Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Whirpool AWE 2316 - ciekawy przypadek - silnik czy programator?

Tom Tomek 26 Feb 2015 10:47 1068 10
 • #1
  Tom Tomek
  Level 2  
  Witam,
  bardzo prosze o podpowiedź. Pralka ma 6 lat.
  Pierze na programie prawidłowo bez załadunku, ale przez ok.pierwsze 5 min.kręci bębnem niestabilnie, nieregularnie - jakby czsami przycinając się. Z załadunkiem zacina się po napuszczeniu wody i po 2 obrotach - wtedy pokazuje kontrolkę servis w kodzie F06. Płucze i wiruje prawidłowo z załadunkiem. Grzałka sprawdzona działa i grzeje.

  Prosze o pomoc. Z góry dziękuję.
 • #3
  Tom Tomek
  Level 2  
  Dziękuję za link, ale nie znalazłem tam odpowiedzi. Mam pytanie czy w tym przypadku można mówić o uszkodzonym silniku, czy też to że płucze i wiruje wyklucza jego awarię?
 • #4
  TONI_2003
  Moderator
  Tom Tomek wrote:
  Dziękuję za link, ale nie znalazłem tam odpowiedzi.

  Tam jest dziesiątki linków przeczytałeś choć połowę z nich? Czy tylko ograniczyłeś się tylko do Twego modelu?

  Zatem wezwij mechanika AGD i daj sobie spokój bo widać, że Twe chęci nic nie mają się do Twych zamiarów czy też możliwości, a przynajmniej tak to wygląda z naszego punktu widzenia...
 • #5
  Tom Tomek
  Level 2  
  Dzięki za odp., ale już fachowiec AGD był i stwierdził, że silnik do wymiany, a jego wymiana jest nieopłacalna (skasował 30zł.za poradę), drugi (na szczęście był na tyle miły,że doradził za darmo przez tel.) stwierdził, że na 99% to programator.
  Jeśli wiesz czy w tym moim konkretnym przypadku chodzi o silnik to napisz. Wtedy mi pomożesz (:
  Jak nie chcesz pomóc to nie pisz (:
  Dzięki wielkie.
 • #6
  TONI_2003
  Moderator
  Tom Tomek wrote:
  Jeśli wiesz czy w tym moim konkretnym przypadku chodzi o silnik to napisz. Wtedy mi pomożesz (: Jak nie chcesz pomóc to nie pisz

  :arrow: Zwykle daję wędkę, a rybkę przeznaczam dla wybranych... :idea:
  Jak masz z czymś problem to powiedz jeszcze więcej jakieś pomiary robiłeś Ty na silniku (mechanik ten od silnika takowy podmieniał) czy tylko tak Ci szepnął na ucho cenę? Płytkę elektroniki sprawdzałeś zapewne sam? Ponieważ tak na odległość to wróżka nawet wysiada.
  Whirpool AWE 2316 - ciekawy przypadek - silnik czy programator?
  Przecież masz opis pod swym awatarem (Elektronika ogólna) :cry:
 • #7
  Jsebe
  Level 9  
  Przyjacielu,po odlaczeniu pralki z zasilania, rozkrec plecy pralki zdejmij gorny blat sprawdz pasek czy dobrze opasa kolo pasowe,zobacz czy dobrze siedzi na rolce silnika,pokrec caloscia,przyjrzyj sie calosci czy nie ma oporow w obracaniu sie bebna,trzeba wymontowac silnik obejrzec go calego,pokrec wirnik powinien po poltora obrotu sie zatrzymac.W silniku moze byc problem np.koncza sie szczotki,trzeba je obejrzec.
 • #8
  neo2508
  Level 2  
  sorki że tak wrzucę się w temat ale mam ten sam przypadek ale opiszę go trochę dokładniej
  pralka podczas załączania każdego programu początkowego
  czy to będzie pranie czy płukanie... oprócz wirowania
  chodzi max do 5min. puszczając wodę pierwsze obroty wiadomo są wolne..kręci w prawo i w lewo.. ale pod obciążeniem silnik staje..słychać dochodzenie prądu do silnika ale schodzi z obrotów i się zatrzymuje nadal brzęcząc..i wtedy wywala błąd ooxxo gdzie o-to zgaszona lampka
  x- zapalona i standardowo czerwona serwis..
  dziś puszcząjąc pralkę również z obciążeniem przy otwartej bocznej klapie pomogłem jej ręcznie pare razy obrócić i przprała cały program..niewiem jeszcze jak bedzie po przejściu na płukanie wirowanie.po wizycie złotej rączki od serwisowania takich rzeczy nadal temat nie rozwiązany ponadto dodam że silnik został wzięty na testy i miał sprawdzone wszystkie parametry i ok..podobno prądniczka tacho też ok i oporniki w płytce wymienione..TERAZ POTRZEBNA RADA KOGOŚ NAPRAWDE MĄDREGO ;p
 • #9
  Robercikxxx
  Level 14  
  A szczotki silnika są długie ? Ile pralka ma lat ? Czy coś było w niej robione ?
 • #10
  zhudomel
  Home appliances specialist
  neo2508 wrote:
  podobno prądniczka tacho też ok
  Mimo to do sprawdzenia.
 • #11
  neo2508
  Level 2  
  Szczerze to zdałem się na fachowca..jesli dam radę sprawdzić sam stan szczotek dam znać..praleczka ogólnie ma 7lat i nic nigdy nie był przy niej grzebane oprócz ostatnio wymienianych przekaźników na płytce (profilaktycznie jako część diagnozy) tylko dlaczego po manualnej pomocy w pierwszych minutach programu pralka jedzie normalnie..