Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

De Ditrich MCR/II 24T - Nie grzeje CO - wyświetla kod 8

22 Feb 2015 04:40 2133 3
  • Level 2  
    Witam
    Jako, że to mój pierwszy post, witam Was wszystkich i pozdrawiam.

Wczoraj cały dzień kombinowałem, jak by tu zmusić kocioł (który raptem użytkuję od 3 tygodni), do tego by grzał CO.

Kocioł praktycznie cały czas wyświetlał kod nr 8 i co jakiś czas grzał CWU, ale też nie do zadanej temp. 40stC, a jedynie do 37 stopni.
    W środę (bo i w środę kocioł zaczął głupieć) na podobną dolegliwość pomógł restart kotła, ale teraz nic to nie dało.

Zauważyłem, że w trybie 8 kocioł pompuje wodę wyłącznie przez zasobnik (co słychać po przydławieniu zaworu), a przez CO nie - nie wiem czy tak ma być, czy nie, bo w instrukcji takich szczegółów nie ma, ale wydaje mi się, że w trybie 8 kocioł powinien mierzyć CO. Do pomiaru temperatury w zasobniku jest przecież osobny czujnik.

Jedyne co pomaga, a do czego doszedłem po wielu próbach i kombinacjach, to wyłączenie grzania CWU - wtedy od razu startuje z grzaniem CO i zachowuje się jak należy. No, ale nie po to czekałem 2 lata na gaz, żeby zasobnik przełączać na ogrzewanie prądem...

Obstawiam walnięty/przytkany paprochami zawór 3-drogowy. Ale może się mylę??

Wydedukowałem to tak:
    Myślę, że po zagrzaniu CWU zawór do końca się nie domyka i kocioł w trybie 8 pompuje wodę przez zasobnik zamiast przez CO i wciąż czuje zbyt wysoką temperaturę by odpalić kocioł do grzania CO. A sterownik iSense w salonie stanowczo się domaga (odpowiedni symbol na wyświetlaczu) odpalenia CO, dlatego kocioł potrafi kilka godzin non stop gonić w trybie 8 - na przemian wyziębiając zasobnik = uruchamiając grzanie CWU --> co jak wspomniałem podgrzewa czujnik odpowiedzialny za uruchomienie CO.
    Istne perpetuum mobile.

Aha, do mojej tezy zawieszonego zaworu skłania mnie również to, że odczyty t1 = t2 = t3.
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Moderator of Heating systems
    Przyczyną jest złe położenie czujnika ciepłej wody użytkowej.
    Jest on nieprawidłowo włożony do tulei pomiarowej lub tuleja (co się też zdarza)
    znajduje się niżej niż wężownica.
    Napisz jaki masz zasobnik. Zrób jakieś zdjęcia.
  • Level 2  
    Mój zasobnik, to Nordic combi elektrononik 140l.
    Piracik, też tak myślałem, ale to chyba nie to, bo po odpaleniu zasobnika elektrycznie nabija do zadanej temperatury, a temperatura na wyświetlaczu zasobnika = odczytanej z t3.
    Niemniej spróbuję poprawić.
    Inna rzecz, że dwa tygodnie kocioł chodził bezbłędnie.
  • Level 2  
    Zatem co następuje:

Przybył Pan Serwisant i opanował sytuację w 3 minuty.

Przestawił parametr P31 z 0st.C na 15st.C.

Dodam, że na to zero, to jakiś czas temu ja sam przestawiłem, żeby kocioł niepotrzebnie nie przegrzewał wody o 15 stopni ponad nastawioną. W instrukcjach wyczytałem, że P31 to:
    - "P31 Wartość temperatury kotła dla ładowania c.w.u. 0 do 20 °C Kocioł będzie modulował gdy temperatura c.w.u. będzie miała osiągać wskazaną temperaturę (P2) + temperatura "przewyższenia" (P31)".
    - "Przekroczenie temperatury c.w.u. o nastawioną wartość, dla której następuje wyłączenie ładowania c.w.u."

Zrozumiałem to tak, że jest to temperatura przewyższenia, czyli jeśli mamy P2 = 40 i P31 = 15 to kocioł nagrzeje wodę do temperatury 55 stopni.

Pan serwisant wyjaśnił mi, że to tak nie działa i jeśli P31 będzie nastawione na 0 (co zresztą instrukcja dopuszcza), to kocioł zadaną P2 na 45stC będzie nagrzewał wodą o temp. 45st.C, czyli to się nie uda .

Hmm... Chyba chłop musi mieć rację, bo kocioł odżył ;)