Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie klatki z balustradą

zielony88 17 Maj 2015 08:21 633 2
  • #1 17 Maj 2015 08:21
    zielony88
    Poziom 10  

Witam,
    Zwracam się z prośbą do kolegów praktyków z kwestią rozwiązania problemu jak w tytule. Postaram się w miarę szczegółowo i dokładnie opisać problem.
    W domku jednorodzinnym jest gotowa instalacja elektryczna, dwuobwodowa.
    Pierwsza:
    włącznik schodowy(klatkowy) ( wł 1 i 3 żarówka I)
    Druga :
    włącznik schodowy(klatkowy) (wł 2 i 4 żarówka III).
    Zbliża się pora remontu i Pani domu ma ideę w której dokładamy trzy dodoatkowe oświetlenia i tu zaczyna się dla mnie problem.
    Włączniki 2 i 4 uruchamiają oświetlenia oznaczone na rysunku jako II, III, IV, V.
    Włącznik 1 i 3 odpowiadają za załączenie oświetlenia nr I PLUS dodatkowo np. żarówkę nr II.
    (W praktyce wygląda to tak:
    Wchodzimy do mieszkania i na parterze włącznikiem nr 2 włączmy oświetlenie klatki na parterze, dodatkowa lampa ścienna na początku schodów, dodatkowa BALUSTRADA, dodatkowa lampa naścienna na końcu schodów, cały ten obwód zamykany jest z drugiej strony włącznikiem nr 4 znajdującym się na górze klatki.
    Włącznik 1 znajduje się na dole klatki i obecnie załącza lampę na parterze oświetlającą korytarz, Pani domu dodatkowo pragnie tym włącznikiem załączać oświetlenie balustrady, te dwa źródła światła zamykane są włącznikiem nr 3 znajdującym się na piętrze.)
    Załączam schemat poglądowy w którym kolorem niebieskim zaznaczyłem dodatkowy obwód załączający podczas użycia włącznika 1 lub 3 oświatlenia BALUSTRADY.
    Osobiście najprostszym rozwiązaniem dla mnie wydaje się wyfrezowanie w balustradzie dwóch rowków i podłączenie dwóch taśm led, jednej do obwodu A drugiej do obwodu B. Oczywiście schemat byłby inny niż ten załączony.
    Czy istnieją jakieś prostsze, praktyczne, sprawdzone metody rozwiązania tego problemu?

0 2
  • Pomocny post
    #2 17 Maj 2015 09:35
    BILGO
    Poziom 38  

Witam
    Jednym z rozwiązań problemu może być dodanie przekaźniki DPDT.
    Przykładowy model to F&F PK-2P ;)
    Oczywiście nie można zapomnieć o żyle ochronnej PE!

1
  • #3 18 Maj 2015 08:31
    zielony88
    Poziom 10  

Dziekuje za zainteresowanie i pomoc, ta propozycja jest dla mnie wystarczajaca. :-)

0