logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

HP Pavilion dv6715ew - Wielokrotne wystąpienie "Nieznane urządzenie"

Kaczor_84 10 Mar 2015 13:57 2166 10
REKLAMA
  • #1 14517088
    Kaczor_84
    Poziom 31  
    Posty: 1282
    Pomógł: 158
    Ocena: 247
    Witam kolegów na forum.

    Konfiguracja komputera
    Spoiler:
    Computer: Hewlett-Packard HP Pavilion dv6700 Notebook PC
    CPU: Intel Pentium Dual Core T2330 (Merom DC, M0)
    1600 MHz (12.00x133.3) @ 1595 MHz (12.00x133.0)
    Motherboard: Quanta 30D2
    Chipset: Intel PM965 (Crestline-PM) + ICH8M
    Memory: 2048 MBytes @ 265 MHz, 4.0-4-4-12
    - 1024 MB PC5300 DDR2-SDRAM - ProMos/MOSEL V916765G24QCFW-F5
    - 1024 MB PC5300 DDR2-SDRAM - ProMos/MOSEL V916765G24QCFW-F5
    Graphics: NVIDIA GeForce 8400M GS [HP]
    NVIDIA GeForce 8400M GS, 256 MB DDR2 SDRAM
    Drive: Hitachi HTS542512K9SA00, 117.2 GB, Serial ATA 1.5Gb/s
    Drive: TSSTcorp CDDVDW TS-L632N, DVD+R DL
    Sound: Intel 82801HB ICH8 - High Definition Audio [B1]
    Network: Intel PRO/Wireless 3945ABG Network Connection (HP - MOW2)
    Network: RealTek Semiconductor RTL8101E Fast Ethernet NIC
    OS: Microsoft Windows 7 Home Premium Build 7600

    Laptop trafił do mnie z powodu nie uruchamiającego się systemu. Lawinowe narastanie błędów na dysku pozwala mi podejrzewać upadek lub silne uderzenie. Po zainstalowaniu systemu na nowym dysku (docelowo Vista, dla celów testowych zainstalowałem obecnie Windows 7) objawiła się inna usterka.
    Dotyczy ona wystąpienia nieznanego urządzenia w Menedżerze urządzeń. Urządzenie to karta dźwiękowa Realtek ALC268, identyfikatory sprzętu to:
    HDAUDIO\FUNC_52&VEN_10EC&DEV_0268&SUBSYS_00000052&REV_1000

    Istotą problemu jest fakt zgłoszenia 83 nieznanych urządzeń o powyższym identyfikatorze :D
    Instalacja sterowników nie przynosi rezultatu (ponowna instalacja systemu również), dopiero ręczne wymuszenie instalacji skutkuje uruchomieniem urządzenia, uruchomiona np. muzyka jest wtedy odtwarzana, ale niezależnie od tego z głośników słychać ciągły szum o zmiennej częstotliwości i trzaski co ok. 3 sekundy, dźwięk dodatkowo jest też zniekształcany. Po włączeniu wyciszenia lub zmniejszeniu głośności do zera dźwięk oraz "dodatkowe efekty" milkną całkowicie. Co ciekawe, każde z powyższych urządzeń można zainstalować, figurują wtedy zarówno w Menedżerze urządzeń, jak i w panelu Miksera dźwięku. Instalacja kolejnych urządzeń nie wpływa na zwiększenie szumów bądź trzasków. I na koniec najlepsze - podłączenie słuchawek powoduje, że głośniki się wyciszają, a w słuchawkach dźwięk jest bez żadnych szumów, trzasków bądź zniekształceń...

    Czy taki problem może być wynikiem uszkodzenia z powodu upadku lub przegrzania chipsetu? Czy może źródła usterki powinienem szukać gdzieś indziej?
    Przyznam, że pierwszy raz spotkałem się z czymś takim.
  • REKLAMA
  • #2 14517518
    master-007
    Moderator na urlopie...
    Posty: 2197
    Pomógł: 330
    Ocena: 390
    Wyłącz kartę dźwiękową w BIOS i sprawdź czy nazwa nieznanego urządzenia będzie nadal występować. Jeśli znikną wszystkie urządzenia wtedy włącz ją ponownie i zobacz czy coś się poprawi.

