Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrofala Samsung nie działa

adam_sil 25 Maj 2005 10:21 9044 9
  • #1 25 Maj 2005 10:21
    adam_sil
    Poziom 20  

Witam zainteresowanych. Nie mam żadnego doświadczenia w naprawie tego typu sprzętu. Po zdjęciu pokrywy znalazłem spalony bezpiecznik na płytce do której podpiety jest kabel zasilający i spaloną żarówkę. Bezpiecznik między trafo WN a kondensatorem OK. Mam pytanie - czy kuchenka może nie działać przez spaloną żarówkę. Jest to prosta mikrofala (żadnych wyświetlaczy itp.), dwa pokrętła kilka przełączników (standardowa konstrukcja). Są tam jeszcze takie dwa elementy - jeden na magnetronie a drugi na mechaniźmie obracającym talerz. Podłaczone do tego są po dwa kable. Wygląda mi to na jakieś zabezpieczenie. Sprawdziłem miernikiem - przewodzą. Z góry dzięki wszystkim za odpowiedzi

• Pomocny post
    #2 25 Maj 2005 12:47
    Yellow Tigra
    Poziom 15  

Oczywiście stan żarówki nie ma tu żadnego znaczenia.
    "Elementy" to zabezpieczenia termiczne. Jeśli przewodzą to OK.
    Sprawdź :
    -filtr LC na wejściu (najlepiej podłączaj etapami , bo skoro bezpiecznik się spalił to pewnie nie od żarówki)
    -wszystkie łączniki przy drzwiczkach
    -przekaźnik o nazwie "noise filter" (filtr zakłoceń) jeśli nie "łapie" to doraźnie można to wymusić ręcznie.
    -diodę i kondensator WN (dioda jest WN a więc miernikiem sprawdzisz tylko czy nie jest zwarta)

Samsung z reguły przykleja schemat do obudowy (pokrywy) - jeśli nikt go nie oderwał to powinieneś mieć ułatione zadanie.

• Pomocny post
    #3 25 Maj 2005 13:01
    157700
    Usunięty  
  • #4 25 Maj 2005 13:04
    adam_sil
    Poziom 20  

dzieki za rady, sprawdze i dam znac co było

• Pomocny post
    #5 26 Maj 2005 08:45
    jaco-83
    Poziom 14  

A może zwarty sam kondensator!!!
    Sprawź czy nie zwarł do masy( obudowy)

• Pomocny post
    #6 26 Maj 2005 18:05
    samsu100
    Poziom 22  

Metodykę przy naprawie tej mikrofali przyjąłbym następującą:
    - wstawienie w miejsce spalonego bezpiecznika nowego i próba uruchomienia (częstko mikrofala działa bez problemów) oczywiście żarówka uszkodzona nie ma znaczenia.
    Dalej należy sprawdzić co mogło spowodować uszkodzenie bezpiecznika.
    -sprawdzenie mikrowyłączników drzwiowych - jeden z nich jest tzw monitorujący i w przypadku złego zamknięcia drzwi powoduje on zwarcie
    i w następstwie uszkodzenie bezpiecznika wewnętrznego
    -programatora mechanicznego ani silniczka napędu talerza nie ma potrzeby sprawdzać te elementy zwarć nie powodują tak samo termostaty temperatury komory i magnetronu
    -diody sprawdzić koniecznie te HV przy kondensatorze. W niektórych kuchniach są dwie: jedna do masy druga zwierająca kondensator. Często ulega uszkodzeniu ta zwierająca kondensator proponuję ją wyłączyć z instalacji (oczywiście jeśli jest)
    -częstym powodem zwarć lub głośnej pracy jest zwarte uzwojenie transformatora HV niestety naprawa tylko poprzez wymianę tego transformatora
    - w moim doświadczeniu magnetrony rzadko powodują zwarcia. Najczęściej ulega uszkodzeniu obwód żarzenia (nie ma wówczas mikrofal)
    lub wypala się tzw "lufa"
    - kondensatory HV bardzo rzadko ulegają uszkodzeniom.

• #7 18 Cze 2005 00:55
    adam_sil
    Poziom 20  

sprawdziłem to wszystko i jedynym uszkodzonym elementem okazał sie przekaźnik, który podczas pracy kuchenki co chwile włącza i wyłącza trafo WN (spalona cewka). zwarłem na chwile kable które zwiera mi ten przekaźnik i kuchenka ruszyła. gdy styki nie były zwarte czyli magnetron nie działał to wywalił mi bezpiecznik. nie wiem czy tak ma być i co b yło przyczyną spalenia się cewki przekaźnika. jest to przekaźnik na 15A i 250V. czy zamiast tego mogę zastosować inny o takich samych parametrach? dioda i kondensator oraz trafo OK kuchenka to samsung M736

• #8 18 Cze 2005 00:55
    adam_sil
    Poziom 20  

sprawdziłem to wszystko i jedynym uszkodzonym elementem okazał sie przekaźnik, który podczas pracy kuchenki co chwile włącza i wyłącza trafo WN (spalona cewka). zwarłem na chwile kable które zwiera mi ten przekaźnik i kuchenka ruszyła. gdy styki nie były zwarte czyli magnetron nie działał to wywalił mi bezpiecznik. nie wiem czy tak ma być i co b yło przyczyną spalenia się cewki przekaźnika. jest to przekaźnik na 15A i 250V. czy zamiast tego mogę zastosować inny o takich samych parametrach? dioda i kondensator oraz trafo OK kuchenka to samsung M736

• #9 18 Cze 2005 09:00
    samsu100
    Poziom 22  

Witam
    Oczywiście można zastosować przekaźnik o parametrach takich jak oryginalny. Ważne jest napięcie które go wysterowuje i oczywiście obciążalność styków. Może być większy gabarytowo i wtedy można go umieścić gdzieś z boku. Proponuję odwiedzić serwis naprawy kuchenek mikrofalowych, przy dobrych chęciach pracownika taki przekaźnik można otrzymać wręcz gratis wraz z całą płytką która posiada np uszkodzoną elektronikę. Tego generalnie w serwisach się nie regeneruje.
    pozdr. Andrzej K

• #10 17 Lis 2005 11:50
    adam_sil
    Poziom 20  

Witam
    Przyczyną okazał się spalony przekaźnik i zamienione miejscami dwa kabelki. Magnetron działał wtedy kiedy nie miał a nie działał wtedy kiedy miał. Kable zamienione były na płytce drukowanej z bezpiecznikami. Pomyśłałem trochę, przyjrzałem się schematowi połączeń poszczególnych elementów i udało sie trafić za pierwszym razem. za żarówkę, przekaźnik i bezpieczniki musiałem zapłacić w serwisie 50 zł.
    Temat można zamknąć
    Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME