Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer w biurku - zamiast obudowy. Uziemienie?

04 Kwi 2015 03:49 3222 5
  • Poziom 8  
    Witam,

Przymierzam się do zakupu nowego kompa (części) i chcę by biurko robiło za obudowę. :)
    Jak to jest z uziemieniem? Czy różne elementy (płyta, karta graficzna, zasilacz) muszą stykać się z metalową obudową? Chcę, żeby to wszystko było uziemione, bo będę podłączał gitarę do kompa. Bez uziemienia gitara "buczy", więc jest niezbędne. :)

Rozważam różne sposoby zamocowania płyty głównej do deski meblowej biurka. Czy są jakieś gotowe stelaże na płytę? A może śruby dystansowe? Chciałbym, żeby niektóre przewody szły za płyta główną. Poza tym płytę będę musiał obrócić o 90 albo 180 stopni.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Wiele typów obudów posiada demontowalny blat ,na którym montowana jest płyta główna.Obudowy takie trafiają na złom z powodów estetycznych i podobnych więc zakup takiego elementu może okazać się bardzo tani a sposób montażu w biurku szybki i stabilny poza tym łatwo połączysz masę płyty z zasilaczem za pomocą przewodu zakończonego kabel oczkiem :)
  • Poziom 8  
    Dzięki za odpowiedź.

Czyli wystarczy połączyć płytę główną z obudową zasilacza?
    Co z innymi elementami, takimi jak dysk twardy, czy karta graficzna?
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Witam! Jeśli zależy ci na uziemieniu to wystarczy że do każdego elementu typu dysk, karta graficzna itd podpiąć przewód z końcówką oczkową jak na zdjęciu Komputer w biurku - zamiast obudowy. Uziemienie? Wszystkie podłącz do obudowy zasilacza, lub bezpośrednio w zasilaczu do przewodu PE (zależy jak bardzo znasz się na sprawach elektrycznych.
    Sam miałem takie rozwiązanie komputera w biurku, jednak bazowałem na oryginalne obudowie odpowiednio dostosowanej. Takie rozwiązanie ma sporą wadę a mianowicie odprowadzenie ciepła. Komponenty nagrzewają wnętrze biurka, a małe wentylatory nie zapewniają odpowiedniej wymiany powietrza. Ja mam aktualnie 4 wentylatory 140mm dwa nawiewowe, dwa wywiewowe, a i tak przy długim obciążeniu temperatura znacznie wzrasta. Ostatecznie chcę zrezygnować z tego na rzecz odpowiednio wentylowanej obudowy midi tower. Rozważ to zanim zaczniesz na poważnie tą przeróbkę. Powodzenia.
  • Poziom 8  
    Mój obecny komputer znajduje się w tej wnęce biurka do której chcę również wsadzić nowy komp. Zależy mi na takim jego ułożeniu, żeby dobrze rozplanować kable i żeby właśnie było dobre chłodzenie.
    Biurko sam zrobiłem według własnego projektu. Chodziło o to, żeby ukryć jak najbardziej komputer i kable idące od niego. Kabli od kompa zawsze jest dużo. Dawniej walały mi się po podłodze i zbierały kurz. :) Niestety, jak to często bywa, kilka koncepcji uległo modyfikacji w trakcie :)

Sytuacja wygląda tak:
    - Wnękę zrobiłem bardziej pod układ biurka w pokoju, niż wygodę ułożenia kompa w niej. Miałem go tam wsadzić i zapomnieć. W rzeczy samej tak to działa. No ale kilka rzeczy nie ukończyłem i nie ułożyłem tak jak zamierzałem, właśnie z myślą, że zrobię to dopiero pod nowy komp.
    - Na biurku zrobiłem "panel" na który wyprowadziłem przycisk power (z LEDem) i reset. Do tego nagrywarka DVD wewnętrzna. Brakuje jednak USB. Brakuje również frontu panelu i guziki tylko są przyklejone taśmą. :)
    - Niedawno kupiłem zewnętrzny interfejs audio, który również chcę wstawić w ów "panel" biurkowy.
    - Czasem chcę podpinać gitarę i tu jest największy problem. Brak uziemienia powoduje buczenie gitary na przesterach. Obudowa jest chyba najlepszym sposobem uziemienia podzespołów PC i ekranowania.
    - Obudowa jednak sprawia, że ułożenie kompa we wnęce nie jest najlepsze jeśli chodzi o wyprowadzanie kabli i chłodzenie.

Rozważam dwie opcje:
    - Zamontowanie podzespołów bez obudowy, dzięki czemu mógłbym ustawiać płytę w dowolny sposób. (najlepiej obrócić o 90 stopni, wyjściami do góry.
    - Zamontowanie nowych podzespołów w starej obudowie i ustawienie tak jak jest do tej pory.

Co do panelu na biurku, to muszę jeszcze:
    - Kupić gniazda USB (Mam już takie na oku)
    - Zrobić front do którego przykręcę gniazdka USB, guziki (power z LEDem, HDD LED, reset)
    - Wstawić do wnęki frontu interfejs audio i nagrywarkę DVD. Tym razem jednak wstawię zewnętrzną nagrywarkę DVD, a wewnętrzną schowam razem z resztą kompa. Zewnętrza ma tylko jeden przewód USB i jest mniejsza.

:)
  • Poziom 12  
    Witam!
    Nie za bardzo wiem jak można ci pomóc. Masz koncepcję ok, ale mógłbyś załączyć jakieś zdjęcia samego biurka, tej wnęki, jakie są tego wymiary? W jakim otoczeniu stoi to biurko. Nawet najbardziej malowniczy opis nie zastąpi tutaj zdjęcia.