się że może to być trafo ponieważ przez kilka tygodni przed awarią po nagrzaniu TV słychać było takie nieznośne brzęczenie właśnie jaby tego trafa. Co o tym sądzicie? Czy gdyby okazało się że to trafo to można to gdzieś kupić( symbol trafa to 29201 569 9700)? Czy tylko w serwisie? W sumie mógłbym próbować przewinąć (mam dostęp do nawijarki) ale rdzeń jest klejony nie wiem czy dałoby sie to rozkleić.
    Lesnik

0
  • #22 17 Maj 2005 10:34
    bonzo f
    Poziom 29  

sprawdz powielacz zielony z boku czy nie ma mikro pekniec.cos sie zaiskrzy wtedy sypia sie koncowki rzadziej pion w nich ale.mysle o cuc 1822 mysle ze 1836 jest podobne. w twoi m wymien najwiekszy kondensator w przetwornicy.jakiej firmy masz kineskop

0
  • #23 17 Maj 2005 10:43
    Lesnik1
    Poziom 10  

bonzo f napisał:
    sprawdz powielacz zielony z boku czy nie ma mikro pekniec.cos się zaiskrzy wtedy sypia się koncowki rzadziej pion w nich ale.

W tym TV jest trafopowielacz

0
  • #24 17 Maj 2005 15:02
    adam12
    Poziom 25  

Lesnik1 napisał:
    Znalazlem uszkodzone dwie diody na płytce przy kineskopie po wymianie rezystancja międy +200V i masą jest OK. Przetwornica jednak nadal cyklicznie usiłuje się załączyć (niestety również po całkowitym odłączeniu płytki przy kineskopie). Odłaczyłem wysokie napięcie i napięcie +F podłaczyłem pod +A żarówkę 60W. Po załączeniu żarówka cyklicznie rozżarza się i gaśnie. Na bazie tranzystora sterującego transoptorem przetwornicy mam zero (zreszta wcześniej odłaczyłem jego kolektor od zasilania i efekt cyklicznego załaczania przetwornicy był ten sam) więc chyba wskazuje to na uszkodzenie samej przetwornicy. Problem w tym że sprawdziłem w niej już prawie wszystkie elementy. Zostały do sprawdzenia transoptory wzmacniacz operacyjny i transformator. Coraz bardziej wydaje mi się że może to być trafo ponieważ przez kilka tygodni przed awarią po nagrzaniu TV słychać było takie nieznośne brzęczenie właśnie jaby tego trafa. Co o tym sądzicie? Czy gdyby okazało się że to trafo to można to gdzieś kupić( symbol trafa to 29201 569 9700)? Czy tylko w serwisie? W sumie mógłbym próbować przewinąć (mam dostęp do nawijarki) ale rdzeń jest klejony nie wiem czy dałoby się to rozkleić.

Lesnik

Dodano po 3 [minuty]:

Witam ponownie
    Nie wiem czy spr zasilacz sztucznie jak wcześniej pisałem żeby wykluczyć
    przy odł procesorze i cyfsze
    TO WIELE WYJASNI
    Usterka może być powiązana z magistralą lub nie ale do tego musisz dojść
    krok po kroku (najpierw wyeliminuj sam zasilacz)

Osobiście uważam że trafo wzasilaczu jest sprawne ale jak chcesz iść wkoszta to mam orginał

Dodano po 38 [minuty]:

Podejżewam też cyfre Spr +5V na zsilaniu cyfry czy nie robi zwarcia (jak coś się działo na pk to mogło przejść na cyfre)
    Dlatego radzę spr bez cyfry(zasilacz)

0
  • #25 14 Lis 2005 08:59
    Lesnik1
    Poziom 10  

Witam
    To było trafo od przetwornicy
    Kończąc temat dziękuje wszystkim za pomoc
    Pozdrawiam Lesnik

0
  Szukaj w 5mln produktów