    Sterownik instalowałeś ze strony Realtek'a?:
    http://www.realtek.com.tw/downloads/downloads...=24&Level=4&Conn=3&DownTypeID=3&GetDown=false
  • REKLAMA
  • #3 14518198
    Kaczor_84
    Poziom 31  
    Posty: 1282
    Pomógł: 158
    Ocena: 247
    W BIOS, zarówno w starym (F.45) jak i nowym (F.5A) brak opcji wyłączenia karty dźwiękowej.
    Sterownik instalowany w wersji ze strony HP (R1.85) oraz ze strony Realteka (R2.75).
    Próbowałem usunąć te pozycje w Menedżerze urządzeń, ale powracają z uporem godnym lepszej sprawy ;).
  • #4 14518277
    master-007
    Moderator na urlopie...
    Posty: 2197
    Pomógł: 330
    Ocena: 390
    Antywirusa jakiegoś tam instalowałeś? W trybie awaryjnym to samo masz? Dla pewności wrzuć jeszcze S.M.A.R.T dysku.
  • #5 14518344
    Kaczor_84
    Poziom 31  
    Posty: 1282
    Pomógł: 158
    Ocena: 247
    Najpierw na Viście instalowałem AVG. Później po reinstalacji bez. Obecnie na Siódemce brak zainstalowanego.
    Co do wcześniejszego pytania: w trybie awaryjnym bez zmian.
    HP Pavilion dv6715ew - Wielokrotne wystąpienie "Nieznane urządzenie"
  • REKLAMA
  • #6 14518438
    master-007
    Moderator na urlopie...
    Posty: 2197
    Pomógł: 330
    Ocena: 390
    Wrzuć jeszcze S.M.A.R.T z CrystalDiskInfo dla porównania, nie za bardzo kojarzę wersję "opisową" po prawej stronie z HWiNFO.
  • REKLAMA
  • #8 14518595
    master-007
    Moderator na urlopie...
    Posty: 2197
    Pomógł: 330
    Ocena: 390
    Dysk wydaje się być w porządku. Wrzuć jeszcze jeśli masz możliwość zdjęcia zakładek z BIOS (coś w stylu Advanced, Devices albo Onboard Peripherals).
  • #9 14519371
    Kaczor_84
    Poziom 31  
    Posty: 1282
    Pomógł: 158
    Ocena: 247
    HP Pavilion dv6715ew - Wielokrotne wystąpienie "Nieznane urządzenie" HP Pavilion dv6715ew - Wielokrotne wystąpienie "Nieznane urządzenie" HP Pavilion dv6715ew - Wielokrotne wystąpienie "Nieznane urządzenie" HP Pavilion dv6715ew - Wielokrotne wystąpienie "Nieznane urządzenie" HP Pavilion dv6715ew - Wielokrotne wystąpienie "Nieznane urządzenie"

    Niestety to BIOS HP, więc zmienić tu się nie da praktycznie nic :(
  • #10 14520528
    master-007
    Moderator na urlopie...
    Posty: 2197
    Pomógł: 330
    Ocena: 390
    Ciężka sprawa, kończą mi się pomysły. Na Windows Vista jest to samo?
  • #11 14652200
    Kaczor_84
    Poziom 31  
    Posty: 1282
    Pomógł: 158
    Ocena: 247
    Tak. I dokładnie taka sama liczba nieznanych urządzeń :).

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zgłasza problem z laptopem HP Pavilion dv6715ew, który po reinstalacji systemu operacyjnego (Windows 7) wykazuje 83 wystąpienia "nieznanego urządzenia" w Menedżerze urządzeń, związane z kartą dźwiękową Realtek ALC268. Pomimo prób instalacji sterowników zarówno z oficjalnej strony HP, jak i Realteka, problem nie ustępuje. Użytkownik nie może wyłączyć karty dźwiękowej w BIOS, a w trybie awaryjnym problem również się powtarza. Dysk twardy wydaje się być w porządku, a użytkownik prosi o dalsze sugestie dotyczące rozwiązania problemu.
REKLAMA