Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mikrofala Samsung nie działa

adam_sil 25 May 2005 10:21 12029 9
Altium Designer Computer Controls
    adam_sil
    Level 20  
    Witam zainteresowanych. Nie mam żadnego doświadczenia w naprawie tego typu sprzętu. Po zdjęciu pokrywy znalazłem spalony bezpiecznik na płytce do której podpiety jest kabel zasilający i spaloną żarówkę. Bezpiecznik między trafo WN a kondensatorem OK. Mam pytanie - czy kuchenka może nie działać przez spaloną żarówkę. Jest to prosta mikrofala (żadnych wyświetlaczy itp.), dwa pokrętła kilka przełączników (standardowa konstrukcja). Są tam jeszcze takie dwa elementy - jeden na magnetronie a drugi na mechaniźmie obracającym talerz. Podłaczone do tego są po dwa kable. Wygląda mi to na jakieś zabezpieczenie. Sprawdziłem miernikiem - przewodzą. Z góry dzięki wszystkim za odpowiedzi
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Altium Designer Computer Controls
  • Helpful post
    Yellow Tigra
    Level 16  
    Oczywiście stan żarówki nie ma tu żadnego znaczenia.
    "Elementy" to zabezpieczenia termiczne. Jeśli przewodzą to OK.
    Sprawdź :
    -filtr LC na wejściu (najlepiej podłączaj etapami , bo skoro bezpiecznik się spalił to pewnie nie od żarówki)
    -wszystkie łączniki przy drzwiczkach
    -przekaźnik o nazwie "noise filter" (filtr zakłoceń) jeśli nie "łapie" to doraźnie można to wymusić ręcznie.
    -diodę i kondensator WN (dioda jest WN a więc miernikiem sprawdzisz tylko czy nie jest zwarta)

Samsung z reguły przykleja schemat do obudowy (pokrywy) - jeśli nikt go nie oderwał to powinieneś mieć ułatione zadanie.
  • Altium Designer Computer Controls
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    adam_sil
    Level 20  
    dzieki za rady, sprawdze i dam znac co było
  • Helpful post
    jaco-83
    Level 14  
    A może zwarty sam kondensator!!!
    Sprawź czy nie zwarł do masy( obudowy)
  • Helpful post
    samsu100
    Level 23  
    Metodykę przy naprawie tej mikrofali przyjąłbym następującą:
    - wstawienie w miejsce spalonego bezpiecznika nowego i próba uruchomienia (częstko mikrofala działa bez problemów) oczywiście żarówka uszkodzona nie ma znaczenia.
    Dalej należy sprawdzić co mogło spowodować uszkodzenie bezpiecznika.
    -sprawdzenie mikrowyłączników drzwiowych - jeden z nich jest tzw monitorujący i w przypadku złego zamknięcia drzwi powoduje on zwarcie
    i w następstwie uszkodzenie bezpiecznika wewnętrznego
    -programatora mechanicznego ani silniczka napędu talerza nie ma potrzeby sprawdzać te elementy zwarć nie powodują tak samo termostaty temperatury komory i magnetronu
    -diody sprawdzić koniecznie te HV przy kondensatorze. W niektórych kuchniach są dwie: jedna do masy druga zwierająca kondensator. Często ulega uszkodzeniu ta zwierająca kondensator proponuję ją wyłączyć z instalacji (oczywiście jeśli jest)
    -częstym powodem zwarć lub głośnej pracy jest zwarte uzwojenie transformatora HV niestety naprawa tylko poprzez wymianę tego transformatora
    - w moim doświadczeniu magnetrony rzadko powodują zwarcia. Najczęściej ulega uszkodzeniu obwód żarzenia (nie ma wówczas mikrofal)
    lub wypala się tzw "lufa"
    - kondensatory HV bardzo rzadko ulegają uszkodzeniom.
    adam_sil
    Level 20  
    sprawdziłem to wszystko i jedynym uszkodzonym elementem okazał sie przekaźnik, który podczas pracy kuchenki co chwile włącza i wyłącza trafo WN (spalona cewka). zwarłem na chwile kable które zwiera mi ten przekaźnik i kuchenka ruszyła. gdy styki nie były zwarte czyli magnetron nie działał to wywalił mi bezpiecznik. nie wiem czy tak ma być i co b yło przyczyną spalenia się cewki przekaźnika. jest to przekaźnik na 15A i 250V. czy zamiast tego mogę zastosować inny o takich samych parametrach? dioda i kondensator oraz trafo OK kuchenka to samsung M736
    adam_sil
    Level 20  
    sprawdziłem to wszystko i jedynym uszkodzonym elementem okazał sie przekaźnik, który podczas pracy kuchenki co chwile włącza i wyłącza trafo WN (spalona cewka). zwarłem na chwile kable które zwiera mi ten przekaźnik i kuchenka ruszyła. gdy styki nie były zwarte czyli magnetron nie działał to wywalił mi bezpiecznik. nie wiem czy tak ma być i co b yło przyczyną spalenia się cewki przekaźnika. jest to przekaźnik na 15A i 250V. czy zamiast tego mogę zastosować inny o takich samych parametrach? dioda i kondensator oraz trafo OK kuchenka to samsung M736
    samsu100
    Level 23  
    Witam
    Oczywiście można zastosować przekaźnik o parametrach takich jak oryginalny. Ważne jest napięcie które go wysterowuje i oczywiście obciążalność styków. Może być większy gabarytowo i wtedy można go umieścić gdzieś z boku. Proponuję odwiedzić serwis naprawy kuchenek mikrofalowych, przy dobrych chęciach pracownika taki przekaźnik można otrzymać wręcz gratis wraz z całą płytką która posiada np uszkodzoną elektronikę. Tego generalnie w serwisach się nie regeneruje.
    pozdr. Andrzej K
    adam_sil
    Level 20  
    Witam
    Przyczyną okazał się spalony przekaźnik i zamienione miejscami dwa kabelki. Magnetron działał wtedy kiedy nie miał a nie działał wtedy kiedy miał. Kable zamienione były na płytce drukowanej z bezpiecznikami. Pomyśłałem trochę, przyjrzałem się schematowi połączeń poszczególnych elementów i udało sie trafić za pierwszym razem. za żarówkę, przekaźnik i bezpieczniki musiałem zapłacić w serwisie 50 zł.
    Temat można zamknąć
    Pozdrawiam