Witajcie
Nawalił mi TV jak w temacie (chassis to CUC 1836). Nagle zniknął obraz (TV wyłączył się) i usiłuje się cyklicznie włączyć. Słychać cykliczny pisk przetwornicy. Wygłada to tak jakby przetwornica nie mogła załączyć z powodu jakiegoś zwarcia. Co to może być i jak w takim przypadku zabrać się za naprawę? Odłączyłem napięcie +a od powielacza zastępczo obciążając je żarówką 60W ale problem nadal jest. Sprawdziłem omomierzem czy nie ma zwarcia na napięciach po stronie wtórnej wszystko jest OK.
Wcześniej kilka tygodni przed awarią po nagrzaniu TV pojawiał się jakiś dziwny świergot chyba w okolicy przetwornicy ale nie jestem pewien. Drugi niepożądany efekt jaki zaobserwowałem to zakłócenia w postaci słabo widocznych prążków na ekranie widoczne niezależnie od stopnia nagrzania TV. Jeśłi chodzi o napięcia na TDA 4605 to są następujące:
1 - ok. 0V
2 - przebieg prostokątny między 0V a 1V z częstotliwością załaczania przetwornicy tj. około 1 Hz
3- przebieg prostokątny między 0V a ok. 2V z częstotliwością załączania przetwornicy tj. około 1 Hz
6 - przebieg zbliżony do trójkąta, liniowe narastanie i opadanie napięcia między 6V a 15V
7 - przebieg prostokątny między 0V a 4V z częstotliwością załączania przetwornicy
8 - przebieg prostokątny między 0V a 0,5V z częstotliwością załączania przetwornicy
Najciekawszy jest przebieg na nodze 3 ponieważ przejście napiecia na zero powoduje faktyczne wyłaczenie przetwornicy. Myślałem, że coś jest z sygnałem STAND BY ale zmierzyłem na bazie tranz. CT61316 sterującego transoptorem OK60046 od Standby i tam jest cały czas zero czyli od procesora nic nie przychodzi. Dla pewności odłaczyłem zasilanie tego tranzystora i mimo to przetwornica się wyłacza. Dodam,że napięcie zasilające przetwornice za bezpiecznikiem S16001 jest cały czas stabilne i wynosi ok.313V. Stabilne jest również napięcie +H 5V. Napięcie +OEKO na schemacie mam, że powinno mieć 15V ja mam 13,5V.
Zauważyłem również że Tv nie wchodzi z pilota w stan "stand by" oraz nie działa całkowite wyłaczenie z pilota. W przypływie desperacji wymieniłem TDA4605 nadal nic. Sprawdziłem prawie wszystkie elementy przetwornicy, m.in. kond przy nodze 2 TDA4605, przy nodze 7 a także C60009,C60016 oraz elektrolit przy nodze 6.
nadal nic. Co to może być Proszę pomóżcie.
Czy takie zachowanie przetwornicy (powtarzający się cyklicznie pisk z częstością ok 1 Hz świadczy o zwarciu na jej wyjściu, niedociążeniu, czy jej uszkodzeniu? Czy uszkodzenie toru sprzężenia zwrotnego od napięcia +A ( wzmacniacz operacyjny itp.)może dawać taki efekt?
Za cenne rady i pomoc serdecznie dziękuje
Pozdrawiam Lesnik
Nawalił mi TV jak w temacie (chassis to CUC 1836). Nagle zniknął obraz (TV wyłączył się) i usiłuje się cyklicznie włączyć. Słychać cykliczny pisk przetwornicy. Wygłada to tak jakby przetwornica nie mogła załączyć z powodu jakiegoś zwarcia. Co to może być i jak w takim przypadku zabrać się za naprawę? Odłączyłem napięcie +a od powielacza zastępczo obciążając je żarówką 60W ale problem nadal jest. Sprawdziłem omomierzem czy nie ma zwarcia na napięciach po stronie wtórnej wszystko jest OK.
Wcześniej kilka tygodni przed awarią po nagrzaniu TV pojawiał się jakiś dziwny świergot chyba w okolicy przetwornicy ale nie jestem pewien. Drugi niepożądany efekt jaki zaobserwowałem to zakłócenia w postaci słabo widocznych prążków na ekranie widoczne niezależnie od stopnia nagrzania TV. Jeśłi chodzi o napięcia na TDA 4605 to są następujące:
1 - ok. 0V
2 - przebieg prostokątny między 0V a 1V z częstotliwością załaczania przetwornicy tj. około 1 Hz
3- przebieg prostokątny między 0V a ok. 2V z częstotliwością załączania przetwornicy tj. około 1 Hz
6 - przebieg zbliżony do trójkąta, liniowe narastanie i opadanie napięcia między 6V a 15V
7 - przebieg prostokątny między 0V a 4V z częstotliwością załączania przetwornicy
8 - przebieg prostokątny między 0V a 0,5V z częstotliwością załączania przetwornicy
Najciekawszy jest przebieg na nodze 3 ponieważ przejście napiecia na zero powoduje faktyczne wyłaczenie przetwornicy. Myślałem, że coś jest z sygnałem STAND BY ale zmierzyłem na bazie tranz. CT61316 sterującego transoptorem OK60046 od Standby i tam jest cały czas zero czyli od procesora nic nie przychodzi. Dla pewności odłaczyłem zasilanie tego tranzystora i mimo to przetwornica się wyłacza. Dodam,że napięcie zasilające przetwornice za bezpiecznikiem S16001 jest cały czas stabilne i wynosi ok.313V. Stabilne jest również napięcie +H 5V. Napięcie +OEKO na schemacie mam, że powinno mieć 15V ja mam 13,5V.
Zauważyłem również że Tv nie wchodzi z pilota w stan "stand by" oraz nie działa całkowite wyłaczenie z pilota. W przypływie desperacji wymieniłem TDA4605 nadal nic. Sprawdziłem prawie wszystkie elementy przetwornicy, m.in. kond przy nodze 2 TDA4605, przy nodze 7 a także C60009,C60016 oraz elektrolit przy nodze 6.
nadal nic. Co to może być Proszę pomóżcie.
Czy takie zachowanie przetwornicy (powtarzający się cyklicznie pisk z częstością ok 1 Hz świadczy o zwarciu na jej wyjściu, niedociążeniu, czy jej uszkodzeniu? Czy uszkodzenie toru sprzężenia zwrotnego od napięcia +A ( wzmacniacz operacyjny itp.)może dawać taki efekt?
Za cenne rady i pomoc serdecznie dziękuje
Pozdrawiam Lesnik