Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termostat

16 Maj 2005 16:55 3461 6
  • Poziom 20  
    Poszukuję schematu jakiegoś prostego(taniego) termostatu. Potrzebny mi on do trawiarki. Zależało by mi, żeby miał odpowiednieo zregulowaną histerezę. Zakres temp. 20-50°C.
  • Poziom 23  
    zależy czm kolega chce trawić jeżeli B327 to polecam kit jabela J-21 www.jabel.pl
  • Poziom 20  
    Znam ten układ, ale tam nie ma histerezy. Bym musiał go przerobić, a z elektroniką jestem dopiero trochę czasu.

PS. Trawię B327
  • Poziom 19  
    Odnośnie termostatów - większość tego typu termostatów jest do bani - histereza i w tym układzie jest, ale niewielka i przekaźnik dostaje drgawek ;) Miałem problem, bo robiłem termostat do akwarium, a tam potrzebne jest stabilne i pewne działanie. Zbudowałem więc termostat z komparatorem na TL081 i układem 4093 - ze "Szmitem". Opierałem się na jakimś opisie sterownika do wentylatora z EDW. Napięcie z wyjścia komparatora jest buforowane przez dwie szeregowo połączone bramki, następnie "odczekiwany" jest czas ok kilku sekund do pojawienia się pewnego stanu wysokiego, a następnie napięcie na cewce jest podtrzymywane jeszcze przez ok. 2 minuty po zapanowaniu stanu niskiego na wyjściu komparatora. Teraz wszystko przełącza pewnie, nie ma problemów z drganiami styków, termostat nie włącza się często, napięcie nie pływa - w klasycznym układzie można to zaobserwować jako lekkie żarzenie się diody LED przed i po załączeniu przekaźnika.
  • Poziom 20  
    Problem małej histerezy można rozwiązać zmieniając wartość rezystora w pętli sprzężenia wzmacniacza operacyjnego. Większy rezystor - mniejsza histereza i na odwrót.
  • Poziom 29  
    Proponowałbym coś takiego. Kiedyś to zrobiłem i działało OK.
    Dowolny wzmacniacz operacyjny, dowolna dioda i przekaźnik.
    Potencjometrem 47K(A-czyli liniowy) ustawiamy punkt pracy termistora w stosunku do właściwej temperatury (jako pomoc posłuży zwykły termometr). Za pomocą potencjometru sprzężenia zwrotnego 510K ustawiamy czułość czyli histerezę.
    Miłej zabawy...