Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zawód elektryk- kształcenie

maks26 05 Mar 2015 14:12 984 7
  • #1 05 Mar 2015 14:12
    maks26
    Poziom 2  

Witam kolegów!

Miałbym do Was ogromną prośbę o poradę.
    Mam 26 lat, Po ukończeniu szkoły średniej (ekonomicznej) pracowałem dorywczo na budowie. Miałem również do czynienia z elektryką- pracowałem kilka razy ze znajomym, który jest elektrykiem. Były to tzw fuchy (jak miał nadmiar pracy to mnie zabierał). Osadzałem peszle, puszki, przeciągałem kable, podłączałem kable w puszkach oraz biały montaż. Wiem również, na czym polega podłączanie mało skomplikowanej rozdzielnicy. Zdaję sobie sprawę, że to jest kropla w morzu tego co musi wiedzieć elektryk. Widzę sens w tym zawodzie i dlatego chciałbym dalej coś robić w tym kierunku. W przyszłości chciałbym wyjechać za granicę, lub założyć własną działalność w Polsce. I TU MOJA OGROMNA PROŚBA DO WAS... MIANOWICIE OD CZEGO ZACZĄĆ??? Na początek myślałem, żeby iść na kurs sep, zdać egzamin i dostać się do jakieś firmy do pracy, aby zdobyć udokumentowane doświadczenie. Myślałem również o ukończeniu zaocznie technikum elektrycznego w Krakowie.
    Bardzo chciałbym poznać Wasze zdanie.
    Pozdrawiam!

0 7
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #3 05 Mar 2015 15:48
    Dargeo
    Poziom 10  

Dobry kurs SEP jest w stanie trochę pomóc ale nie zastąpi doświadczenia na budowie i osobistej smykałki dla tego typu zainteresowań. Z tego co się orientuję to nie widzę sensu na kończenie technikum w tym zawodzie skoro masz i tak średnie wykształcenie. Lepiej ten czas poświęcić na czytanie książek o tematyce elektrycznej. Elektryka w dniu dzisiejszym to także automatyka o czym też musisz pamiętać. Pomyśl o pomiarach i dozorze przy okazji SEP.

2
  • #4 06 Mar 2015 20:50
    advent_child
    Poziom 10  

Przyjęcie się do pracy jako elektryk, pomocnik elektryka, automatyk utrzymania ruchu, mechatronik jest wg. mnie najlepszym wyjściem. Dodatkowo jak przy każdym projekcie będziesz się interesował co i jak, a nie tylko zwykły fizyczny montaż, będziesz czytał o tym w internecie czy w książkach to będzie to czysty progres :) Tylko, że może być problem ze znalezieniem takiej pracy bez SEP.

1
  • #5 08 Mar 2015 21:02
    maks26
    Poziom 2  

No również myślę że SEP to podstawa:) Książki już zakupione, więc teraz czas na przygotowania:)

0
  • #6 09 Mar 2015 16:41
    mlewan
    Poziom 20  

maks26 napisał:
    Książki już zakupione

Tak z ciekawości, mógłbyś podać literaturę?

0
  • #7 09 Mar 2015 22:33
    maks26
    Poziom 2  

Pewnie:)
    Nowość 2014 - Egzamin kwalifikacyjny elektryka w pytaniach i odpowiedziach Władysław Orlik
    Badania i pomiary elektroenergetyczne dla praktyków Władysław Orlik
    Monter instalacji elektrycznych Władysław Orlik
    Zamierzam jeszcze zakupić:
    Instalacje elektryczne Markiewicz Henryk

Podstawową książką przygotowującą do egzaminu E i D jest ta pierwsza, do P druga. Pozostałe dwie to opcja dodatkowa:)

0
  • #8 10 Mar 2015 11:20
    mlewan
    Poziom 20  

Dzięki, no to chyba sobie zrobię uprawnienia, tak dla sportu :)

0
  Szukaj w 5mln produktów