logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Obliczanie drutu oporowego - zależność W/cm3 od temperatury drutu

bogiebog 26 Lut 2015 23:30 5589 2
REKLAMA
  • #1 14481888
    bogiebog
    Poziom 43  
    Posty: 24793
    Pomógł: 2569
    Ocena: 1528
    Cytat:

    Kalkulator Obliczanie wymiarów spirali grzejnej 2015.02
    http://www.artom.com.pl/Promienniki/0013.htm
    900 stopni C - 3.0 - 3.5 W/cm2
    1000 stopni C - 2.2 - 2.5 W/cm2
    1100 stopni C - 1.5 - 1.8 W/cm2
    1200 stopni C - 1.2 - 1.5 W/cm2
    1300 stopni C - 0.8 - 1,0 W/cm2


    Nie bardzo rozumiem, z tabeli wynika że im więcej W/cm3 tym niższa temperatura drutu, w/g mnie powinno być odwrotnie, więcej energi oddawanej powinno być wyższa temperatur. Jakiś oczywisty błąd popełniam rozumowania mam, ktoś mnie nakieruje na właściwy tor proszę uprzejmnie.
  • REKLAMA
  • #2 14481914
    Darkdarkman
    Poziom 30  
    Posty: 1248
    Pomógł: 120
    Ocena: 253
    Warto też przeczytać opis tabelki:

    Cytat:
    Zalecane średnie obciążenie powierzchniowe drutu Resistohm Y w zależności od temperatury (W/cm2).


    Czyli im większa planowana temperatura pracy, tym mniejsze dopuszczalne obciążenie. Ta tabela nie jest symetryczna tak samo jak twierdzenie, że każdy kwadrat jest prostokątem.
    Bynajmniej nie wynika z niego, że każdy prostokąt jest kwadratem.
  • #3 14481950
    bogiebog
    Poziom 43  
    Posty: 24793
    Pomógł: 2569
    Ocena: 1528
    Darkdarkman napisał:
    Czyli im większa planowana temperatura pracy

    Tzn temperatura otoczenia czy temperatur drutu ?

    Skąd mam wiedzieć jaka będzie temperatura drutu przy danym obciążeniu/amperarzu ?

    Potrzebuję zrobić obciążenie oporowe na 24V prąd max 20A.
    Gubię się jaki wybrac drut gruby czy cienki ?
    W moim wypadku chcę zminimalizować temp drutu czyli zmaksymalizowac powierzchnię drutu (nie przekrój), czyli lepiej 4x 1mm2 niż 1x 4mm2 bo 4 druty mają więksż powierzchnię. Gubię się, jak to obliczyć w moim przypadku 24V/20A.

    EDIT
    tutaj jest trochę jaśniej, tabela musi miec na myśli temp otoczenia, wtedy logika się zgadza, niższa temp otoczenia tym wyższa moć rozpraszana.
    Cytat:

    Piec oporowy 2kw projekt grzałki - elektroda.pl
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2878510.html#13872176
    I tak dla drutu (bez izolatorów) pracującego w nieruchomym powietrzu o temperaturze pokojowej i wilgotności 50%:

    · 1 W/cm2 – ok. 250˚C
    · 2 W/cm2 – ok. 420˚C
    · 3 W/cm2 – ok. 530˚C
    · 4 W/cm2 – ok. 590˚C
    · 5 W/cm2 – ok. 640˚C
    · 6 W/cm2 – ok. 700˚C

REKLAMA